Podobnie jak w całej Polsce, także w Bisztynku, ulicami miasteczka, do czterech ołtarzy, przeszła procesja parafian i wiernych Kościoła rzymsko-katolickiego. Tradycyjnie skupiła tysiące osób. Takiej liczby osób na ulicach Bisztynka nie można zobaczyć w żaden inny dzień.
Ten dzień tradycyjnie nazywamy Bożym Ciałem, a w rzeczywistości jest to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się także Mękę Jezusa Chrystusa, uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny.
W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. W 1420 na synodzie gnieźnieńskim uznano uroczystość za powszechną, obchodzoną we wszystkich kościołach w państwie. W późnym średniowieczu i w renesansie największym sanktuarium kultu Bożego Ciała w Polsce był poznański kościół Bożego Ciała.
Rzadko kiedy w Bisztynku można zobaczyć tylu ludzi na ulicach. Procesja Bożego Ciała skupia już tradycyjnie tysiące wiernych, nie tylko mieszkańcow parafii, ale tez gości mieszkańców i miasteczka, kórzy na dni wolne od pracy przybywają do rodzin w Bisztynku.
Oto nasza fotorelacja z procesji Bożego Ciała 2013 r.
Andrzej Grabowski - 30.05.2013 r.
|