Aktualności >>> Butelka z browaru w Münster znaleziona w Bisztynku >>>

 .: Stara butelka znaleziona w Bisztynku

Butelka z browaru Germania

Starą butelkę po piwie znalazł mieszkaniec ul. K. Miarki w Bisztynku. Była potłuczona, ale mieszkaniec ów pracowicie odnalazł jej części i skleił. To butelka z otwartego w 1890 r. browaru Germania w Münster. Wiele wskazuje na to, że wyprodukowano ją przed 1928 rokiem.

Browar Germania założył w 1890 roku Friedrich Dieninghoff pochodzący ze starej, browarniczej rodziny z Ascheberg. W tymże właśnie roku kupił piekarnię w Münster. Piekarnie w tym czasie zwykle połączone były z niewielkimi, rodzinnymi browarami. Ten konkretny, przy piekarni miał prawo do ważenia piwa nadane w roku 1247. Nowy właściciel remontuje go i nieco rozbudowuje. Po uruchomieniu produkowano w nim 5 tys. hektolitrów piwa i serowano je na miejscu. Początkowo jednak piwo to nie jest produkowane pod marką "Germania". Stało się to dopiero po zbudowaniu nowego browaru w latach 1898-1899. Zapotrzebowanie na piwo było ogromne więc właściciel zbudował "fabrykę piwa" na terenach włączonych do obszaru miasta, u podnóża pagórka i z dostępem do czystej, źródlanej wody, niezbędnej do produkcji piwa. Dopiero wówczas piwo produkowane jest pod marką "Germania Brauerei F. Dieninghoff".

Butelka znaleziona przez mieszkańca Bisztynka ma wytopione w szkle napisy: Germania Brau, logo firmy, nazwisko F. Dieninghoff i Münster/W, co oznacza oczywiście nazwę miasta i regionu - Westfalia.

Istnieją przesłanki, aby uznać, że butelka znaleziona w Bisztynku pochodzi sprzed roku 1928. W tym roku bowiem firma zmieniła nieco nazwę na: "Germania Brauerei F. Dieninghoff AG". Litery "AG" nie zostały wytopione w szkle butelki z Bisztynka ani wydrukowane na porcelanowym, oryginalnym korku, również znalezionym przez mieszkańca.

Browar "Germania" został zamknięty w 1984 roku, choć zachowały się jego zbaudowania fabryczne i służą one dziś zupełnie innym celom. Jest tam 5 poziomowy lokal rozrywkowy "Nocne Życie".

Jak butelka trafiła do Bisztynka? Odpowiedzi może być mnóstwo. To piwo mogło być sprowadzane do Bisztynka z miejsca jego produkcji. Mogło też trafić do Bisztynka wraz z kimkolwiek, kto je np. przywiózł jako prezent, ciekawostkę, ulubione piwo i począstował nim kogoś znajomego lub członka rodziny.

Dane o browarze i jego historii pochodzą ze strony: www.beerlabel.de >>> prowadzonej przez pasjonata browarnictwa i kolekcjonera Stephana Brauna.


Andrzej Grabowski - 26.01.2014 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2014