Aktualności >>>  Przegrzane łozyska przyczyną dwóch pożarów >>>

 .: Dwa pożary podczas żniw

Dwa pożary w czasie prac żniwnych, w ciągu pół godziny.
Z tych samych przyczyn

Prawdopodobnie przegrzanie się łożysk pras do słomy było przyczyną dwóch pożarów do jakich doszło dziś po południu w gminie Bisztynek. Na szczęście sprawne akcje strażaków ograniczyły straty do minimum. Do pożarów doszło w sołectwie Bisztynek i na polu między Sątopami a Unikowem.

Wczoraj (16 sierpnia 2017 r.) między godzinami 15 a 15:30 w gminie Bisztynek doszło do dwóch pożarów związanych z pracami żniwnymi.

Około godz. 15 strażacy zostali wezwani na teren sołectwa Bisztynek, gdzie płonęło rżysko i jeden tzw. balot sprasowanej słomy. Pożar zauważył jeden z rolników mieszkających w sąsiedztwie i natychmiast zawiadomił operatora maszyny.

Pierwsza na miejsce dotarła OSP Bisztynek a następnie OSP Sątopy-Samulewo. Gdy strażacy z Sątop-Samulewa rozpoczęli już dogaszanie rżyska i sprasowanej słomy zostali odwołani z tego miejsca i wezwani do Unikowa, gdzie zgłoszono pożar prasy do słomy.

Okazało się, że do pożaru urządzenia doszło na polu pomiędzy Sątopami a Unikowem. Operator maszyny dysponował środkami gaśniczymi i gdy zauważył pożar sam przystąpił do gaszenia. Dysponował gaśnicami oraz wodą kilkudziesięciolitrowych pojemnikach.

Mimo tego interwencja strażaków była potrzebna. Tu spłonęło kilkadziesiąt metrów kwadratowych rżyska oraz elementy prasy wykonane z tworzyw.

Z pożarem szybko poradzili sobie strażacy OSP Sątopy-Samulewo i JRG Bartoszyce.

W obu przypadkach, najbardziej prawdopodobną przyczyną pożaru było przegrzanie się łożysk pras do zwijania słomy. Na szczęście w obu przypadkach straty są niewielkie a pożar nie rozprzestrzenił się.

Andrzej Grabowski - 17.08.2017 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:
Pożar na polu w sołectwie Bisztynek

Pożar na polu w pobliżu Unikowa


Copyright: www.bisztynek24.pl 2017