Aktualności >>>  Podróżują traktem Hellweg >>>

 .: Titanen on Tour 2018

Tabor zaprzęgów konnych zatrzyma się w Bisztynku

W poniedziałek 13 sierpnia do Bisztynka przyjadą uczestnicy wielkiej podróży zaprzęgami konnymi z niemieckiego Brück do rosyjskiego Nowogrodu Wielkiego. Będzie to osiem wozów zaprzężonych w zimnokrwiste konie. Podróżują historyczną trasą Hellweg łączącą kiedyś hanzeatyckie miasta.

Osiem wozów zaprzężonych w zimnokrwiste konie dotrze do Bisztynka 13 sierpnia. Wyruszą rano z Lidzbarka Warmińskiego. Ich przyjazd planowany jest na około godziny 10-11 lecz dokładniejsze dane będą znane w momencie, gdy tabor wyruszy, po noclegu.

Uczestnicy tej podróży zatrzymają się na targowisku miejskim, gdzie będzie można zobaczyć ich zaprzęgi, stroje, konie i porozmawiać z uczestnikami (na miejscu będzie tłumacz).

Będą nocowali w miasteczku. Wolontariusze przygotowują im już posiłek i miejsca dla koni.

Bisztynek to jeden z przystanków na liczącej 2100 kilometrów trasie jaką uczestnicy mają zamiar pokonać. 14 sierpnia z Bisztynka wyjadą do Lisek w gminie Sępopol a później do Bagrationowska, Polesska, na Litwę przez Łotwę i Estonię i znów do Rosji, do Nowogrodu Wielkiego.

Uczestnicy "Titanen on Tour 2018" ruszyli 18 lipca z Brück w Niemczech. Zatrzymywali się w Berlinie przy Bramie Brandenburskiej, a w Polsce w Krepinach, Sierakowie, Miasteczku Krajeńskim, Tucholi, czy Starogardzie Gdańskim. Ich celami w naszym województwie są Pasłęk, Orneta, Lidzbark Warmiński, Bisztynek i Liski.

W pierwotnym planie mieli przyjechać do Unikowa lecz w trakcie trasy ich zamysły się zmieniły.

A co to za tabor i podróż?

Zaprzęgi podróżują w części po historycznym szlaku handlowym zwanym Hellweg (nie jest jasne skąd wzięła się ta nazwa). Jego początków należy szukać już w starożytności. Początkowo był to rzymski trakt ziemie Franków z Saksonią. W średniowieczu, po powstaniu Ligi Hanzeatyckiej trakt został rozwinięty, by w XIV/XV wieku połączyć belgijską Brugię z rosyjskim Nowogrodem Wielkim. Trakt ten mierzył wówczas około 3 tys. kilometrów.

Jego historia to także historia rozwoju transportu, od konnego do kolejowego i samochodowego oraz historia konfliktów, wojen, zmian systemów politycznych a w związku z tym niemożliwości korzystania z Hellweg.

Dopiero w 1997 roku transport między Brugią a Nowogrodem Wielkim stał się znów możliwy.

"Stara Europa, która powstawała przez tysiąclecia z międzynarodowej sieci szlaków, także wzdłuż trasy Hellweg, zaczyna się jednoczyć, by żyć w pokoju ze swoimi sąsiadami. Niecałe 20 lat później, w 2017 r. w wielu europejskich krajach zaczyna się rozwijać niebezpieczny nurt nacjonalistyczny a głosy w sprawie uszczelnienia swoich zewnętrznych granic stają się coraz głośniejsze.

Inicjatorzy "Titanen on Tour" z Brück świadomie zdecydowali się wybrać tytuł dla swojego przedsięwzięcia "Europa to my, konie przynoszą pokój". Podróż trasą Hellweg ma być symbolem jednoczenia oraz wolnej Europy a także częścią mierzącej ponad 2000 lat historii starego szlaku." napisali o idei swej podróży.

Andrzej Grabowski - 09.08.2018 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:







Copyright: www.bisztynek24.pl 2018