Dzisiejsza noc, jeśli ktoś obserwował Księżyc, mogła dostarczyć niespotykanych emocji. Wszystko za sprawą pełni a potem zaćmienia naszego satelity.
Takiego zaćmienia Księżyca nie było od 30 lat. W nocy z 27/28 września na niebie doszło do niezwykłego i bardzo rzadkiego zjawiska - pełnego zaćmienia Księżyca i maksymalnego zbliżenia satelity do naszej planety.
Odcięta od promieni słonecznych tarcza Księżyca odbijała rozświetloną ziemską atmosferę i w nocy przybrała krwistą barwę. Uchwycony w rzadkiej, czerwonej odsłonie gigantyczny Srebrny Glob robi niesamowite wrażenie. Zaćmienie Krwawego Superksiężyca nie mogło ujść mojej uwadze, bo kolejne takie widowisko będzie można podziwiać dopiero za 18 lat.
Fotoamatorów infrmuję, że zdjęcia wykonałem najprostszą lustrzanką (Cannon 1100D) z obiektywem 55-250 mm. Zdjęcia Ksieżyca w pełni zrobiłem przy bardzo krótkiej ekspozycji (1/4000 sek.) a zdjęcia Krawawego Księżyca, ze statywu z funkcją "P" a kilka z ustawieniami manualnymi (M) i czasem ekspozycji 8 sek. Zdjęcia ustępowania cienia z tarczy Księżyca, zależnie od ujęcia, przy czasie ekspozycji 1/1000 sek. albo przy użyciu funkcji "P".
Andrzej Grabowski - 28.09.2015 r.
Materiał znajdziesz także na portalu:
|