Aktualności >>> Odwiedź Nową Wueś Reszelską !!! >>>

 .: Nowa Wieś Reszelska, gm. Bisztynek

Nowa Wieś Reszelska

Nowa Wieś Reszelska (niem. Rosenschön) to wielka tajemnica. Mimo poszukiwań wykonywanych przez co najmniej 4 osoby, nie natrafiono na dokument wskazujący datę jej powstania. Wszystko wskazuje na to, że wieś założono "dopiero" w XVII wieku.

W książce pt. "Bewohner von Santoppen und Rosenschön, Ermland, zwischen 1300-1900", czyli "Mieszkańcy Sątop i Nowej Wsi Reszelskiej, Warmia, pomiędzy latami 1300, a 1900" wspomina się nazwisko Buick (imię nieznane), który w Nowej Wsi mieszkał w latach 1690 - 1750. To najstarsza data wymieniona w tym opracowaniu. Przy innych nazwiskach są juz tylko późniejsze. Wskazuje to na wiek powstania miejscowości o rówwnie tajemniczej, co pięknej nazwie. Rosenschön znaczy bowiem "piękna róża".

Metapedia podaje, że Rosenschön od 1945 roku jest we władaniu Polski, a miejscową ludność wymordowano lub wysiedlono. (Rosenschön befindet sich seit 1945 unter polnischer Fremdherrschaft. Die einheimische Bevölkerung wurde vollständig ermordet oder vertrieben.) Tekst ten zilustrowano zdjęciem, ale wszystko wskazuje na to, że nie jest to zdjęcie wykonane w Nowej Wsi Resz. Zatytułowano je "ucieczka". Możesz zobaczyć je klikając tu >>>

Wieś w 1905 roku liczyła 161 mieszkańców, w 1933 roku -127, w roku 1939 - 97, a w 2007 - 130.

Do Nowiej Wsi Reszelskiej najlepiej dojechać nasypem pokolejowym z Bisztynka, lub przez Łędławki, szutrowym drogami. Przed wsią zobaczyć można odnowiony, stary grób, żołnierza poległego w 1914 roku. Krzyż odrestaurowano na podstawie starego, już zmurszałego i rozpadającego się.

We wsi znajdziemy kapliczkę przydrożną z rzeźbą wewnątrz. To warmińska Pieta. W centrum wsi stoi kaplica pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Ostatnio odnowiona, pomalowana na kolor błękitny, czyli maryjny. W kaplicy, co roku w dniu 26 sierpnia odbywa się nabożeństwo odpustowe z udziałem pielgrzymów w Sątop. W maju kaplica skupia wiernych na tradycyjnym nabożeństwie majowym.

Na jednej z posesji stoi dużych rozmiarów drewniany, stary krzyż. Przy kolejnej znajdziemy głaz z wyrytym w nim napisem "2 BPP 15 IV 46". Obok jest tabliczka wyjaśniająca pochodzenie kamienia.

Przy kaplicy znajduje się współcześnie postawiony pomnik Antoniego Sakowskiego rozstrzelanego zimą 1945 roku. Pomnik ten ufundowala córka zmarłego, kilka lat temu.

Imponująco prezentuje się obecne centrum wsi, w pobliżu opisywanych kapliczek. Mieszkańcy sołectwa wykonali tam plac służący odpoczynkowi, uprawianiu sportu, spotkaniom miejscowej społeczności, czy zabawie. Budowę placu finansowała częściowo Agencja Nieruchomości Rolnych przy wsparciu gminy Bisztynek.

- Tu toczy się życie i mieszkają ludzie - mówi sołtys wsi Jadwiga Kuźlik. - Kilka lat temu przyjechała tu kobieta, która wychowywała się w naszej wsi. Ktoś jej wcześniej powiedział, że nie ma po co tu przyjeżdżać, bo są tu tylko trzy rozpadające się domy. Przyjechała jednak. Najpierw zobaczyła zieloną tablicę z nazwą. To ja podbudowało. We wsi spotkała cały tłum mieszkańców. Akurat coś robiliśmy wspólnie. Była bardzo szczęśliwa. Być może od niej uzyskamy trochę starych zdjęć z Nowej Wsi Reszelskiej. A może za pośrednictwem strony internetowej nawiążemy kontakt z kimś, kto ma archiwalne materiały na temat naszej miejscowości - mówi J. Kuźlik. My też na to liczymy!

O Nowej Wsi Reszelskiej pisaliśmy także wcześniej:
Świadectwa historii >>>
Droga do likwidacji >>>

Zobacz umiejscowienie ciekawych obiektów w Nowej Wsi Reszelskiej
Czekaj cierpliwie na załadowanie mapy :-)


Pokaż Nową Wieś Reszelską na większej mapie

Mieszkańców Nowej Wsi Reszelskiej, turystów i wszystkich fotografów, fotoamatorów prosimy o nadsyłanie swoich zdjęć z Nowej Wsi Reszelskiej na adres admin@bisztynek24.pl >>>

O Nowej Wsi Reszelskiej przeczytasz również na portalu MojeMazury.pl (dawniej Turystyka.wm.pl) >>>

Andrzej Grabowski - 30.06.2011 r.

Ilość wyświetleń: Copyright: www.bisztynek24.pl 2011