Aktualności >>>  Zaduszki Ogniowe w Bisztynku >>>

 .: Pokaz tańca z ogniem czterech grup ogniowych

Dali ognia w Bisztynku, czyli Zaduszki Ogniowe

Pokaz tańca z ogniem, czyli Zaduszki Ogniowe w Bisztynku zgromadziły wyjątkowo liczną publiczność. Pokaz został przygotowany przez członków czterech działających kiedyś i obecnie grup ogniowych działających przy miejscowym ośrodku kultury.

Park przy Urzędzie Miejskim w Bisztynku został wczoraj (4 listopada) rozświetlony przez ogień. Nie był to pożar tylko Zaduszki Ogniowe, czyli pokaz tańca z ogniem w wykonaniu przedstawicieli czterech grup "ogniarzy", którzy w przeszłości i teraz machali i machają ogniem w rytm muzyki. Pokaz przyciągnął dawno nie widziane w miasteczku tłumy widzów.

Pierwsza z grup teatru ognia powstała w Bisztynku w 2000 roku i przyjęła nazwę KMP (Klub Młodego Piromana). Wraz z dorastaniem, podejmowaniem studiów, zakładaniem rodzin, podejmowaniem pracy grupy rozwiązywały się a na ich miejsce przychodzili nowi adepci tej dość niebezpiecznej sztuki. Po KMP powstała grupa Blackfire następnie Charmander i po kilku latach przerwy działająca do dziś grupa Magma.

Wszystkie one działały przy Ośrodku Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku. Joanna Drozdowska z OKiAL była inicjatorką zorganizowania spotkania członków wszystkich grup i wspólnego pokazu dla publiczności. Pomysł został zaakceptowany nie tylko przez dyrektor OKiAL ale także, dość niespodziewanie, przez filmowców mieszkających od kilku lat w Bisztynku: Karolinę Jóźwik i Pawła Kincela.

To oni postanowili nakręcić film o pasji "ogniomachaczy" i w błyskawicznym tempie zorganizowali profesjonalną ekipę filmową. O ich pracy pisaliśmy wcześniej.

Tak więc początkowy plan zorganizowania zwyczajnego spotkania starych znajomych i pokazu przerodził się w ogromnych rozmiarów przedsięwzięcie wymagające wielkiego wysiłku dużej grupy osób. Tych, którzy czuwali nad sprawami organizacyjnymi i aprowizacyjnymi - czyli pracowników OKiAL po tych, którzy zdobywali stare azbestowe koce gaśnicze, tych którzy je podarowali, tych którzy konstruowali z nich poi i inne narzędzia pokazowe.

W spotkaniu pasjonatów tańca z ogniem miało początkowo wziąć udział nawet ponad 30. dawnych i obecnych członków grup ogniowych. Ostatecznie w pokazie nazwanym Zaduszkami Ogniowymi wzięli udział: Karol Lenart - grupa KMP, Sylwia Domżalska - KMP, Katarzyna Dorniak-Karłowicz - KMP, Justyna Lipnicka (Cybulska) - KMP i Blackfire, Ola Sadurska (Szuksztul) - Blackfire, Oliwia Sobótka - Charmander, Natalia Blank - Charmander oraz grupa Magma w składzie: Wiktoria Derbin, Agata Kołodziejska, Patryk Kosmala, Maciej Jończak i Kacper Wadecki. Gościnnie w walce wystąpił Bartek Gabrysiak.

Warto dodać, że niektórzy z nich mieli zaledwie kilka godzin na przygotowanie się do pokazu. Sylwia Domżalska nie trzymała poi od około 12 lat (do wczoraj) a jednak zdecydowała się na udział w pokazie i została nagrodzona zasłużonymi brawami. Dziewczyny z Charmandera ćwiczyły zaledwie dwa dni a muzykę do pokazu wybrały na kilkanaście minut przed nim.

Tuż po zakończeniu pokazu "ogniarze" brali udział w kolejnych zdjęciach filmowych a potem bawili się na spotkaniu w ośrodku kultury. Już zapowiedzieli, że latem spotkają się jeszcze raz.

Na końcu tego materiału znajdziecie kilka archiwalnych zdjęć i dwa archiwalne filmy.

Andrzej Grabowski
admin@bisztynek24.pl - 05.11.2017 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Z archiwaliów

Pierwszy pokaz (2 lipca 2011) bardzo bliskiej sercu autora tego materiału grupy Charmander
Dziękuję serdecznie Natalii i Oliwii za machanie światełkiem dla ArturaPróba grupy Charmander

Copyright: www.bisztynek24.pl 2017