Grand Prix I Ogólnopolskiego Biennale Malarstwa/Pejzaż Architektoniczny Bisztynek 2016 zdobyła Joanna Kałdan z Krakowa za tryptyk "Portret miasta". Odebrała nagrodę w wysokości 3 tys. złotych ufundowaną przez posła Adama Ołdakowskiego.
Z inicjatywy dyrektor Ośrodka Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku Wioletty Jaskólskiej zorganizowane zostało I Ogólnopolskie Biennale Malarstwa Bisztynek 2016. Jego tematem był pejzaż architektoniczny.
- To ogólnopolska wystawa artystyczna prezentująca najnowsze tendencje sztuki polskiej zawężonej do tematyki pejzażu architektonicznego. Prace zakwalifikowane do wystawy zostały wyeksponowane w dwóch miejscach: we wnętrzu nieczynnego kościoła, umownie "Galerii Miejskiej", jak również we wnętrzach ośrodka kultury. Przestrzeń wystawiennicza będąca bez wątpienia aktywnym czynnikiem współtworzącym ekspozycje czy poprzez zderzenie z sąsiadującymi pracami różnych autorów jest bardo istotna - mówiła Wioletta Jaskólska otwierając wystawę prac we wnętrzu nieczynnego kościoła ewangelickiego w Bisztynku.
Założeniem i główną ideą biennale jest prezentacja aktualnych poszukiwań i osiągnięć w dziedzinie twórczości malarskiej z lat 2014-2016.
- Pragniemy upowszechniać malarstwo poza centrami kulturalnymi i gospodarczymi. Chcemy przypominać i podkreślać temat dotyczący weduty, przestrzeni miejskiej, architektury modernizmu i szeroko rozumianego tematu architektury - wyjaśniała Jaskólska.
Na wystawę, którą wczoraj (29 września) oglądała liczna publiczność składa się 96 prac malarskich 47 artystów z Polski.
- Artystów cechuje różnorodność postaw artystycznych, indywidualizm oraz odwaga w podejściu do medium - mówiła Wioletta Jaskólska na wstępie wernisażu wystawy.
Emocjonującym dla publiczności i artystów był moment ogłaszania wyników konkursu związanego z biennale. Oceny prac jury dokonało 24 września w Bisztynku. Oto werdykt:
Jury w składzie:
Przewodnicząca Jury: prof. Elżbieta Basiul - Dziekan Wydziału Malarstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, prof. Marian Stępak - Wydział Malarstwa UMK w Toruniu, prof. Jacek Dyrzyński - Wydział Malarstwa ASP w Warszawie, dr hab. Renata Zimnicka-Prabucka - prof. UWM - Wydział Sztuki UWM w Olsztynie, dr hab. Tomasz Milanowski - prof. ASP - dziekan Wydziału Malarstwa ASP W Warszawie
po zapoznaniu się ze 104 pracami 49 artystów z całej Polski, stwierdziło, że wszystkie prace spełniają kryteria określone w regulaminie konkursu, jednocześnie do wystawy dopuszczono 96 prac 47 artystów.
Za wysokie walory artystyczne, wyjątkowo spójne ujęcie formy z tematem niebanalne ujęcie kompozycyjne połączone ze świeżością spojrzenia w architekturze miejskiej postanowiło przyznać:
Grand Prix za pracę "Portret miasta" - Joannie Kałdan.
Przyznano również trzy nagrody regulaminowe:
I Nagroda - Julia Królikowska za "Miasto",
II Nagroda - Ewa Niewolska-Ozga - za cykl pejzaży,
III Nagroda - Angelika Gurtat - za pracę "Przestrzeń nieoczywista",
Wyróżnienie regulaminowe przyznano Joannie Stasiak.
Jury przyznało również wyróżnienia honorowe:
Agnieszce Gogoli, Adriannie Jędrych, Annie Kunka - Kawełczyk, Zbigniewowi Sikorze. |
Grad Prix w wysokości 3 tys. złotych ufundował poseł Adam Ołdakowski a w jego imieniu gratulacje artystce złożyła i nagrodę wręczyła Agnieszka Kobryń. I nagrodę w wysokości 2 tys. złotych ufundował burmistrz Bisztynka Marek Dominiak. II nagrodę w wysokości 1,5 tys złotych fundował Ośrodek kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku, III nagrodę w wysokości 1 tys. złotych dziekan Wydziału Sztuki UWM. Wyróżnienia ufundował Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich.
Z laureatką Grand Prix, której wciąż ktoś gratulował sukcesu udało nam się porozmawiać tylko przez chwilę. Joanna Kałdan z Krakowa była wyraźnie oszołomiona ilością gratulacji i zainteresowaniem nią samą i jej pracą.
- Tryptyk "Portret miasta" jest częścią mojej tegorocznej pracy dyplomowej. Bardzo się cieszę z tego, że moja praca została doceniona i to najwyższą nagrodą - mówiła Joanna Kałdan.
Zdradziła, że jest po raz pierwszy w Bisztynku i na Warmii. Tuż po wystawie ze świeżo poznanymi artystkami-malarkami z naszego regionu zwiedziła miasteczko. Zapewniła, że będzie tu wracać a za dwa lata przyśle swoje prace na kolejne biennale.
- Werdykt jury był w pełni słuszny, bo praca pani Joanny natychmiast zwracała uwagę i wyróżniała się wśród innych - mówili nam uczestnicy wernisażu.
- Uważam biennale za nasz sukces. miałam wiele obaw, czy wszystko wyjdzie zgodnie z planem, ale udało się i jestem zadowolona - podsumowała przedsięwzięcie Wioletta Jaskólska. Za dwa lata czeka nas zatem kolejne biennale.Wystawę można oglądać w godzinach pracy OKiAL przez miesiąc.
Andrzej Grabowski - 30.09.2016 r.
Materiał znajdziesz także na portalu:
Na biennale zakwalifikowano prace następujących autorów:
1. Tadeusz Bałakier
2. Joanna Bentkowska - Hlebowicz
3. Ewa Banaszczyk
4. Zbigniew Blekiewicz
5. Anna Bochenek
6. Krzysztof Chyży
7. Małgorzata Drozd - Witek
8. Wojciech Dzieszkiewicz
9. Krystian Dziewanowski
10. Agnieszka Gogola
11. Anna Grochowska
12. Angelika Gurtat
13. Adriana Jankiewicz
14. Marta Javorska
15. Ada Jędrych
16. Małgorzata Kadelska
17. Joanna Kałdan
18. Julia Królikowska
19. Katarzyna Kowalska
20. Anna Kunka - Kawełczyk
21. Artur Ligenza
22. Jarosław Łukasik
23. Jacek Malec
24. Dariusz Manel |
25. Ewa Niewolska - Ozga
26. Iwona Ogrodzka
27. Aleksandra Olszewska
28. Anna Pacanowska
29. Ewa Plichta - Lubieniecka
30. Andrzej Popiel
31. Aleksandra Prejs
32. Tomasz Rolniak
33. Paulina Sanecka
34. Aneta Sieniawska
35. Zbigniew Sikora
36. Anna Stankiewicz - Odoj
37. Joanna Stasiak
38. Jarosław Struk
39. Magdalena Świercz - Wojteczek
40. Marek Szczęsny
41. Iwona Szpak - Pawłowska
42. Sabina Twardowska
43. Marek Witanowski
44. Adam Wyżlic
45. Marzena Zacharewicz
46. Kamila Zawadzka
47. Łukasz Zedlewski |
|