Kilkanaście godzin trwały Dożynki Gminne 2016 w Bisztynku. Rozpoczęły je elementy należące do tradycji ludowej, czyli uroczysta Msza święta i korowód z wieńcami dożynkowymi. Potem była zabawa i mnóstwo atrakcji.
Dożynki Gminne 2016 w Bisztynku rozpoczęła uroczysta Msza święta, której przewodniczył ks. Piotr Hartkiewicz, dyrektor ośrodka Caritas w Rybakach. On też poświęcił wieńce dożynkowe tuż przed rozpoczęciem nabożeństwa i wygłosił kazanie.
Tuż po Mszy na plac targowy, ulicami miasta przeszedł barwny korowód dożynkowy. Przygrywała mu kapela ludowa Śparogi z Olsztynka, która później zaprezentowała się publiczności na scenie.
Korowód prowadziły dzieci ubrane w stroje ludowe uszyte w ramach projektu realizowanego kilka miesięcy temu w Bibliotece Publicznej. W strojach ludowych wystąpiły też pracownice ośrodka kultury w Bisztynku, pracownice urzędu oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Bisztynku Zbigniew Drozdowski i burmistrz Marek Dominiak, który oficjalnie otwierał dożynki, witał gości i dziękował rolnikom za ich ciężką pracę.
Wśród gości był m.in. honorowy obywatel Bisztynka Andrzej Ryński, starosta bartoszycki Wojciech Prokocki, przedstawiciele zaprzyjaźnionych samorządów, byli burmistrzowie Bisztynka, przedstawiciele służb mundurowych, delegacja z Zelenogradska w obwodzie kaliningradzkim,
Głos zabrali Wojciech Prokocki oraz przewodniczący rady obwodu miejskiego Zelenogradska (miasta partnerskiego Bisztynka) Sergiej Wasiliewicz Kułakow. Obaj składali życzenia rolnikom, mieszkańcom i władzom gminy Bisztynek.
Bochen chleba z tegorocznych zbiorów burmistrzowi Markowi Dominiakowi przekazali starostowie tegorocznych dożynek, Stefania Seńczyk i Henryk Waśniewski.
Pani Stefania prowadzi wspólnie z mężem gospodarstwo rolne o pow. 30 ha w Wozławkach ukierunkowane na produkcję zbóż i bydła mlecznego. Henryk Waśniewski wraz z rodziną prowadzi gospodarstwo o pow. ok. 2000 ha, z czego na terenie gminy Bisztynek ok. 600 ha oraz działalność pozarolniczą.
Tradycją dożynek w Bisztynku jest indywidualna prezentacja wieńców dożynkowych wykonanych przez sołectwa i przedsiębiorstwa rolne. W tym roku wieńce oceniało jury pod przewodnictwem dyrektor OKiAL Wioletty Jaskólskiej. W tym konkursie zwyciężył wieniec nr 8, wykonany przez sołectwo Łędławki i to on będzie reprezentował gminę Bisztynek podczas dożynek wojewódzkich w Olsztynku.
W tym roku "swój" wieniec wybierała też publiczność. Konkurs publiczności zorganizowała Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza. Po podliczeniu głosów okazało się, że publiczność za najładniejszy wskazała wieniec nr 7, czyli wieniec z sołectwa Troszkowo.
Rozstrzygnięto także konkursy gminne na estetyczną wieś i najładniejsze posesje. W konkursie pierwszym zwyciężyła Nowa Wieś Reszelska przed Sątopami-Samulewem i Paluzami. W drugim pierwsze miejsce zajęła posesja pani Franciszki Kuczyńskiej z Kolonii Bisztynek przed posesją Moniki i Krzysztofa Małolepszych z Kolonii Bisztynek i Marty Wójcik z Grzędy.
Honorowym medalem "Za zasługi dla rolnictwa" uhonorowany został emerytowany leśniczy leśnictwa Kamieniec Ryszard Żuchowski. Medal wręczył mu burmistrz Marek Dominiak.
Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na koncerty, zabawy i korzystanie z licznych stoisk gastronomicznych, rękodzielniczych, serowarskich, pszczelarskich, sołeckich, które stanęły na placu targowym.
Dodatkową atrakcją dożynek były przeloty turystyczne nad Bisztynkiem. Z tej możliwości skorzystaliśmy a widoki jakie rozciągają się z wysokości lotu awionetki prezentujemy poniżej.
Ze sceny publiczność usłyszała muzykę w wielu gatunkach. Muzykę ludową prezentowały Śparogi i Chłopcy z Nowoszyszek, którzy przypominają publiczności wyjątkowe dźwięki cymbałów strunowych.
Zaśpiewały zespoły Mozaika i Ale Babki. Przed sceną tańczyły grupy tańca Natura Dance. Wystąpił raper z Bartoszyc a następnie młodzieżowy zespół rockowy B&R (Bisztynek&Reszel). Później zaśpiewał zespół N&T i duet dziecięcy z ośrodka kultury.
Własne utwory zagrał i zaśpiewał zespół Po godzinach złożony z muzyków wykonujących zawody strażaka, strażnika miejskiego, strażnika więziennego i były marynarz.
Gwiazdą tegorocznego dożynkowego wieczoru był Bartek Zdanowicz z zespołem. Muzycy rozbawili i roztańczyli publiczność głównie coverami znanych przebojów.
W przerwie ich koncertu zaprezentował się Teatr Ognia działający w ośrodku kultury. W późnych godzin nocnych trwała później dyskoteka.
W czasie dożynek wybrano także Miss Dożynek. Została nią Anna Stefańska z Kokoszewa. Panie startujące w tym konkursie musiały obierać ziemniaki, trafić gumowcem do celu, tańczyć i prezentować się tak jak w "prawdziwych" konkursach piękności.
Był też konkurs Małej Miss, ale tu wyboru nie dokonano a raczej przyznano ten tytuł całej szóstce dziewcząt, które do niego się zgłosiły.
Od zmierzchu na ścianach Centrum Informacji Turystycznej VJ Diablos prezentował sztukę wizualną. Tym razem zainspirowały go ubiegłoroczne dożynki w Bisztynku. Można było więc na ścianie zobaczyć m.in. pracownice OKiAL.
Zobaczcie naszą galerie zdjęć z tegorocznych dożynek.
Andrzej Grabowski - 12.09.2016 r.
Materiał znajdziesz także na portalu:
Młodzieży z Teatru Ognia przy OKiAL i prowadzącej dożynki dziękuję serdecznie za wzruszający gest upamiętnienia minutą ciszy mego tragicznie zmarłego syna Artura, który kilka lat temy również występował w gruupie tańca z ogniem Charmander działającej przy ośrodku kultury.
Andrzej Grabowski
|