Aktualności >>> Trzeba te napisy rozszyfrować >>>

 .: Tajemnicze napisy w kościele

Tajemnicze napisy na desce
umieszczonej z tyłu ołtarza głównego

W czasie oględzin ołtarza głównego w kościele św, Macieja Apostoła w Bisztynku konserwator zabytków zauważył deseczkę z odręcznymi, tajemniczymi napisami. Wykonał jej fotografię. Może nasi Czytelnicy są w stanie ją rozszyfrować?

Ołtarz główny w kościele św. Macieja Apostoła w Bisztynku wymaga prac konserwatorskich. Ponieważ Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, po raz kolejny, odmówiło przyznania dotacji na restaurację i ratowanie tego zabytku ks. proboszcz Janusz Rybczyński postanowił, że konserwacji podda przynajmniej niektóre elementy ołtarza.

W roku 2014 takim zabiegom poddano dwie figury aniołów >>>, w roku 2015 nastawę na tabernakulum i samo tabernakulum >>>

Przy okazji demontażu zabytkowego tabernakulum odkryliśmy tajemniczy napis z roku 1971 >>>

Kilka dni temu inne tajemnicze napisy odkrył Filip Dulka, konserwator zabytków z Torunia, który wykonywał oględziny ołtarza.

Tym razem do jego pracowni trafią alegoryczne rzeźby Wiary i Sprawiedliwości, często błędnie brane za anioły. Te dwie rzeźby umieszczone są na wysokości około 5 metrów nad podłogą kościoła. Konserwator musiał się więc do nich dostać po drabinie.

W czasie oględzin, jeszcze wyżej z tyłu tzw. nastawki ołtarza zauważył deseczkę, w połowie pomalowaną błękitną farbą z tajemniczymi, odręcznymi napisami.

Budowa ołtarza uniemożliwia swobodny do niej dostęp więc w "pozycji wiszącej" wykonał zdjęcie tego tajemniczego przedmiotu. Przedstawiamy je w galerii poniżej.

Jest to - jak sądzimy - celowo pozostawiony, pamiątkowy element po naprawach i konserwacji wykonanej na początku XX wieku.

Udało nam się odczytać tam kilka dat i nazwisk i pojedynczych słów. Jest więc data 1878 a przy niej nazwisko Borkowski (Bornowski?). Jest niemiecka nazwa Bisztynka, czyli Bischofstein i w tym samym wierszu skrót geb. (geboren - urodzony) oraz data 1852. Poniżej dopatrzyliśmy się nazwiska Kostka geb. 24.7.1879. Jeszcze niżej widnieje data 1928 oraz nazwiska Hugo Geth i Paul Arndt.

Niestety sposób wykonania zdjęcia oraz niezbyt czytelny sposób wykonania napisów nie pozwala na dokładne odczytanie całej treści.

Warto zwrócić uwagę na nazwisko Kostka. Była to rodzina znanych i cenionych stolarzy, którzy wykonywali także wiele prac w kościołach. Gustav Kostka wykonał też repliki narzędzi Mikołaja Kopernika do pierwszego muzeum tego astronoma i kanonika warmińskiego we Fromborku.

Gdy konserwator przystąpi do demontażu rzeźb Wiary i Sprawiedliwości oraz dwu rzeźb barokowych aniołków na dole ołtarza będzie okazja albo do wyjęcia tajemniczej deseczki, albo jej sfotografowania. Do wykonania tych prac konieczne będzie bowiem ustawienie rusztowań z których można będzie wykonać dokładniejsze fotografie.

A może nasi Czytelnicy są w stanie odczytać więcej niż my? Jeśli tak, to prosimy o kontakt z autorem lub zamieszczanie komentarzy.

Zdjęcie wykonane przez Filipa Dulkę, w oryginalnej rozdzielczości możesz pobrać tu >>>

Andrzej Grabowski - 12.03.2016 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:






Copyright: www.bisztynek24.pl 2016