Na czym ona polega? My publikujemy archiwalne zdjęcie Bisztynka, a Wy wykonujecie aktualne zdjęcie tej samej okolicy. Zdjęcie, w rozmiarach nie mniejszych niż 800 pikseli (poziomo) należy przesłać na adres admin@bisztynek24.pl >>> z podaniem danych jego autora.
Autorzy trafnych rozwiązań naszych zagadek, którzy pierwsi przyślą fotograficzne ich rozwiązania, mogą liczyć na gadżety promocyjne naszego miasteczka oraz publikację swych zdjęć na naszych stronach. Jeśli ta zabawa "chwyci" będziemy ją kontunuować aż do wyczerpania zapasów archiwalnych zdjęć.
Uwaga! Każdorazowo "zwycieży" zdjęcie wykonane w sposób jak najbardziej zbliżony do zdjęcia archiwalnego. Należy odnaleźć okolicę przedstawioną na zdjęciu archiwalnym, stanąć w tym samym miejscu, gdzie kiedyś stał fotograf i zobić to samo co on tyle, że 100, 90, 80 lat później. Zależnie od wieku archiwalnego zdjęcia. Wśród zdjęć wykonanych w opisany sposób zwycięży z kolei to, które pierwsze trafi na naszą skrzynkę mailową.
Andrzej Grabowski - 02.09.2012 r.
Zapraszamy do zabawy!
Naszą zabawą zainteresowała sie osoba odpowiedzialna za promocję miasta i gminy - nieoceniona Justyna Kobryń.
Wasze zdjęcia współczesne wraz z archiwalnymi oraz ich opisem znajdą sie wkrótce w specjalnym dodatku do "Biuletynu Informacyjnego" Urzędu Miejskiego. O wydaniu dodatku poinformujemy.
Dla dopełnienia formalności informujemy, że publikacja zdjęcia na naszej stronie (od dziś - 19.09.2012 r. jest równoznaczna z wyrażeniem zgody autora na publikację zdjęcia również w dodatku o którym piszemy. Do autorów zdjęć już opublikowanych wyślemy stostowne prośby o wyrażanie takiej zgody.)
25.09.2012 r. Kolejne zdjęcie z cyklu "odtwarzanie starych zdjęć". Na zdjęciu z początku lat 20-tych XX wieku pewnie stoi właściciel kamienicy o nazwisku Krause. Na współczestnym też właściciel, ale Edward Adamus.
22.09.2012 r. To nowa wersja i rozwinięcie naszej zabawy. Zaangażuj aktorów, czy statystów, znajdź archiwalne zdjęcie przedstawiające dawnych mieszkańców i zrób współczesne, jak najbardziej podobne zdjęcie. Obok przykład.
Kilka informacji na temat nowej odsłony naszej zabawy napisaliśmy obok zdjęć, w tabelce. Chcemy, aby to pierwsze zdjęcie zachęciło Was do nowej wersji zabawy. Znacznie trudniejszej. Nie rezygnujemy też ze "starego" sposobu poznawania miasteczka.
Nie było łatwo namówić p. Bogusię Maksymowicz do udziału w tej sesji fotograficznej ale po zapoznaniu się z celami naszego pomysłu, zgodziła się. Zdjęcie archiwalne i współczesne tylko w tym przypadku mogą być aż tak "zgodne historycznie". W większości przypadków nie znamy bowiem osób przedstawionych na archiwalnych zdjęciach i nie wiemy gdzie mieszkali. Wyżej, na obu zdjęciach są żony właściciela domu widocznego na zdjęciach. Aż takiej zgodności chyba już się nie uda powtórzyć.
Naszym zamiarem jest odtworzenie sytuacji sprzed wielu lat z udziałem współczesnych mieszkańców Bisztynka. Także takich w kórych brało udział wiele osób.
Już wkrótce poprosimy Was o zbiórkę w okolicach "Marysieńki". Do odtworzenia dwóch archiwalnych zdjęć potrzebnych będzie: 14 dorosłych mężczyzn, 12 pań i 3. chłopców w wieku około 12 lat oraz... akordeon. O szczegółach napiszemy wkrótce więcej.
16.10.2012 r. To Ratusz Miejski. Od tej strony nie był często fotografowany. My mamy tylko dwa zdjęcia tego frgmentu Ratusza. To przed pożarem i drugie juz po pożarze. To dalsza część naszej zabawy w "zorientuj Ratusz".
