Oto 12 starych, często dokładnie datowanych, zdjęć dawnego Bisztynka, a raczej ludzi tu mieszkających.
Zdjęcia wyszukane przeze mnie i otrzymane dzięki uprzejmości wielu osób pokazują zarówno wydarzenia historyczne jak i aktywność dawnych mieszkańców naszego miasteczka.
Dopiero z tych fotografii dowiadujemy się ( zdjęcie nr 1 >>>), że w Bisztynku w 1910 roku działała Brygada Sanitarna (Sanitätskolonne). Wszystko wskazuje na to, że była to grupa pod auspicjami Czerwonego Krzyża. Z pewnością wykorzystana - po zmobilizowaniu - w czasie I wojny światowej.
Z tych fotografii dowiadujemy się, że w Bisztynku działała grupa teatralna i męska grupa gimnastyczna. Mieszkańcy uroczyście obchodzili jubileusze powstania sklepów/biznesów. Przy ówczesnej szkole dla chłopców (dzisiejszy budynek przylegający do plebanii) działała grupa/stowarzyszenie młodych mężczyzn, które zajmowało się między innymi nauką gry na instrumentach muzycznych (na zdjęciu widać te instrumenty >>>). Tak jak dziś, chętnie fotografowano się przy Diabelskim Kamieniu. Dzieci właziły na głaz i z uśmiechem pozowały do fotografii. Fotografowały się przy nim całe rodziny. Tak jak na zdjęciu nr 11 >>> gdzie zobaczymy całą rodzinę fotografa Lindenblatta, a także - prawdopodobnie - jego samego. Duża była to rodzina... Dzięki atelier Aloysa Lindenblatta dysponujemy dziś dużą ilością zdjęć.
Tenże fotograf uwiecznił niezwykle kontrowersyjny sposób agitowania podczas Plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu. Zdjęcie 10 >>> przedstawia inscenizację przewożenia jeńców wojennych na wozie konnym ze specjalną klatką z drutu kolczastego. Na tabliczce trzymanej przez zakapeluszonych panów czytamy: Reichsbund der Kriegsgefangenen, czyli Związek Rzeszy z jeńcami wojennymi. Nie potrafię dziś odczytać intencji tego pokazu...
Jest jednak faktem, że przyniósł on (oczywiście nie tylko on) sukces owym propagandzistom. 10 lipca 1921 roku, a zatem w przeddzień rocznicy głosowania w plebiscycie odsłonięto Abstimmunggedenkstein, czyli Kamień Plebiscytowy, przy którym także chętnie się fotografowano.
Dzięki fotografowi możemy dziś popatrzeć na uroczystą procesję ulicami miasta z nowym dzwonem kościelnym, oraz zobaczyć na budynku poczty napis Postamt. Możemy spojrzeć na ks. Biskupa Maksymiliana Kallera, ktory został mianowany Biskupem Warmińskim w dniu 2 września 1930 roku. Zachował tutuł Biskupa Warmińskiego do swej śmierci w dniu 7 lipca 1947 roku mimo, iż został wysiedlony z Olsztyna w sierpniu 1945 r. Na zdjęciu towarzyszy mu trzech innych kapłanów, niestety nieznanych z nazwiska.
Jeśli ktoś potrafi ich zidentyfikować prosimy o kontakt >>>. Kapłan jest też przedstawiony na zdjęciu 2 >>>. Również nie znamy jego danych. Przypuszczam, że jednym z tych księży może być Artur Schulz - proboszcz bisztynecki - wobec którego toczy się proces beatyfikacyjny - rozstrzelany w 1945 roku przez Rosjan.
I to tyle na dziś :-) Już wkrótce poznacie lepiej okolice przedwojennego Rynku (Markt) i umiejscowienie sklepów prowadzonych przez rodzinę żydowską oraz... amerykańską.
Liczba wyświetleń -
Andrzej Grabowski - 26.11.2008 r.
|