Aktualności >>> Bierzmowanie w Bisztynku >>>

 .: Zostali dojrzałymi chrześcijanami

Biskup udzielił bierzmowania młodzieży z gimnazjum

Święty Maciej Apostoł - patron świątyni w Bisztynku - przyglądał się zapewne młodzieży przystępującej wczoraj do sakramentu bierzmowania. W dniu wspomnienia św. Macieja Apostoła - 14 maja - ks. bp Jacek Jezierski namaścił młodzież Krzyżmem świętym, czyli "naznaczył pieczęcią daru Ducha Świętego". Od tej pory wszyscy bierzmowani stali się - przynajmniej symbolicznie - dojrzałymi chrześcijanami.

Bierzmowanie młodzieży klas trzecich gimnazjum odbyło się, w tym roku, w dzień wspomnienia św. Macieja Apostoła - patrona kościoła w Bisztynku. Ks. biskup Jacek Jezierski nawiązał do tej postaci w swej homilii, przypominając, że został on apostołem po śmierci Judasza. Był świadkiem życia i nauczania oraz śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Poprzez sakrament bierzmowania także młodzi gimnazjaliści stali się świadomymi apostołami Chrystusa i głosicielami Ewangelii a przynajmniej tak być powinno.

Zgodnie z liturgicznym zwyczajem i prawem udzielenie sakramentu poprzedzone było odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych i złożeniem wyznania wiary.

Mszę świętą koncelebrowali ks. biskup Jacek Jezierski i ks. Jan Rosłon. Uroczystość zgromadziła kapłanów z okolicznych parafii działających na terenie gminy Bisztynek, gdyż ze wszystkich tych parafii pochodzą bierzmowani. Wzięli w niej udział m.in. dziekan dekanatu Reszel ks. Janusz Budyn i proboszcz parafii reszelskiej ks. Dyzma Wyrostek.

Na pamiątkę tego sakramentu i często jedynego w życiu bezpośredniego spotkania z własnym biskupem wykonaliśmy specjalną prezentację złożoną ze zdjęć wykonanych podczas nabożeństwa. Dedykujemy ją Wam - "dorośli chrześcijanie" - aby przypominała Wam czasem o tym, że przystąpiliście z całkiem poważnymi minami do tego "nie wiadomo do czego potrzebnego" sakramentu, przyjęcie którego poprzedziły "wyjątkowo uciążliwe przygotowania i egzaminy".

Andrzej Grabowski - 15.05.2013 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2013