Aktualności >>> Jak wstąpić do międzynarodowej sieci miast Cittaslow? >>>

 .: Pretendenci do sieci Cittaslow uczyli się w Bisztynku

Sieć miast Cittaslow zwiększa liczbę swoich członków

Międzynarodowe stowarzyszenie miast Cittaslow wkrótce powiększy się o dwa miasta z Warmii i Mazur. Chęć wstąpienia do sieci miast dobrego życia, bo tak jest często nazywane stowarzyszenie Cittaslow, deklarują także kolejne samorządy z naszego województwa. Dziś w Bisztynku odbyły się warsztaty dla pretendentów do sieci.

Ruch Slow Cities, a później Cittaslow narodził się we Włoszech w 1998 roku. Stał się znaczącym rozszerzeniem idei Slow Food, czyli idei promującej zdrowe, tradycyjne i powolne jedzenie tradcyjnych posiłków. Powstanie Slow Food było swego rodzaju protestem wobec rozrastania się sieci fastfoodów oferujących tanie i podłej jakości potrawy, nie mające nic wspólnego z tradycjami włoskich regionów. Slow Cities rozszerzał pomysł promowania powolnego jedzenia, delektowania się tradycyjnym daniem, na inne sfery życia, a w tym spędzanie czasu wolnego przez mieszkańców, ochronę środowiska, promowanie wszelkich tradycyjnych wyrobów w regionie, zrównoważony rozwój.

Sieć Slow Cities objęła wkrótce swym zasięgiem inne kraje europejskie, a następnie miasta ze wszystkich kontynentów świata. Zmieniono też nazwę stowarzyszenia z angielskiego "Slow Cities" na włosko-angielskie nowe słowo "Cittaslow" honorując w ten sposób założycieli sieci, czyli Włochów.

Polska sieć Cittaslow powstała formalnie 13 kwietnia 2007 roku. Wówczas do stowarzyszenia przyjęto jednocześnie Reszel, Biskupiec, Lidzbark Warmiński i Bisztynek. Ponieważ, aby mówić o krajowej sieci muszą w niej uczestniczyć właśnie 4 miasta, dzień przyjęcia wymienionych do sieci międzynarodowej był jednocześnie datą powstania sieci w Polsce.

W 2010 roku polska sieć Cittaslow rozszerzona została o Nowe Miasto Lubawskie i Murowaną Goślinę z Wielkopolski. Już wkrótce, do stowarzyszenia przyjęte zostaną Ryn i Olsztynek, a zainteresowane wstąpieniem są też inne miasta warmińsko-mazurskie, choćby Frombork, Pasym, Barczewo, Dobre Miasto i Pisz. Przedstawiciele tych miast uczestniczyli w dzisiejszych warsztatach w Bisztynku. Zadaniem warsztatów było wskazanie pretendentom dróg do osiągnięcia tego celu. Stąd wystąpienia Artura Wajsa - koordynatora Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow, a codziennie burmistrza Lidzbarka Warmińskiego, Stanisława Harajdy - zastępcy dyrektora Departamentu Polityki Jakości Urzędu Marszałkowskiego i Iwony Banach - sekretarz gminy Bisztynek, którzy mówili o wymogach formalnych i dzielili się doświadczeniami z procesu akcesji miast, które już w sieci są.

- Trzeba mieć świadomość, że członkowie Cittaslow nie zyskają materialnie zaraz po wstąpieniu do sieci - mówił Artur Wajs. - Zyskuje się natomiast wartości niewymierne. To są kontakty z miastami ze wszystkich kontynentów, w których rozwiązano już problemy z którymi my się borykamy. Można pewne pomysły wykorzystać u nas. Taka bezpośrednia wymiana doświadczeń jest nioceniona - mówił Wajs.

- Niektóre miasta zostały w naturalny sposób wyposażone w atrakcje turystyczne - mówił Stanisław Harajda. Sa jednak takie, które w tych atrakcji nie mają, ale nie znaczy to, że nie są atrakcyjne i nie warto ich odwiedzać. Tyle tylko, że turysta musi o nich najpierw się dowiedzieć. Znakomitym pomysłem promocji jest właśnie sieć Cittaslow - przekonywał.

Najświeższymi informacjami z procesu akcesji podzielił się z zebranymi przedstawiciel Olsztynka, którego członkowstwo z sieci jest już przesądzone.

Uczestnicy warszatatów mieli okazję zwiedzić Bisztynek, a w tym kościół św. Macieja, okolice Diabelskiego Kamienia. Poznali też nieco historii miasteczka, zarówno zwiedzając Bisztynek jak i z prezentacji przygotowanej przez Justynę Kobryń z UM w Bisztynku. Goście zwiedzili też kościół św. Antoniego Opata w Wozławkach, a następnie zespół pałacowy w Galinach, gdzie profesjonalny przewodnik turystyczny opowiadał, z wyjątkową swadą, o rodzinie Euleburgów i o św. Brunonie, którego kaplica dobudowana jest do kościoła w Wozławkach.

Zdecydowaną chęć przystąpienia do Cittaslow zadeklarowała, jasno i wyraźnie, burmistrz Fromborka - Krystyna Lewańska. Dopytywała, czy Frombork może sobie wybrać wprowadzającego spośród miast już stowarzyszonych. Zaproponowała, aby był to Bisztynek, który skutecznie promował i wprowadzał do stowarzyszenia miasto Olsztynek. Burmistrz Bisztynka zgodził się na to, ale poinformował też, że wyznaczenie wprowadzających zależy od decyzji organów krajowej sieci, a nie jednego tylko członka.

Niezależnie od tego, kto będzie wprowadzającym Fromborka, zapewne już wkrótce witać będziemy, w polskiej sieci Cittaslow, to właśnie historyczne miasto.



Andrzej Grabowski - 05.10.2012 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2012