Aktualności >>> Nowe Kawkowo i Wigry >>>

 .: Bisztnianie na rekolekcjach oazowych

Rekolekcje mogą być sposobem na wakacje

Co roku średnio dwadzieścia osób - dzieci i młodzieży z Bisztynka - bierze udział w wakacyjnych rekolekcjach oazowych. Jest to nieco inna, ale nadal bardzo ciekawa forma spędzenia wolnego czasu. Zmieniają się księża w parafii, zmieniają się czasy, a oaza w naszym mieście trwa. Duża w tym zasługa p. Ani Wołuckiej- nauczycielki z naszej szkoły podstawowej związanej z Ruchem Światło-Życie. Do domów właśnie wróciły kolejne osoby, które odbywały swoje rekolekcje w II turnusie.

Na I stopniu Oazy Nowego Życia w dobrze nam już znanym Nowym Kawkowie (k. Jonkowa) była czwórka naszych parafian: Asia, Kamil, Damian i Klaudia. Rekolekcje prowadził ks. Bartłomiej Sobierajski.

I ONŻ to już nie tylko wakacyjna rozrywka, ale konkretna praca duchowa nad sobą. Trwają one 15 dni, co jest nawiązaniem do 3 części różańca świętego, po pięć dni radosnych, bolesnych i chwalebnych. Dzięki temu w ciągu rekolekcji można przeżyć cały rok liturgiczny i obchodzić w wakacje Boże Narodzenie, Wielkanoc, czy Zesłanie Ducha Świętego.

Na I st. ONŻ uczestnicy rekolekcji poznają podstawowe prawdy wiary, odnawiają przyrzeczenia chrzcielne, jakie w ich imieniu złożyli rodzice i chrzestni, wybierają Chrystusa na swojego Pana i Zbawiciela, uczą się, że dojrzała wiara nie może opierać się tylko na emocjach, uczuciach - ale jest decyzją, którą dorosły człowiek podejmuje w odpowiedzi na nieskończoną miłość Pana Boga.

Wśród różnych punktów dnia, na pierwszy plan wysuwa się szkoła modlitwy, oraz oczywiście codzienna Eucharystia. Ale oprócz modlitwy jest też dużo zabawy, wycieczki, pogodne wieczory, filmy i inne atrakcje.

Prawie w tym samym czasie - od 15.07. do 31.07. inni bisztyneccy oazowicze - Marta, Diana i Artur - przeżywali swój II stopień ONŻ.

Odbywał się on w pokamedulskim klasztorze na wyspie Wigry - 15 km od Suwałk. Rekolekcje te prowadził były nasz wikariusz - ks. Sławomir Brewczyński, pomagał mu kleryk Paweł z Biskupca, a animatorkami były wywodzące się ze starszego pokolenia bisztyneckich oazowiczów - Agata i Kasia.

Program II st. ONŻ oparty jest na opisanym w Księdze Wyjścia wyprowadzeniu narodu żydowskiego z niewoli egipskiej. Ma więc w sobie dużo nawiązań do historii i kultury Izraela. Niewola Egipska to także punkt wyjścia do spojrzenia na nasze życie jako na niewolę, zniewolenie grzechem.

Inne ciekawe porównania to Kościół - nowy naród wybrany, Bóg walczący z wrogami Izraela, także i teraz walczy o nas z szatanem, Morze Czerwone - Chrzest, Mojżesz - Chrystus, manna - zapowiedź Eucharystii.

Warto też dodać, że na II stopniu ONŻ, oprócz spotkań biblijnych, bardzo ważna jest szkoła liturgii, którą prowadził kl. Paweł, a która pomaga w lepszym poznaniu i przeżywaniu sakramentów, jako znaków obecności Pana Boga.

Szczególnym momentem rekolekcji II stopnia ONŻ jest nocny Exodus, kilkugodzinne nabożeństwo przeżywane w nocy z 10 na 11 dzień rekolekcji. Tegoroczny Exodus rozpoczął się już po północy żydowską paschą - kolacją w czasie której spożywa się przaśny chleb, baranka i gorzkie zioła i poprzez trzy stacje, oddalone od siebie kilka kilometrów, nawiązujące do liturgii wigilii paschalnej (I - to poświęcenie ognia, II - czytania z kazaniem, III - odnowienie chrztu nad jeziorem symbolizującym Morze Czerwone) o wschodzie słońca doprowadził na szczyt Góry Różańcowej (12 km od Wigier), gdzie odbyła się Msza św.

Oprócz zajęć typowo rekolekcyjnych na oazie jest też czas na zabawę i różne atrakcje. Na Wigrach były to chociażby: spływ kajakowy Czarną Hańczą, ognisko, wspólne i indywidualne wyprawy po Wigierskim Parku Narodowym, kąpiele w jeziorach czy puszczanie chińskich lampionów.

I st. ONŻ Nowe Kawkowo

IT st. ONŻ Wigry

 xsb - 06.08.2012 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2012