Aktualności >>>  Zostali dojrzałymi chrześcijanami >>>

 .: Bierzmowanie 2018

Arcybiskup Józef Górzyński
udzielił młodzieży sakramentu bierzmowania

W kościele w Bisztynku, 14 maja do sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, dopełnienia i umocnienia w wierze, czyli bierzmowania przystąpiło niespełna 40 młodych ludzi z parafii na terenie gminy Bisztynek. Sakramentu udzielił im ks. arcybiskup Józef Górzyński.

W kościele św. Macieja Apostoła i Najdroższej Krwi Chrystusa w Bisztynku 14 maja, w dniu wspomnienia patrona świątyni - św. Macieja odbyła się uroczystość udzielenia sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii w Bisztynku, Satopach, Grzędzie, Paluzach, Prositach, Unikowie, Wozławkach i Sułowie.

Uroczystej mszy świętej przewodniczył ks. arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński, który wygłosił też kazanie skierowane do młodzieży przystępującej do bierzmowania. Nawiązał do fragmentu z Dziejów Apostolskich opisującego powołanie św. Macieja do grona 12 Apostołów po samobójczej śmierci Judasza. Mówił o roli Ducha Świętego w czasie tamtych wydarzeń oraz o tym, że tylko dzięki Duchowi Świętemu nastąpiła radykalna przemiana Apostołów w Dniu Piędziesiątnicy

- To dla nas ważne, bo w Dziejach Apostolskich możemy wyczytać coś co jest dla nas dzisiaj fundamentalnym pytaniem: co daje Duch Święty, po co jest Duch Święty? Od momentu Zesłania Ducha Świętego ta szczególna przemiana jaka nastąpiła w Apostołach jest dla nas bardzo istotna - mówił ks. arcybiskup w kazaniu.

- Apostołowie nie stali się jeszcze bardziej doinformowani. Przez trzy lata słuchali Pana Jezusa, byli świadkami cudów a mimo tego pozostawali w niezrozumieniu. My też uczestniczymy w katechezie, chodzimy do kościoła, czytamy Pismo Święte i można by odnieść wrażenie, że to wystarczy, bo wiemy. A to nie wystarczy Można wiele wiedzieć o wierze i być niewierzącym. Dopiero przyjęcie wpływu Ducha Świętego czyni z nas prawdziwie wierzących - mówił.

Podkreślał, że człowiek ma niestety te właściwość i zdolność, że potrafi zmarnować każdy dar i zwracał się do wiernych o to by korzystali właściwie z otrzymywanych darów Ducha Świętego.

Ks. arcybiskup podkreślał też, że jest to sakrament odpowiedzialności za inne osoby. Włącza on bowiem człowieka w misję ewangelizacyjną Kościoła.

Nabożeństwo odprawiane było w obecności księży proboszczów z wymienionych wyżej parafii oraz ks. dziekana Krzysztofa Bumbula z Reszla.

Tuż przed obrzędem namaszczenia młodzież złożyła wyznanie wiary a kapłani udzielili im specjalnego błogosławieństwa. Każdy z bierzmowanych wybrał swojego patrona (imię bierzmowania) i został, w obecności świadka, namaszczony krzyżmem świętym. Bierzmowani stali się w tym momencie dojrzałymi chrześcijanami, umocnionymi w wierze. Uroczystość zakończyły podziękowania złożone przez bierzmowanych ks. arcybiskupowi, kapłanom i rodzicom.

Andrzej Grabowski - 17.05.2018 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2018