Aktualności >>>  15 sezon "Przerębla" >>>

 .: Morsy znów w zimnej wodzie

Morsy z "Przerębla" rozpoczęły 15 sezon zimowych kąpieli

Bisztyneckie morsy rozpoczęły sezon kąpielowy. Stało się to dziś w jeziorze Luterskim. Do wody weszło 18 osób.

Morsy z Klubu Morsów "Przerębel" im. Krzysztofa Matysiaka w Bisztynku dziś tuż po g. 14 w jeziorze Luterskim rozpoczęły 15 sezon zimowych kąpieli. Jest tradycją tego klubu, że sezony kąpielowe zaczynają w pierwszą niedzielę po Dniu Edukacji Narodowej a taka przypada właśnie dziś.

Do zimnej wody weszło dziś 18 osób, w tym po raz pierwszy: Dawid (lat 7) i Dominik (lat 9) Klimkowie. Ich ojciec także, ale to już "stary mors". Pogoda nie była dziś zimowa, ale - jak podkreślają doświadczone morsy i foczki - lepiej zacząć jeszcze przed zimą aby lepiej przygotować organizm do prawdziwych wyzwań, gdy mróz trzaska i trzeba najpierw wyciąć w lodzie przerębel.

Trochę historii
Klub Morsów "Przerębel" powstał pod koniec lutego 2004 roku. Pierwsza kąpiel odbyła się w Bisztynku 29 lutego 2004 r. Do wody weszli wówczas: Krzysztof Matysiak, Marek Dominiak, Wiesław Dusza i Grzegorz Kwakszys. W ten sposób stali się ojcami założycielami klubu.

Jest to pierwszy klub morsów w powiecie bartoszyckim i jeden z pierwszych w województwie (poza klubami działającymi w Olsztynie). Po tragicznej śmierci Krzysztofa Matysiaka członkowie klubu postanowili uzupełnić nazwę o jego imię.

Razem z morsami z Bisztynka kąpali się późniejsi założyciele klubów w Bartoszycach, Lidzbarku Warmińskim, Reszlu i Kętrzynie. Do dziś wspólnych zimowych kąpieli zażyło w Bisztynku około 150 osób a w tym cała męska załoga "Gońca Bartoszyckiego".

Przygodę z zimowymi kąpielami do dziś kontynuuje Marek Dominiak - drugi prezes klubu a obecnie burmistrz Bisztynka. Obecnie prezesem klubu jest Agnieszka Romanowska.

Andrzej Grabowski - 15.10.2017 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:Copyright: www.bisztynek24.pl 2017