Aktualności >>>  Upamietnili ppor Jana Batko, ktory zginał w Katyniu >>>

 .: Dąb Katyński rośnie przy szkole w Bisztynku

Przy szkole w Bisztynku zasadzono Dąb Katyński

Uczniowie i nauczyciele oraz zaproszeni goście wzięli dziś udział w uroczystości posadzenia Dębu Katyńskiego przy szkole podstawowej w Bisztynku. Upamiętnia on ppor. Jana Józefa Batko.

Dziś (16 kwietnia) przy Szkole Podstawowej im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku odbyła się uroczystość związana z posadzeniem Dębu Katyńskiego.

Ten zasadzony w Bisztynku upamiętnia ppor. Jana Józefa Batko, który spoczywa w jednej ze zbiorowych mogił pomordowanych, polskich oficerów w Katyniu.

Jan Józef Batko to syn Piotra i Pauliny z Dzieżgwów, urodzony 3 stycznia 1911 roku w Michałowicach koło Krakowa. Był absolwentem Seminarium Nauczycielskiego im. Juliusza Słowackiego w Lublinie. Ukończył Konserwatorium Muzyczne w Warszawie i SPRP w Tomaszowie Lubelskim.

Do 1938 roku był nauczycielem muzyki w szkołach w Tomaszowie Lubelskim. Od 1936 roku był kapelmistrzem i adiutantem dowódcy pułku a następnie oficerem łącznikowym. Był żonaty z Barbarą Morawską. Miał córkę Ewę. Pośmiertnie został awansowany do stopnia porucznika.

Życiorys bohatera przypomniała dyrektor szkoły Judyta Gos-Mączarska. Głos zabrał także burmistrz Bisztynka Marek Dominiak oraz starosta bartoszycki Wojciech Prokocki. Obaj mówili o patriotyzmie i potrzebie kreowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży.

Aktu poświęcenia dębu oraz kamienia, który upamiętnia wydarzenia dokonał proboszcz parafii w Bisztynku, ks. kan. Janusz Rybczyński. - Ten kamień jest symbolicznym pomnikiem na symbolicznym grobie ppor. Batki. To miejsce należy uszanować jak każdy grób - mówił. Po dokonaniu obrzędu poświęcenia podlał dąb wodą święconą.

Uroczystość odbywała się podczas uroczystego apelu gromadzącego wszystkich uczniów, w asyście pocztów sztandarowych szkoły podstawowej i gimnazjum w Bisztynku.

Andrzej Grabowski - 16.04.2018 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2018