Aktualności >>> Świetlica w Troszkowie ma 40 lat >>>

 .: 40 lat temu w Troszkowie wystąpił Marek Perepeczko

Świetlica w Troszkowie ma już 40 lat

Stara kronika Koła Gospodyń Wiejskich w Troszkowie przypomniała mieszkańcom tej wsi, że ich wiejska świetlica otwarta została 5 maja 1973 roku. Ma więc już 40 lat. Na jej otwarciu był m.in. Marek Perepeczko - późniejszy odtwórca roli słynnego Janosika. Z okazj tych urodzin mieszkańcy wsi zorganizowali w "jubilatce" spontaniczne spotkanie.

W uroczystość Matki Bożej Królowej Polski, 3 maja w Troszkowie odbywał się tradycyjny, coroczny odpust. Krótko przed tym religijnym świętem, Ewa Gołaszewska w domu swej babci przypadkiem odnalazła kronikę Koła Gospodyń Wiejskich w Troszkowie. Z lektury tej kroniki wynika jasno, że świetlica w Troszkowie została wybudowana siłami mieszkańców i oddana do użytku 5 maja 1973 roku. Kronikarka tak opisała to wydarzenie: (zachowano oryginalną pisownię)

"W Troszkowie za pomocą wszystkich mieszkańców wybudowano świetlicę.

Uroczyste otwarcie nastąpiło 5 maja 1973 roku.

Brali w nim udział przewodniczący Pow. Rady Narod. z Biskupca ob. Stelmaczonek oraz Przew. Grom. Rady Narod. z Bisztynka ob. Marian Drozdowski i Wielu innych gości z oświaty.

Nie zabrakło też mieszkańców Troszkowa. Stawili się oni w bardzo licznym gronie. W tym uroczystym i ważnym dniu wystąpili również artyści z Teatru im. Stanisława Jaracza z Olsztyna, oraz aktor Marek Perepeczko."


Kronikarski zapis opatrzony jest zdjęciem, które publikujemy poniżej.

Warto dodać, że - zgodnie z zapisami kroniki - Koło Gospodyń Wiejskich w Troszkowie powstało w 1947 roku. Samą kronikę założono w 1978 roku. Pierwszą przewodniczącą KGW w Troszkowie została Czesława Bryl i sprawowała tę funkcję, co najmniej, do 1979 roku. 8 marca 1972 r. została odznaczona odznaką "Zasłużonym dla Warmii i Mazur". 5 maja 1973 roku otrzymała złotą odznakę "Zasłużonym dla Warmii i Mazur" a 31 maja 1978 roku odznaczona została Brązowym Krzyżem Zasługi.

Koło Gospodyń Wiejskich w Troszkowie w 1977 roku ofiarowało poduszkę dla budującego się Szpitala-Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka a w 1978 roku panie zebrały kwotę 455 złotych na rzecz budowy Centrum. Ówczesne 455 złotych miało wówczas podobną siłę nabywczą do dzisiejszej, czyli była to kwota stosunkowo wysoka.

W 1977 roku KGW zdobyło I miejsce w konkursie "Więcej warzyw, owoców i kwiatów". W nagrodę koło otrzymało 660 złotych w gotówce. W 1978 roku sukcesu, panie z KGW, nie powtórzyły, zajęły bowiem miejsce III w tym samym konkursie.

Te i inne zapisy kronikarskie można zobaczyć w Troszkowie, w skrzętnie przechowywanej kronice. My publikujemy tylko ich część.

Ta znaleziona przypadkiem kronika przyczyniła się do szybkiego i spontanicznego zorganizowania imprezy urodzinowej w Troszkowie. 3 maja 2013 r. odbył sie w Troszkowie odpust ale i Msza św. za strażaków z okazji ich święta. Ponieważ świetlica została niedawno odnowiona i wyremontowana więc mieszkańcy zgromadzili się w "jubilatce". Był słodki poczestunek przygotowany przez panie ze wsi, owoce, kawa herbata a dzieci same się zmobilizowały i zorganizowały krótkie występy artystyczne z okazji odpustu, święta strażaków i ponownego otwarcia wyremontowanej świetlicy.

W trakcie spotkania sołtys Troszkowa mówił:
" Przed 40 lat wiele się na tej świetlicy wydarzyło. Tu nasze mamy, babcie spotykały się w ramach Koła Gospodyń Wiejskich. Odbywały sie zebrania sołeckie i strażackie.

W sobotnie wieczory często były organizowane zabawy taneczne. Miejsce to służyło dzieciom i młodzieży. Niejedna panna młoda została przeniesiona przez próg świetlicy w Troszkowie. Zbudowali ją nasi rodzice, dziadkowie. Dziś, gdy nasze pokolenie dojrzało chcieliśmy kontynuować tradycje świetlicy wiejskiej w Troszkowie. Mamy nadzieje ze nasze dzieci w wnuki w teraźniejszosci także doskonale wykorzystają trud jaki został włożony w wyremontowanie świetlicy. Chcemy żeby społeczeństwo miało dalej miejsce do spotkań jak i zabaw."




Andrzej Grabowski, Ewa Gołaszewska - 06.05.2013 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2013