Ośrodek Kultury i Aktywności Lokalnej oraz Biblioteka Publiczna w Bisztynku wróciły do nowej-starej siedziby po jej wyremontowaniu. 25 kwietnia 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku.W tym roku mija 50 lat od oddania do użytku Miejskiego Domu Kultury w miasteczku i była to dodatkowa okazja do świętowania.
- Projekt przebudowy zdegradowanego budynku ośrodka kultury w Bisztynku został wykonany już w 2010 roku i od tego czasu gmina Bisztynek poszukiwała możliwości pozyskania środków na wykonanie remontu - mówił podczas uroczystości burmistrz Bisztynka Jan Wójcik.
Budynek został wybudowany w 1964 roku. Oddano go do użytku 22 lipca. Od czasu budowy nie był poddawany gruntownym remontom. Ograniczano się jedynie do napraw i interwencji bieżących.
Decyzję o remoncie kapitalnym podjęto po gradobiciu jakie nawiedziło Bisztynek 4 lipca 2012 r. kiedy to i ten obiekt poważnie ucierpiał.
Remont, modernizacja i wyposażenie Ośrodka Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku i mieszczącej się w tym samym budynku Biblioteki Publicznej przebigały w kilku etapach.
Początkowo uzyskano kwotę 222 tys. złotych od wojewody warmińsko-mazurskiego na likwidację skutków klęski żywiołowej. Samorząd województwa przyznał później 434 tys. złotych na gruntowne prace remontowo-modernizacyjne. Kolejne dofinansowanie uzyskano od ministra klutury i dziedzictwa narodowego.
Wspomniane wyżej kwoty pozwoliły na remont budynku, co w praktyce oznaczało najpierw wyburzenie dachu i ścian działowych. Ze starego obiektu pozostały mury zewnętrzne. Kwoty te jednak nie wystarczały na wyposażenie wnętrza. Na wyposażenie uzyskano kolejną dotację ministerialną.
Łącznie remont obiektu kosztował 2 mln. 358 zł.
W czasie remontu obie instytucje korzystały z siedzib tymczasowych. Dziś, ponownie działają w nowym-starym obiekcie.
Dziś też, odbyła się uroczystość symbolicznego otwarcia obu instytucji. Zgromadziła licznych gości.
Przecięcia wstęgi dokonali: ks. bp Jacek Jezierski, poseł Miron Sycz, wicemarszałek województwa Anna Wasilewska, wicewojewoda Grażyna Kluge, przewodniczący Rady Miejskiej w Bisztynku Zbigniew Filipczyk, burmistrz Bisztynka Jan Wójcik oraz dyrektorka OKiAL Magalena Gutkowska.
Później uroczystość miała dość typowy, dla podobnych, przebieg. Były przemówienia, podziękowania, uściski dłoni. Burmistrz Wójcik wręczał osobom, które przyczyniły się do powstania nowego ośrodka kultury pamiątkowe grawertony.
Odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" odznaczona została dyrektorka OKiAL Magdalena Gutkowska. Goście wręczali prezenty, głównie książki do biblioteki i gratulowali zrealizowania tej inwestycji.
Na scenie ośrodka zaprezentowali się miejscowi artyści: zespół wokalny dorosłych "Mozaika", młode wokalistki Oliwia Kuczyńska i Emilia Szumska oraz duet "Wesołe nutki".
Ponieważ otwarcie obiektu zbiegło się w czasie z obchodami 50. rocznicy zbudowania w Bisztynku Miejskiego Domu Kultury pokazano też prezentację dotyczącą historii placówki.
Później przyszedł czas na zwiedzanie. Goście nie kryli nawet zazdrości po obejrzeniu pomieszczeń. Choćby dyrektorka Bartoszyckiego Domu Kultury mówiła, że jest czego zazdrościć, bo jej instytucja podobnego, kompleksowego remontu nie może się doczekać.
Mieszkańcy, którzy przybyli na uroczystość też nie kryli zadowolenia. Podkreślali jednak, że sam budynek nie wystarczy.
- Musi się tu dziać znacznie więcej niż do tej pory. Musi być więcej zajęć, więcej imprez, więcej aktywności - podkreślali nasi rozmówcy.
Materiał znajdziesz także na portalu:
Andrzej Grabowski - 26.04.2013 r.
|