Aktualności >>>  Wyremontują ołtarze i dachy >>>

 .: Dotacje na remonty kościołów i ich wyposażenia

Kościoły z Bisztynka, Grzędy i Sątop
z ministerialnymi dotacjami

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało listę dotacji przyznanych w ramach programu ochrony zabytków. Na tej liście są trzy zabytki z terenu naszej gminy.

Konserwatorzy przystąpią teraz do prac nad najwyższą częścią ołtarza w Bisztynku, czyli nad jego zwieńczeniem. Fot. Andrzej Grabowski

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało listę dotacji przyznanych w ramach programu ochrony zabytków. Na tej liście są zabytki z terenu naszego gminy.

Parafia Rzymskokatolicka w Bisztynku otrzymała dwie dotacje. Pierwsza w wysokości 200 000 złotych przeznaczona jest na zakończenie konserwacji ołtarza głównego (jego zwieńczenia) w XIV-wiecznym Sanktuarium Krwi Chrystusa pw. św. Macieja Apostoła. Druga, w wysokości 250 000 złotych, przeznaczona jest na remont dachu kościoła św. Macieja Apostoła, z wyłączeniem części prezbiterialnej.

Jak się dowiedzieliśmy, druga z dotacji wystarczy na remont jednej połaci dachu świątyni i będzie to połać od strony wjazdu do Bisztynka (z kierunku Troszkowa). Zwieńczenie ołtarza głównego prawdopodobnie zostanie zdemontowane a prace konserwatorskie zostaną przeprowadzone w pracowni konserwatorskiej a nie w kościele.

Z kolei Parafia Rzymskokatolicka w Sątopach otrzymała 100 000 złotych na remont elewacji wieży i półszczytów zachodnich (od strony dachu) XIV-wiecznego kościoła pw. św. Jodoka.

Parafii Rzymskokatolicka w Grzędzie przyznano kwotę 90 000 złotych na II etap prac ratunkowych po pożarze ołtarza głównego Krzysztofa Pervangera z Tolkmicka (I poł. XVIII w.)

Andrzej Grabowski - 12.02.2018 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:






Copyright: www.bisztynek24.pl 2018