Aktualno¶ci >>> Ko³o fotograficzne w S±topach >>>

 .: Z³ota aleja w S±topach w fotografiach uczniów.

Z£OTA ALEJA W S¡TOPACH - W KOLEJCE DO REJESTRU

M³odych ludzi tak¿e interesuje los starych drzew. Zupe³nie niedawno uczniowie Szko³y Podstawowej w S±topach utworzyli ko³o fotograficzne i ruszyli w plener. Daleko tematu nie musieli szukaæ. We wrze¶niu fotografowali rozlewisko - odnowione jezioro na dawnych polach pegeerowskich w pobli¿u letniego dworku biskupów warmiñskich. A na prze³omie pa¼dziernika i listopada fotografowali drogê do szko³y. A jest to droga niezwyk³a.

Niezwyk³o¶æ s±topskiej drogi tworz± dêby (bli¿ej dworca wzd³u¿ rosn± równie stare lipy i klony). Stowarzyszenie Sadyba, odwo³uj±ce siê do ochrony krajobrazu kulturowego, z³o¿y³o obszerny wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora zabytków o wpisanie do rejestru wiele budowli, ale te¿ w³a¶nie alei. W obszernej dokumentacji mo¿na poznaæ d³ug± listê cennych kulturowo obiektów.

Aleje przydro¿ne na terenie by³ych Prus Wschodnich zak³adane by³y w XVIII oraz XIX wieku i maj± zwi±zek rozwojem sieci komunikacyjnej i osadniczej tych terenów. Drogi te stanowi± integralny element wielu uk³adów przestrzennych wsi i miasteczek oraz harmonijne uzupe³nienie wielu za³o¿eñ parkowo-pa³acowych. S± ¶wiadectwem zagospodarowania przestrzeni w terenach rolniczych oraz kompozycji folwarków i maj±tków ziemskich.

Wymienione we wniosku aleje s± cennym elementem krajobrazu kulturowego, wyró¿niaj±cym województwo warmiñsko - mazurskie, zosta³y one zinwentaryzowane i opisane w opracowaniu "Waloryzacja i ochrona alei przydro¿nych województwa warmiñsko mazurskiego. Rozpoznanie zasobu, ocena stanu zachowania i zakres ochrony. Olsztyn 2007" (tom I -III) sporz±dzonym przez Regionalny O¶rodek Badañ i Dokumentacji Zabytków w Olsztynie oraz wytypowane do ochrony poprzez wpis do rejestru zabytków (tom IV).

Na li¶cie przydro¿nych drzew, wnioskowanych do objêcia ochron± wynikaj±c± z ustawy z 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, jest aleja z S±top, któr± niedawno fotografowali uczniowie tamtejszej szko³y. Kontrowersje, jak± wzbudzaj± przydro¿ne drzewa (chroniæ, czy wycinaæ), przy drodze w S±topach raczej nie maj± miejsca. Droga na odcinku od skrzy¿owania ze szko³± do dworca i osiedla popegeerowskiego nie jest przesilona ruchem drogowym. Dla bezpieczeñstwa pieszych za¶ jest chodnik obok drogi.

Barbara Zasada, dyrektor Szko³y Podstawowej w S±topach mówi, ¿e ta aleja tak wros³a w krajobraz, ¿e na co dzieñ ju¿ nie dostrzega siê jej uroku, choæ przecie¿ jest inna przy zmianie pór roku i dnia. Gdyby jednak co¶ siê z ni± sta³o, w krajobrazie powsta³aby dziura. Dopiero fotografia pokazuje, jakie piêkno tworzy szpaler drzew. Jesieni± jest to zatem aleja z³ota.

Ko³o fotograficzne zaczê³o swoj± dzia³alno¶æ w tym roku szkolnym. Jego opiekunem jest Agnieszka Koziatek. W uczy szkole informatyki, matematyki, techniki i jest szkolnym pedagogiem. Dodatkowo opiekuje siê Samorz±dem Uczniowskim. Dyrektor Barbara Zasada mówi o niej: - To bardzo energiczna osoba, z g³ow± pe³n± pomys³ów.

G³ównym zadaniem ko³a jest rozbudzenie w¶ród uczniów fascynacji fotografi±. - Nie obrabiamy zdjêæ, na razie uczymy siê je robiæ - informuje Agnieszka Koziatek. - Z aparatami ruszamy tam, gdzie oczy ponios±. We wrze¶niu wybrali¶my siê na rozlewisko - poldery - i tam szukali¶my inspiracji. Fotografowali¶my to, co widzieli¶my, robili¶my zbli¿enia, testowali¶my swoje aparaty. Chcemy przez nasze zdjêcia pokazaæ, ¿e w¶ród nas te¿ jest piêknie, mimo ¿e mieszkamy w ma³ej, popegerowskiej, szarej miejscowo¶ci.

Z serii wrze¶niowych zdjêæ powsta³a wystawa. Cieszy³a siê du¿ym zainteresowaniem w¶ród uczniów. Id±c za wyzwaniem - wykonali kilka zdjêæ drogi, która wiedzie z "szarego osiedla" do szko³y. Widz± j± codziennie, jednak tak naprawdê ca³y urok mogli dostrzec ogl±daj±c zrobione przez siebie fotografie. Sami byli¶my zdziwieni, jak piêknie prezentuje siê ten kawa³ek drogi. Pomog³a w tym z³ota jesieñ, trochê mro¼na, ale i s³oneczna.

- Wiem, ¿e aby zdjêcie by³o ciekawe, nie trzeba szukaæ niezwyk³ych miejsc - mówi pani Agnieszka. - Wystarczy uchwyciæ temat w odpowiednim ¶wietle i z odpowiedniej perspektywy, pokazaæ to, co w nim najzwyklejsze i piêkne zarazem. Tak powsta³y nasze "fajne" - jak okre¶laj± uczniowie - zdjêcia. A przy okazji poznajemy mo¿liwo¶ci techniki i uczymy siê je wykorzystywaæ. Wkrótce uczniowie bêd± poznawaæ mo¿liwo¶ci komputera przy obrabianiu zdjêæ. Naucz± siê oczyszczaæ i doskonaliæ kadr.

Fotografuj±c "swoj± alejê" nie wiedzieli, ¿e czeka ona w kolejce do wpisu, chroni±cego j± prawnie jako zabytek krajobrazu kulturowego.

Zdjêcia robili uczniowie klasy VI - Klaudia Kaliñska, Kacper Rogalski i Angelika Zubrzyñska wraz z opiekunem ko³a pani± Agnieszk± Koziatek.

Tekst i zdjêcia znajdziecie tak¿e na portalu Olsztyn24 >>>

El¿bieta Mierzyñska - 10.11.2009 r.

Copyright: www.bisztynek.strona.pl 2009