W uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli 6 stycznia 2016 r. po raz pierwszy przez Bisztynek przejdzie Orszak Trzech Króli. W organizację tego dużego przedsięwzięcia powinno włączyć się jak najwięcej mieszkańcow miasta i gminy, bo nie wszystko zależy tu od instytucjonalnych organizatorów.
W ośrodku kultury w Bisztynku odbyła się wczoraj (13 listopada) pierwsze spotkanie w sprawie organizacji, w naszym mieście, Orszaku Trzech Króli. Odbędzie się on oczywiście 6 stycznia 2016 r. bo wtedy przypada święto Objawienia Pańskiego, popularnie nazywane świętem Trzech Króli.
Z wiadomości przekazanych przez Wiolettę Jaskólską - dyrektorkę OKiAL oraz pracownice ośrodka wynika, że to potężne przedsięwzięcie i wymagające zaangażowania samych mieszkańców miasta i gminy.
To nie jest wydarzenie, które ktoś dla was w całości zorganizuje. W organizację orszaku trzeba się po prostu włączyć.
Odpowiedzi na pytania związane z orszakiem i o tym, czym on jest znajdziecie na stronach internetowych orszak.org >>>
W wielu miastach Polski takie orszaki maszerują. Tak jest choćby w Bartoszycach. W Polsce, w 2016 r. orszaki organizowane są po raz ósmy.
Udało nam się zapamiętać, że orszak zatrzymuje się w ośmiu miejscach i są tam odgrywane scenki. Ciężar tworzenia scenek, według odpowiednich scenariuszy, spada na szkoły, stowarzyszenia, ośrodek kultury, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Dom Pomocy Społecznej, świetlice środowiskowe, sołectwa i osoby, które będą odgrywały rolę Kacpra, Melchiora i Baltazara.
Scenariusz orszaku przewiduje utworzenie reprezentacji trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki. Każdemu z kontynentów "przypisany" jest jeden król (Kacper - Europa, Melchior - Azja, Baltazar - Afryka). Każdemu kontynentowi przypisana jest też określona barwa (strojów i dodatków). Europa to kolor czerwony, Azja - zielony, Afryka - niebieski.
Podczas wczorajszego spotkania przypisano kontynenty określonym miejscowościom. I tak orszak europejski stworzą mieszkańcy Bisztynka, orszak afrykański - Sątopy, Sątopy-Samulewo i okolice a azjatycki - Grzęda i okolice.
Przyjęty podział warunkuje zatem barwy strojów. Jeśli więc mieszkaniec Bisztynka chce brać udział w orszaku i w przebraniu, powinien wystąpić w stroju czerwonym. Czy koniecznie? Nie. Potrzebna będzie cała chmara aniołków i diabełków czy pastuszków.
Część strojów zostanie przygotowanych przez osoby uczestniczące we wczorajszym spotkaniu. Zostaną uszyte tuniki, nakrycia głów. Będzie to około 200 takich strojów w trzech barwach i w nich wystąpią "aktorzy" orszaku i scenek, przygotowani do ról w szkołach, świetlicach itd. Osoby przybywające na orszak a nie grające w scenach mogą być przebrane choćby w białe tuniki. Nie można jednak przebrać się za Batmana, Supermena, Spidermana, transformersa, Lorda Vadera i podobne "nowoczesne" postacie.
Nie wolno też używac akcesorów w rodzaju miecza świetlnego, pistoletu laserowego itp. Stroje mają bowiem nawiązywać do epoki sprzed 2 tys. lat. Mogą być zatem miecze, tarcze rycerskie, hełmy rycerskie, tuniki, alby, stroje wykonane z prześcieradeł itd.
Orszak Trzech Króli nie jest paradą przebierańców tylko nawiązaniem do wydarzeń biblijnych.
Przed organizatorami stoi teraz zadanie wyznaczenia trasy przemarszu i wyznaczenia miejsc, gdzie odegrane zostaną sceny. Wedle pierwszego z pomysłow może być to trasa odwrotna do trasy procesji na Boże Ciało. Orszak ruszy więc z kościoła i przez Bramę Lidzbarską oraz w pobliżu kościoła poewangelickiego przejdzie do centrum i następnie na targowisko, gdzie zostanie odegrana główna scena, w stajence.
Fundacja Orszak Trzech Króli przewiduje, oprócz wyposażenia uczestników z kilkaset koron, sprowadzenie do miasta żywego wielbłąda, który byłby niewątpliwie dodatkową atrakcją. To czy wielbłąd pojawi się w Bisztynku zależy wyłacznie od nas. Trzeba będzie go wygrać w internetowym głosowaniu o którym poinformujemy.
Zachęcamy do jak najbardziej aktywnego włączenia się w organizację i przygotowanie orszaku w Bisztynku choćby poprzez przygotowanie stroju dla siebie i dzieci. Przydadzą się też osoby, kore mogą wykonac niektóre z "gadżetów" jak np. tarcze rycerskie, piki, miecze, hełmy, azjatyckie stożkowate nakrycia głowy itp. W tej sprawie należy kontaktować się z OKiAL pod tel. 89-718-80-67
Andrzej Grabowski - 14.11.2015 r.
|