IV Turniej piłkarski "Czerwona Kartka dla Rasizmu" organizowany w Bisztynku przez stowarzyszenie Bisztynek Kluturowo przeszedł do historii. Zwycięską okazała się legendarny w miasteczku zespół FC Chlewki.
Turniej halowej piłki nożnej "Czerwona Kartka dla Rasismu" wpisał się już na stałe w krajobraz kulturowy Bisztynka. Organizuje go stowarzyszenie Bisztynek Kulturowo.
- Początki idei grania przeciwko rasizmowi na stadionach sięgają w Bisztynku roku 2006. Wówczas, jeszcze jako nieformalna grupa Opozycja, zorganizowaliśmy turniej "Wykopmy rasizm ze stadionów" - mówił Kamil Zawadzki - pomysłodawca turnieju, wiceprezes stowarzyszenia.
- Turniej ten był naszym sukcesem i choć musieliśmy zrobić potem kilkuletnia przerwę w organizowani podobnych, wciąż myśleliśmy nad organizacją kolejnych. Wróciliśmy do pomysłu w 2010 roku i tak to się toczy do dziś - opowiadał Kamil Zawadzki
Turnieje "Czerwona Kartka dla Rasizmu" każdorazowo skupiają w sali gimnastycznej bisztyneckiego gimnazjum kilkusetosobową publiczność i kilkanaście drużyn piłkarskich rywalizujących w turnieju. W tym roku zagrało 16 ekip w tym drużyna kobieca oraz dwie drużyny mieszane. Do rozgrywek zgłosiło się jednak aż 25 drużyn lecz możliwości sali gimnastycznej i czas turnieju nie pozwalają na rozgrywki aż takiej ilości zespołów.
Prócz rywalizacji sportowej w duchu fair play organizatorzy zapewnili bufet promujący ideę "Jedzenie zamiast bomb".
Dwudniowe zmagania piłkarskie zakończyły się zwycięstwem znanej w Bisztynku drużyny FC Chlewki. Nazwa pochodzi od miejsca, gdzie piłkarze drużyny zaczynali grać w piłkę. Grali na podwórzu za chlewkami.
W drugim dniu turnieju ideę turnieju poparłu morsy z Klubu Morsów "Przerębel" w Bisztynku kąpiąc się w lodowatej wodzie i pokazując czerwone kartki przy banerze promującym turniej.
- Spotykaliśmy się ze zdaniem twierdzącym, że w Bisztynku nie ma żadnego rasizmu więc nasza idea jest mocno przesadzona w naszym miasteczku - mówiła Kamila Zawadzka - prezes stowarzyszenia Bisztynek Kulturowo.
- To jednak nieprawda. Nie mamy w Bisztynku do czynienia z zachowaniami stricte rasistowskimi, bo niby do kogo miały by być one kierowane. Nie mamy tu mniejszości narodowych i etnicznych. Niestety ów "rasizm" mamy w głowach.
Robiliśmy w ubiegłym roku sondę wśród młodych ludzi i myślenie nietolerancyjne tam się ujawniło. Nam chodzi o zmianę tego nastawienia, burzenie stereotypów. Po pierwszym dniu turnieju na fejsbuku pojawił sie komentarz, że dobrze by było, aby tolerancję zachowywały także kraje arabskie wobec chrześcijan. Tak, to prawda. Byłoby dobrze, ale my żyjemy tu, w naszym kraju i zajmujemy się nami samymi. Widzimy oczywiście problem prześladowania chrześcijan, ale zajmijmy się naszymi uprzedzeniami. Zmienić musimy przede wszystkim nasze własne myślenie - mówiła Kamila Zawadzka.
- Oczywiście nie promujemy tolerancji bezwzględnej. Tolareancja tak jak wolność ma swoje nieprzekraczalne granice - dodała Kamila Zawadzka.
W tym roku nieoceniony Edward Adamus wcielił się w szejka arabskiego a dziewczyny z zespołu Crazy Mothers tworzyły jego harem.
- Nie śmiejemy się przez te przebrania z kogokolwiek. Chcemy tylko pokazać, że wygląd człowieka o niczym nie świadczy. Pod strojem szejka kryje się przecież wciąż ten sam Edek, którego wielu zna a może i lubi, więc pod strojem prawdziwego szejka kryje się przede wszystkim człowiek a dopiero później Arab, czy Muzułmanin. Jak każdemu człowiekowi nalezy się im zrozumienie i szacunek - mówił Edward Adamus.
Rywalizacja sportowa turnieju przebiegała w rzeczywistej atmosferze fair play. Nikt nie odniósł kontuzji a poza grą było dużo świetnej zabawy.
Ostateczna kolejność drużyn IV turnieju CKR
1. FC Chlewki
2. Paczukistan
3. Pół Litra na Pięciu
4. WTF
5. Wojtex-TnstalTab
6. No Limits
7. Old Boys
8. Wychylylybymy
9. Mysterious
10. Azura
11. Ogień w Szopie
12. Mrs. Miszcze
13. Oktaw Team
14. Compton
15. Młode Wilki
16. Crazy Mothers
Najlepszą piłkarką (piłkarzem) turnieju wybrano Klaudię Olszewską z zespołu Młode Wilki.
Najlepszym strzelcem został Adrian Kudyk (8 bramek) z zespołu WTF.
Najlepszym bramkarzem wybrano Dariusza Maćkowiaka z Paczukistanu.
Organizatorzy uhonorowali specjalnymi nagrodami także najmłodszego piłkarza turnieju, 3-letniego Adasia Maćkowiaka i najstarszego - Edwarda Adamusa. Nagrodę Fair Play odebrał zespół Wojtex-InstalTab.
Andrzej Grabowski - 10.02.2014 r.
|