Aktualności >>> Deszcz nie przeszkodził w obchodach rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę >>>

 .: Narodowe Święto Niepodległości 2015

Mimo deszczu przyszli
obchodzić Narodowe Święto Niepodległości

Na placu przy urzędzie w Bisztynku zebrało się dziś zaskakująco dużo mieszkańców miasteczka, którzy - mimo siąpiącego deszczu - świętowali 97 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po raz pierwszy od wielu lat, w Bisztynku zorganizowano obchody Narodowego Święta Niepodległości w tzw. przestrzeni miejskiej. Pogoda nie była sprzyjająca ale na plac przy Urzędzie Miejskim i tak przybyło wielu mieszkańców.

Poczty sztandarowe wystawiły: OSP w Bisztynku, Koło Łowieckie "Sójka", Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku i Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II w Bisztynku.

Poczet flagowy wystawiła OSP w Bisztynku. Dowódcą był dh Zbigniew Ziółkowski, flagowym dh Mariusz Maleszewski a asystował dh Artur Augustyniak. Uroczystość zgodnie z ceremoniałem obowiązującym w jednostkach OSP prowadził naczelnik OSP w Bisztynku dh Piotr Kurowicki.

Uroczystości rozpoczęły się od podniesienia flagi państwowej na maszt przy dźwiękach Hymnu Narodowego śpiewanego przez zespół Mozaika i zebranych mieszkańców.

Genezę Narodowego Święta Niepodległości w swym przemówieniu przedstawił burmistrz Bisztynka Marek Dominiak, oddając hołd poległym w walkach o niepodległość.

Pod Kamieniem Plebiscytowym w Bisztynku burmistrz złożył wiązankę kwiatów. Wcześniej przypomniał, że Warmia - na terytorium której leży Bisztynek - nie wróciła do Polski w 1918 roku. Stało się to dopiero w 1945 r.

Warto tu przypomnieć, że Kamień Plebiscytowy upamiętnia przegrany przez Polskę plebiscyt na Warmii z 11 lipca 1920 roku. Został ustawiony na skwerze, gdzie stoi do dziś, w przeddzień rocznicy plebiscytu. Wyryto na nim napis "do Niemiec na należymy, w Niemczech pozostaniemy". Po 1945 roku napis zasłonięto. Dziś brzmi on "Byliśmy, jesteśmy, będziemy" a przed kamieniem w ułożono godło Polski. Tak więc obecnie upamiętnia on ponowne włączenie Warmii do Polski.

Końcowym akordem oficjalnych uroczystości w Bisztynku był występ zespołu Mozaika, który śpiewał patriotyczne pieśni. Wielu uczestników uroczystości dołączało do wspólnego śpiewania.

Jeszcze dziś, w ramach obchodów święta narodowego, odbędzie się wernisaż malarstwa w kościele poewangelickim.

Andrzej Grabowski - 11.11.2015 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:






Copyright: www.bisztynek24.pl 2015