Aktualności >>> Tu stał św. Jan Nepomucen >>>

 .: Niszczejący zabytek z XVIII wieku

Św. Jan Nepomucen cudem znaleziony

Niszczejący cokół stoi na terenie cmentarza komunalnego w Bisztynku. Na tablicy upamiętniającej jego postawienie widnieje data 5. czerwca 1746 r. Stała na nim kiedyś rzeźba św. Jana Nepomucena, której zdjęcie mam już od 2004 roku a znalazłem je dopiero wczoraj.

Już kiedyś pisałem o cokole stojącym na cmentarzu w Bisztynku, przy kościele św. Michała Archanioła. Zwracałem się do internautów o nadsyłanie zdjęć na których widać rzeźbę, która kiedyś musiała na nim stać. Dziś z cokołu wystaje jedynie aostrzony pręt, który tę rzeźbę mocował. Efektów tych próśb nie było. Dopiero na początku tego roku otrzymałem kolorowe zdjęcie z 1973 roku pokazujące figurę od tyłu.

Gdy przyglądałem wczoraj zdjęcia z moich zasobów w poszukiwaniu archiwalnych ujęć urzędu miejskiego trafiłem na zdjęcie o którym myślałem, że przedstawia jedną z figur Apostołów przy kościele św. Macieja Apostoła. Mam je od 2004 roku. Jest autorstwa Romana Chlebowicza fotografującego Bisztynek w latach 80-tych a dziś mieszkającego w Kanadzie. Wreszcie przeczytałem nazwę tego cyfrowego pliku brzmiącą: "kościół na cment. '87".

Przez 11 lat nie miałem więc pojęcia, że poszukiwana przeze mnie rzeźba św. Jana Nepomucena jest zapisana na dysku komputera i paru innych nośnikach, czyli dosłownie pod moim nosem.

To cudem odnalezione zdjęcie publikuję poniżej, razem ze zdjęciem z 1973 roku, które nadesłała mi nieoceniona Elisabeth Schmidt z Niemiec i zestawem zdjęć aktualnych.

Cokół na którym stał św. Jan Nepomucen niszczeje i piszę o nim także w celu zwrócenia uwagi władzom, że proces jego degradacji postępuje bardzo szybko. Jeszcze parę lat a cokół po prostu runie. Nawet bez rzeźby, która przez ks. Eugeniusza Bartusika została oddana do konserwacji jest ten cokół zabytkiem. W jego dolnej części zachowała się tablica fundatora. W różowym kamieniu wyryto: "Ad Majorem Dei Gloriam S. Joannis Nepomuceni Honorem hanc Statuam fieri et erigi curavit Rochus Sebastianus Langhanki Anno 1746; die sta Juny"

Oznacza to, według tłumaczenia ks. Sławomira Brewczyńskiego: "Na Większą Chwałę Bożą dla uczczenia św. Jana Nepomucena tę statuę wykonał i otoczył opieką Roch Sebastian Langhanki. Rok 1746. Dnia 5-ego czerwca."

Roch Langhanki to artysta malarz z Bisztynka, który jest autorem obrazów przedstawiających Apostołów w kościele w Bisztynku oraz podobnych obrazów w kościele w Sułowie. Przypisuje mu się zresztą autorstwo nie tylko obrazów przedstawiających Apostołów. Autorem kilku obrazów jest też Jan Langhanki. Niestety do tej pory nie wiem, który z nich był ojcem a który synem (ale się dowiem). Najbardziej prawdopodobne jest, że Roch spłodził Jana.

Obaj swą artystyczną działalność prowadzili w XVIII wieku i obaj są autorami obrazów malowanych około 177O roku. Jan Langhanki jest autorem np. obrazu św. Walentego, który znajduje się w kościele św. Macieja Apostoła pochodzącego - jak ustalili muzealnicy z Fromborka - z roku 1776.

Andrzej Grabowski - 04.08.2015 r.





Copyright: www.bisztynek24.pl 2015