Rolnicy gminy Bisztynek obchodzili wczoraj tradycyjne święto plonów. Pomimo ciężkiego dla nich roku, a czasem potężnych strat, jakie ponieśli w następstwie gradobicia, zdecydowano się na zorganizowanie tej imprezy, na prośbę samych rolników i poszczególnych sołectw.
Gminne Dożynki 2012 w Bisztynku rozpoczęły się akcentem religijnym. W południe odprawiona została uroczysta msza święta w której uczestniczyli rolnicy, ich rodziny, władze gminy i powiatu bartoszyckiego, zaproszeni goście. Poświęcone zostały wieńce dożynkowe sołectw i zakładów. Jeszcze w trakcie nabożeństwa, jego uczestnicy mogli spróbować chleba wypieczonego z tegorocznych zbiorów zbóż. Kawałkami takiego bochna częstowali burmistrz Bisztynka Jan Wójcik i jego zastępczyni Krystyna Zawistowska.
Po nabożeństwie, ulicami miasta przeszedł barwny korowód dożynkowy prowadzony przez starostów dożynek, którymi w tym roku byli: Danuta Krajewska z Sątop (wraz z mężem prowadzi 130 ha gospodarstwo rolne) i Grzegorz Majewski z Prosit (wraz z żoną prowadzi gospodarstwo o pow. 39 ha).
Korowód przy akompaniamencie ludowych, dożynkowych pieśni śpiewanych przez zespół ludowy "Reszelanie" dotarł na stadion miejski. Tu oficjalnie przekazano bochen chleba burmistrzowi Bisztynka Janowi Wójcikowi. Wszyscy zabierający głos wspominali tegoroczną nawałnicę z gradem, jaka nawiedziła Bisztynek 4 lipca 2012 r.
- Zawsze, w poprzednich latach, mówiłem na dożynkach, że dzięki Bogu ominęły nas nawałnice, czy powodzie jakie dotykały rolników innych rejonów kraju i dzięki temu możemy być z plonów zadowoleni. W tym roku tak powiedzieć nie mogę - mówił burmistrz Wójcik w swym wystąpieniu. Podziękował wszystkim ludziom dobrej woli, instytucjom i organizacjom za pomoc jaka dotarła do Bisztynka, a także do poszkodowanych rolników.
Dożynki w Bisztynku to zawsze okazja do wyróżnienia najlepszych rolników gminy. W tym roku na wniosek burmistrza skierowany do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaki Zasłużony dla rolnictwa otrzymali: Jacek Bielski i Kazimierz Fiedorów. Burmistrz wyróżnił też trzynaścioro rolników z gminy za wieloletnią i efektywna produkcję rolniczą.
Tradycją Bisztynka stało się też ogłaszanie rozstrzygnięć konkursów na estetyczną wieś i posesję. W tym roku tytuł za najładniejszą posesję uznano posesję Wioletty Leszczenko z Unikowa. Najładniejszą wsią została po raz kolejny Nowa Wieś Reszelska przed Prositami i Unikowem.
W konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy zwyciężył wieniec sołectwa Grzęda, który przedstawiał żniwiarza z kosą jadącego na rowerze. Wieniec ten reprezentował będzie gminę Bisztynek podczas dożynek wojewódzkich w Olsztynku.
Po przemowach, wręczeniu odznaczeń i wyróżnień przyszedł czas na rozrywkę. Na scenie pojawili się "Reszelanie" z polskimi pieśniami ludowymi, tancerki i wokalistki z obwodu kaliningradzkiego, a w tym z Zelenogradska - miasta partnerskiego Bisztynka, zespół wokalny dorosłych "Mozaika" działający przy ośrodku kultury w Bisztynku z repertuarem pieśni biesiadnych i ludowych.
Gwiazdą wieczoru był Ivan Komarenko z zespołem >>> i jego najbardziej znanym przebojem "Jej czarne oczy". Gdy po bisach Ivan zszedł już ze sceny zawitał tam zespół muzyki tanecznej "Szyfr" przy którym licznie zgromadzeni mieszkańcy i goście bawili się do świtu.
W czasie imprezy stadion był szczelnie wypełniony stoiskami przygotowanym przez sołectwa, instytucje i organizacje, ale też stoiskami handlowymi. Zorganizowano też wystawę najnowocześniejszych maszyn rolniczych.
Jedno ze stoisk poświęcone było wprowadzaniu w arkana internetu osób w wieku 50+. Na miejscu można było spróbować swych sił i sprawdzić umiejętności korzystania z komputera i internetu. Stoisko to zorganizowali latarnicy Polski Cyfrowej Równych Szans, czyli projektu przeciwdziałaniu tzw. wykluczeniu cyfrowemu osób wieku ponad 50 lat.
Każdy, podczas dożynek, mógł znaleźć coś dla siebie; od słynnej strażackiej grochówki OSP Sątopy-Samulewo, przez pierogi, krokiety, ciasta aż po miód z pasieki w Nowej Wsi Reszelskiej, czy rzeźby z korzeni drzew, wyroby rękodzielników i miejscowych artystów.
Andrzej Grabowski - 10.09.2012 r.
|