03.10.2012 r. Gospoda w Sułowie, która przetrwała nawet II wojnę światową. Po wojnie budynek zwany był Belwederem. Rozebrano go, a cegłę wykorzystano do innych budów. Zdjęcie z ok. 1910 roku. Po wojnie w budynku była piękna świetlica, sklep i punkt skupu mleka. Fot. 1 >Fot. 2 >Fot. 3 >
03.10.2012 r. Jedna z gospód istniejących przed II wojną w Wozławkach. Należała do Juliusa Kucklicka. Budynek istnieje do dziś, choć w innej formie. Rozwiązanie nadesłała nieoceniona agnieszka Sielska.
03.10.2012 r. Zdjęcie wykonane w Sątopach. To nie istniejąca już dziś gospoda, która - jak wynika z napisu na zdjęciu - stała się miejscem
przed którym Kozacy rosyjscy rozstrzelali mieszkańców w dniu 28 sierpnia 1914 roku.
03.10.2012 r. Zdjęcie wykonane prawdopodobnie w roku 1946 na jednej z ulic Bisztynka. Pochodzi ono ze zbiorów Władysława Lewandowskiego. To proste zadanie. Mamy nadzieję, że szybko je rozwiążecie namawiając jakąś panią i dwóch facetów do pozowania :-) Dodamy, dla ułatwienia, że budynki widoczne na zdjęciu w tle były już przedmiotem naszej zabawy.
26.09.2012 r. Dziś zdjęcie sprzed około 25-28 lat, czyli z lat 80-tych XX wieku. Autiorem kolorowej fotki jest Roman Chlebowicz, niegdyś w Bisztynku mieszkający. Co to za okolica? To przecież ul. Słoneczna i jej skrzyżowanie z ul. Wojska Polskiego. Nie sądziliśmy, że to zadanie będziemy musieli "rozwiązać" sami.
22.09.2012 r. Zapraszamy do zorientowania w dzisiejszej przestrzeni, dawnego Ratusza Miejskiego. To drugie zadanie dla Was. Okazało się, że trudne zadanie. Poneważ nie otrzymaliśmy żadnej prawidłowej odpowiedzi pokazujemy sami od której strony miasta Ratusz wyglądał tak jak na zdjęciu :-)
22.09.2012 r. Zapraszamy do zorientowania Ratusza Miejskiego. Wielu wie już z archiwalnych zdjęć jak wyglądał, ale nie wszyscy wiedzą, w ktorym rejonie dawnego Rynku była ozdobna elewacja, z której przybudówki i które przybudówki. To pierwsze zadanie dla Was. Rozwiązała je Marlena Brzostek, choć jej zdjęcie jest nieco niedokładne. W każdym razie, stojąc przy MOPS zobaczylibyśmy taki widok jak na archiwalnym zdjęciu, gdyby budynki przetrwały...
19.09.2012 r. Rok 1927. Taki widok mieli goście jednego z bisztyneckich hoteli. Wykonanie zdjęcia z wysokości I piętra (a to tak właśnie wykonano) byłoby bardzo trudne ale wystarczy nam, jeśli sfotografujecie tę samą okolicę Bisztynka z poziomu ulicy. Zagadkę rozwiązała Marlena Brzostek.
17.09.2012 r. Lata 50-te XX wieku. Jedna z ulic Bisztynka z fragmentami ruin budynku, dziś już nie istniejącego. A może ktoś zrobi identyczne, współczesne zdjęcie z dziećmi :-) Dziękujemy. To jest ul. Reymonta. Rozwiązanie przesłał Tomasz Jankowski
13.09.2012 r. Lata 30-te XX wieku. Sklep masarniczy i rzeźniczy Zimmermanna. Po wojnie w tym budynku był też sklep masarniczy, a dziś jest sklep z częściami samochodowymi oraz zabawkami i odzieżą. Zagadkę rozwiązał Mateusz Brzostek.
13.09.2012 r. Lata 30-te XX wieku. Budynek istnieje i jest użytkowany. Jest tylko w niewielkim stopniu zmieniony. Odpowiedzi udzieliła Oliwia Kuczyńska. Chyba nie mogło być inaczej :-)
09.09.2012 r. Lata 30-te XX wieku. Budynek istnieje i jest użytkowany. Tłumaczenie szyldu nad wejściem na pewno pomoże w odnalezieniu go w dzisiejszym Bisztynku. To budynek przy ul. Kościelnej.
