Około 60 pielgrzymów uczestniczyło w pieszej pielgrzymce z Bisztynka do Stoczka Klasztornego w dniu 28 sierpnia 2011 r. Do Stoczka piechotą przyszło też kilkunastu pielgrzymów z parafii w Sułowie. Wielu przybyło też do Sanktuarium Matki Bożej Pokoju przyjeżdżając autami.
Główne uroczystości odpustowe w Stoczku Klasztornym odbywają się zawsze w ostatnią niedzielę sierpnia. Związane są z modlitwą o pokój, która jest szczególną misją Sanktuarium. W tym roku hasłem przewodnim uroczystości było zawołanie Prymasa Tysiąclecia: "Wszystko postawiłem na Maryję". Jest to rok, w którym przypada 110. rocznica urodzin i 30. rocznica śmierci Sługi Bożego, więźnia stoczkowskiego klasztoru. Trudno nie przytoczyć tu słów wypowiedzianych przez kard. Wyszyńskiego w nawiązaniu do jego więziennej drogi: "Siedząc w więzieniu w Stoczku Warmińskim, zrozumiałem znaczenie Matki Najświętszej w Kościele Polskim jako siły jednoczącej (...) Wtedy to oddałem się w Jej macierzyńską niewolę". Pielgrzymi, w czasie uroczystości, modlili się także o beatyfikację Prymasa Wyszyńskiego.
Parafia w Bisztynku ma szczególną tradycję pielgrzymowania do Stoczka Klasztornego. Przypomnijmy ją. W 1666 r. mieszkańcy Bisztynka ślubowali regularne pielgrzymki do cudownego obrazu NMP Matki Pokoju w Stoczku Warmińskim, kiedy to na skutek gwałtownych burz i ulewnych deszczów nie byli w stanie rozpocząć żniw. Obyczaj ten uległ wzmocnieniu w 1714 r. wskutek następującego wydarzenia: podczas letniej burzy uderzenie pioruna spowodowało pożar, który zagrażał całemu miastu. Wówczas "burmistrz Michał Lampert wybiegł na Rynek i modlił się na kolanach ślubując, że jeśli Matka Miłosierdzia ocali miasto, wówczas on zarządzi uroczystą procesję do Świątyni Pokoju ku jej czci. I natychmiast ogień przygasł mimo silnie wiejącego wiatru".
Według wyliczeń samych pielgrzymów, których poprowadził w tym roku szafarz nadzwyczajny Wiesław Bazydło, do Stoczka piechotą weszło ich 57. Na miejscu spotkaliśmy też mieszkańców Bisztynka i okolicznych wsi, którzy przyjechali tu autami. Uroczystości skupiły tysiące wiernych z dekanatu Bartoszyce, z Lidzbarka Warmińskiego, Olsztyna, Bisztynka, Sułowa, Kiwit, Kętrzyna i innych miejscowości całej Polski.
Mszy św. przewodniczył ks. Arcybiskup Metropolita Warmiński Wojciech Ziemba, który wygłosił też kazanie nawiązujące do zbliżającej się rocznicy wybuchu II wojny światowej, totalitaryzmów które upadły i ich przejawów w teraźniejszym życiu społecznym i politycznym naszego kraju.
Pielgrzymi mogli zwiedzić Sanktuarium, którego krużganki są aktualnie poddawane renowacji i konserwacji oraz skorzystać z licznych, odpustowych stoisk handlowych.
Andrzej Grabowski - 29.08.2011 r.
|