Aktualności >>>  Wyjatkowe wydarzenie. połączenie muzyki i malarstwa. Wzajemna inspiracja >>>

 .: Zjednoczone siły dźwięku i obrazy

Funky Tank grał a Andrzej Cisowski malował obraz.

- Wszystko zaczęło się w Bisztynku - mówi Zbyszek Bieniak lider zespołu Funky Tank o zrealizowanym już pomyśle połączenia siły dźwięku z obrazem malowanym na żywo przez Andrzeja Cisowskiego. W takim właśnie wydarzeniu mogli wczoraj (14 lipca) uczestniczyć mieszkańcy Bisztynka.

We wnętrzu nieczynnego kościoła poewangelickiego zagrał zespół Funky Tank. Koncert i poszczególne utwory inspirowały artystę malarza Andrzeja Cisowskiego, który wsłuchując się w dźwięki tworzył obraz w obecności publiczności.

Przykre jest tylko to, że publiczność była nieliczna natomiast te osoby, które zdecydowały się na uczestnictwo w wydarzeniu były zadowolone. Mogli wysłuchać utworów w rytmie reggae, funky oraz rockowych. Mogli przypatrywać się jak artysta malarz dodaje nowe motywy do swego obrazu, który trafi do jego pracowni w Targowie koło Szczytna.

- Zbyszek Bieniak zgłosił się do mnie, jakiś czas temu, z tym pomysłem. Zyskał on akceptację burmistrza Marka Dominiaka oraz moją. Nie zawahaliśmy się trochę zaryzykować, bo przecież nie wiedzieliśmy co z tego wyjdzie. Tego jeszcze w Bisztynku nigdy nie było i nie przypominam sobie czegoś podobnego w naszym regionie - mówi Wioletta Jaskólska dyrektor OKiAL w Bisztynku

Już po koncercie mieliśmy możliwość rozmowy z artystami.

- Z Andrzejem Cisowskim znamy się od wielu lat i zawsze chcieliśmy coś razem zrobić lecz nie mieliśmy do końca sprecyzowanego, co chcemy zrobić. Wpadliśmy wreszcie na pomysł połączenia siły obrazu i dźwięku - mówi Zbyszek Bieniak lider zespołu Funky Tank.

- Wydarzenie w Bisztynku to tylko jeden z naszych pomysłów. To kropla w morzu tych artystycznych pomysłów na wspólne działanie z zespołem i to w wielu miejscach, nie tylko w Bisztynku - wtrąca Andrzej Cisowski.

- Bisztynek został przez nas znaleziony, trochę przypadkiem. postanowiliśmy ożywić atmosferę tego miasteczka i samych mieszkańców. Dogadaliśmy się z dyrektor domu kultury Wiolettą Jaskólską oraz burmistrzem Markiem Dominiakiem, że zrobimy takie właśnie połączenie sił: malarstwo i dźwięk. Powiem szczerze, że ani ja, ani Andrzej (Cisowski - red.), ani zespół, ani publiczność nie mieliśmy zielonego pojęcia co z tego wyjdzie i czy w ogóle coś wyjdzie. Zaufała nam pani dyrektor i pan burmistrz i ta spontaniczna, energetyczna impreza chyba się udała - mówi Zbyszek Bieniak.

- Jak sam zauważyłeś takie spontaniczne imprezy są chyba najlepsze. Obraz malowany pod wpływem muzyki, inspirowany muzyką, w obecności publiczności daje jeszcze większy power do pracy malarzowi ale z pewnością też publiczności i zespołowi - mówi Andrzej Cisowski.

- Fajne jest to, że nie tylko Andrzej improwizował malując pod wpływem naszej muzyki, ale także my, pod wpływem oglądania scenek z jego obrazu też mieliśmy swoje momenty totalnej improwizacji. tak więc działało to w dwie strony - dodaje Zbyszek Bieniak.

- Może przypomnę pełny tytuł tej imprezy. Po raz pierwszy braliśmy udział w takim przedsięwzięciu a więc: "Wszystko zaczęło się w Bisztynku, czyli Zjednoczone Siły Obrazu i Dźwięku". Będziemy to kontynuować w innych miejscach a do Bisztynka wrócimy. być może z dwoma malarzami a być może z jakąś inną koncepcją. Tego typu impreza tu się powtórzy, bo tu się wszystko zaczęło - zapewnił Zbyszek Bieniak.

Artysta był zachwycony miejscem w którym koncert się odbył. Mówił o pięknie neogotyckiego, nieczynnego kościoła, w którym odbywają się wystawy i wernisaże oraz koncerty.

Zespół Funky Tank powstał już wiele lat temu. Muzycy nie pamiętają dokładnej daty. W dorobku ma jedną płytę. Druga wkrótce zostanie wydana. Okładki płyt projektował Andrzej Cisowski a obraz, który powstał w czasem wydarzenia być może będzie okładką trzeciej płyty.

Członkowie zespołu to: Michał Kłopocki (perkusja), który nagrał podwójny album z zespołem Jary Oddział Zamknięty, Andrzej Potęga (gitara basowa) grający w zespole Jary Oddział Zamknięty, Piotr Trela (gitara) oraz Zbyszek Bieniak (wokal, klawisze), który również śpiewa w zespole Jary Oddział Zamknięty.

Andrzej Grabowski - 15.07.2018 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2018