Uroczystość przekazania nowego samochodu bojowego dla strażaków z OSP w Sątopach oraz otwarcia nowego placu rekreacyjnego ze sceną letnią, dla wszystkich mieszkańców Sątop, odbyła się 15 listopada 2011 r.
Uroczystość odbywała się według strażackiego ceremoniału. Był zatem meldunek złożony przez Andrzeja Harchaja - dowódcę pododdziałów OSP zgromadzonych na zbiórce, Grzegorzowi Knifelowi - wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Olsztynie. Było podniesienie flagi państwowej tyle, że nie "na maszt", a za pomocą specjalnej drabiny - podnośnika będącego na wyposażeniu KP PSP w Bartoszycach.
Licznie przybyłych mieszkańców Sątop i zaproszonych gości witał burmistrz Bisztynka - Jan Wójcik - "świeżo" wybrany prezes Oddziału Powiatowego ZOSP w Bartoszycach.
Przypomniał historię OSP w Sątopach. Jednostka powstała w 1967 roku. Byla to wówczas Zakładowa OSP przy Kombinacie PGR Sątopy, licząca początkowo 11 członków jednostka, ktorej komendantem został dh Stanislaw Kwiatkowski, a naczelnikiem dh Henryk Hukołowicz. W 1992 roku jednostkę przekwalifikowano z zakładowej w gminną. W 1997 r. podjęto decyzję o budowie nowej remizy strażackiej, której budowa ruszyła w 1998 r. a oddano ją do użytku w 2001 roku.
Samochód, który przekazano uroczyście OSP w Sątopach to MAN TGM 13.290 z napędem na 4 koła ze zbiornikiem wodnym o poj. 2500 litrów, wyposażony w autopompę, działko szybkiego natarcia, wyciągarkę, najaśnicę i agregat prądotwórczy, aparaty powietrzne i 5 radiostacji nasobnych. Wartość samochodu to 687.494 zł. Kwotę 550.00 złotych na zakup pojazdu pozyskano ze środków europejskich.
Po poświęceniu wozu bojowego przez proboszcza parafii w Sątopach ks. Leonarda Klimka, akt przekazania, kluczyki i dowód rejestracyjny auta otrzymał dh Adam Sujeta - komendant OSP w Sątopach. St.bryg. Mieczysław Rutecki - zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie wręczył komendantowi dodatkowo 5 par rękawic specjalnych dla strażaków, w które natychmiast ubraliśmy jednego z młodszych uczestników uroczystości, który oczywiście chce być strażakiem.
Drugi powód uroczystej zbiórki i spotkania mieszkańców to wspominana już scena letnia i plac rekreacyjny dla mieszkańców Sątop. Burmistrz Wójcik mówił, że co prawda inwestycja trwała zbyt długo, ale obecnie może być już w pełni wykorzystywana. W ramach projektu wybudowano plenerową scenę letnią bez zadaszenia oraz budynek socjalno-sanitarny i niewielki plac zabaw obok. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 362 tys. zł. Gimna uzyskała dofinansowanie w kwocie 221 tys. złotych z działania "Odnowa i rozwój wsi" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Przecięcia wstęgi przed wejściem na scenę dokonali: poseł na Sejm RP Miron Sycz, członek zarządu powiatu bartoszyckiego Zbigniew Nadolny, przewodniczący RM w Bisztynku Zbigniew Filipczyk, burmistrz Bisztynka Jan Wójcik i zastępczyni burmistrza Krystyna Zawistowska.
Słowa podziękowania i gratulacje złożył poseł Miron Sycz. Gratulował przede wszystkim pomyślnego zakończenia wielu inwestycji związanych z tzw. przestrzenią publiczną i edukacją. - Tak wyremontowanych i pięknie utrzymanych szkół jak w gminie Bisztynek nie ma w pozostałych częściach powiatu bartoszyckiego - mówił.
Po tym wystapieniu scena została użyta zgodnie z przeznaczeniem, po raz pierwszy w historii. Krótki występ wokalny dały dziewczęta uczestniczące w zajęciach wokalnych w ośrodku kutury w Bisztynku. Zebrały gromkie brawa.
Brawa i gratulacje zbierała też druhna Iwona Stańko, która przygotowała, w polowej kuchni, przepyszną i znaną już mieszkańcom całej gminy grochówkę. Grochówki wystarczyło dla wszystkich chętnych. Można było też zwiedzić okazałą remizę w Sątopach i zobaczyć sprzęt strażacki, a w tym wyposażenie nowego samochodu.
Andrzej Grabowski - 16.11.2011 r.
|