W Święto Niepodległości w Bisztynku powołano drużynę harcerską
Uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt i uroczysta akademia w ośrodku kultury podczas której formalnie powołano drużynę harcerską to główne punkty obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Bisztynku.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się od uroczystego podniesienia flagi państwowej na masz przy Urzędzie Miejskim. Odbyło się to w obecności ustawionych w szyku harcerzy z Bisztynka i Bartoszyc z Hufca ZHP w Bartoszycach. W poczcie flagowym wystąpili strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bisztynku. Flagę wciągnięto na masz w asyście pocztów sztandarowych szkół i myśliwych oraz dźwiękach śpiewanego a'capella hymnu państwowego.
Następnie harcerze i mieszkańcy Bisztynka i okolic przemaszerowali do ośrodka kultury, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.
Wystąpił burmistrz Bisztynka Marek Dominiak.
- Obchody Święta Niepodległości łączą wszystkich Polaków w kraju i za granicą. Przypominają poświęcenie przeszłych pokoleń i odpowiedzialność współczesnych za losy Ojczyzny. Są świętem radości i refleksji i oby oba te uczucia towarzyszył nam nie tylko 11 listopada. Życzę wszystkim a szczególnie młodzieży satysfakcji z rozwoju naszego państwa, mądrego korzystania z daru wolności i osiągania celów, tych małych i dużych, troski o dobro wspólne i troski o naszą Ojczyznę - mówił Marek Dominiak.
Głos zabrał też mjr Ryszard Chęciński z 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej, który przypomniał historię tej jednostki, jej patrona i symbole.
- Dzisiejsza rzeczywistość nawołuje nas do odejścia od nadmiernej martyrologii historycznej - mówił phm. Paweł Wołoch, komendant Hufca ZHP w Bartoszycach. - Dziś nie musimy płakać. Dziś powinniśmy pamiętać i cieszyć się z wolnej, niepodległej Polski - mówił Paweł Wołoch.
Tuż po wystąpieniu phm. Paweł Wołoch odczytał rozkaz powołujący formalnie Wielopoziomową Drużynę Harcerską w Bisztynku oraz mianował na pełnomocnika komendanta Hufca ZHP dh. Annę Drozdowską i na funkcje przybocznej w drużynie dh. Martynę Narkiewicz. Anna Drozdowska i Martyna Narkiewicz otrzymały odpowiednie sznury harcerskie (srebrny i zielony).
Po oficjalnej części na scenę wkroczyli gimnazjaliści, którzy pod kierunkiem Tomasza Zwierzchlewskiego przygotowali montaż słowno-muzyczny przypominający drogę Polski do Niepodległości.
W wiązance pieśni patriotycznych zaprezentował się także zespół wokalny dorosłych Mozaika. Kończąc swój występ wspólnie z publicznością zespół zaśpiewał "Rotę".
Na scenie pojawili się także wszyscy zgromadzeni na sali harcerze i przy akompaniamencie gitary zaśpiewali pieść o Szarych Szeregach. Potem uczestnicy uroczystości mogli skosztować torta przygotowanego specjalnie na obchody.