Przy nowobudowanym Centrum Informacji Turystycznej w Bisztynku stoi stary mur. Przez kilka ostatnich dni zbijano z niego łatane wielokrotnie tynki. Pod nimi zachował się stary, niemiecki napis "Einfahrt", czyli "wjazd". Tego chyba nikt sie nie spodziewał.
Przez kilka dni, stary tynk z muru przy ul. Findera w Bisztynku pracownicie odbijali robotnicy. Tynk trzeba było usunąć, aby mur ponownie otynkować tak, aby pasował do nowego budynku Centrum Informacji Turystycznej, którego budowa jest już na ukończeniu.
Jeszcze wczoraj rano nic nie wskazywało, że mur ten może stać się pewną atrakcją Bisztynka. Stał się za sprawą zachowanego pod tynkiem wyraźnego napisu "Einfahrt" umieszczonego nad belką umacniającą dawny "wjazd". Pod tą belką cegły mają takie ułożenie, że widać obrys dawnej bramy. Ktoś kiedyś ją zamurował, tak jak okienka do dawnego budynku i część drugiej bramy.
Po prawej stronie napisu widoczne są nieliczne fragmenty dalszej jego części, ale - niestety - nieczytelne.
Skoro "wjazd" to do czego? Możliwe, że do magazynów browaru, który był jeszcze przed II wojną na dzisiejszym placu targowiska miejskiego. Za murem zachowały się jeszcze ceglane i nieotynkowane budynki w kórych dziś okoliczni mieszkańcy mają swoje składziki.
Ów "wjazd" przeznaczony był prawdopodobnie dla zaprzęgów konnych. Po lewej stronie niego zachowały sie w murze dwa metalowe kółka do wiązania uprzęży konnnej. Pewnie dla zaprzęgów, które musiały poczekać na odebranie towaru. Ale czy koniecznie z browaru? Tego nie wiemy. To mogła być zuełnie inna firma lub skład.
Zadaliśmy sobie - w związku z tym odkryciem - pytanie. Czy teraz wolno ten mur otynkować? Naszym zdaniem i zdaniem wielu mieszkańców Bisztynka z którymi rozmawialiśmy - nie wolno! Mur ten powinien pozostać nieotykowany, a jedynie oczyszczony z resztek mas tynkarskich i zakonserwowany odpowiednimi środkami.
A może ktoś jeszcze pamięta, co mieściło się w budynku z tym napisem? Prosimy o kontakt.
A jeszcze wczoraj rano... i przed II wojną
Zdjęcie z lotu ptaka przedstawiające opisana okolicę. Strzałką zaznaczono istniejący wowczas budynek, z kórego pozostał jedynie mur.
Fot. zbiory własne autora
Andrzej Grabowski - 27.07.2012 r.
|