09.09.2012 r. Lata 30-te XX wieku. Budynek istnieje i jest użytkowany do dziś. Przed wojną był własnością Hermanna Kostki. To budynek przy ul. Kajki, dziś znacznie mniej okazały.
09.09.2012 r. Lata 30-te XX wieku. Podpowiemy, że budynki przedstawione na zdjęcu już nie istnieją (poza przedstawionym na skraju, po lewej stronie zdjęcia). To dawny Tor Platz, czyli plac przy Bramie.
09.09.2012 r. Czasy trochę bliższe niż te ze zdjęć poniżej. Rok 1972 w Bisztynku. To budynek dawnego młyna, zwany do dziś młynem, przy ul. Kolejowej. Zdjęcie wykonała Marta Grabowska.
08.09.2012 r. Rok 1914. Jedna z głównych ulic miasta. Przed wojną ul. Reszelska, dziś ul. Sienkiewicza. Apteki na archiwalnym zdjęciu nie widać, bo jeszcze jej nie zbudowano. Powstała wszak ok. 1925 roku. Aż się dziwimy, że nikt inny zagadki nie rozwiązał :-) Znowu zrobił to Mateusz Brzostek.
08.09.2012 r. Lata 30-te XX wieku. Zdjęcie przedstawia tzw. Nowy Rynek, czyli dzisiejszy pl. Buczka. Rozwiązanie nadeszło od Mateusza Brzostka.
07.09.2012 r. Zdęcie pochodzi z końca lat 20-tych. To dzisiejszy pl. Chopina, a w głębi ul. Kajki z fragmentem kościoła. Po prawej fragment ściany ratusza. Zagadkę rozwiązał Mateusz Brzostek, ale także Bogdan Okuszko z Kanady - tyle, że telefonicznie. Pan Bogdan mieszkał kiedyś przy ul. Struga i pozdrawia mieszkańców Bisztynka :-)
07.09.2012 r. Zdjęcie pochodzi z roku 1900. Po lewej hotel Matthes, który spłonął w 1908 roku, a zastąpił go hotel widoczny na wczorajszym zdjęciu (poniżej). Po prawej kamienica, która stała się później Deutsches Haus'em, także widocznym na jednym ze zdjęć poniżej
06.09.2012 r. Gdzie był ten hotel i restauracja? To jest zadanie dla wszystkich poza Mateuszem :-) Niestety przysłaliście błędne odpowiedzi. To nie jest budynek urzędu :-) Prawidłową - jak zwykle - przysłał Mateusz Brzostek.
06.09.2012 r. Gdzie był ten sklep? To było zadanie dla Mateusza Brzostka, który oczywiście rozwiązał zagadkę. Budynek stał przy obecnej ul. Żeromskiego 17. Zobacz nieco historii tego budynku. Lata 30-te XX wieku >>> 1950 >>>1972 >>>
05.09.2012 r. Poza konkursem. Zdjęcie zamieszczone niżej było fragmentem większej całości. Skadrowaliśmy je dla utrudnienia zadania. Oryginalne archiwalne i współczesne zdjęcia poublikujemy obok, "poza konkursem".
05.09.2012 r. Co to za okolica? To fragment dzisiejszyj ulicy M. Konopnickiej po lewej stronie Bramy Lidzbarskiej w kierunku dzisiejszej remizy strażackiej. Zagadkę rozwiązał nieoceniony Mateusz Brzostek.
04.09.2012 r. Gdzie stał Deutsches Haus? Po raz kolejny prawidłowo zagadkę rozwiązał Mateusz Brzostek. Na zdjęciu widoczny jest pierwszy budynek ulicy Reymonta. Deutsches Haus i przyległe budynku już nie istnieją. W Domu Niemieckim było przed wojną m.in. kino.
03.09.2012 r. Co to za okolica? Odpowiedzi, po raz drugi, udzielił i zilustrował ją Mateusz Brzostek. Gratulujemy. To fragment dzisiejszego pl. Chopina z nie istniejącymi dziś budynkami.
02.09.2012 r. Oba zdjęcia przedstawiają obecną ulicę Żeromskiego w Bisztynku. Zdjęcie archiwalne wykonano najpóźniej w latach 20-tych XX wieku.