Aktualności >>> Troszkowo - wioska internetowa >>>

 .: Troszkowo - wioska internetowa

TROSZKOWO - WIOSKA INTERNETOWA

Wczoraj (11.06.2008 r.) w Troszkowie uroczyście otwarto Centrum Kształcenia utworzone w ramach projektu "Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich". Centrum to jedenastostanowiskowa pracownia komputerowa z dostępem do internetu, wyposażona w nowoczesne komputery (dwurdzeniowe procesory), serwer, urządzenie wielofunkcujne (skaner, drukarka), telefon i fax, rzutnik komputerowy i ekran. Wszytko to znajduje się w wyremontowanym pomieszczeniu po sklepie, tuż przy świetlicy wiejskiej.

- Uruchomienie Centrum kosztowało gminę Bisztynek 29,5 tys. złotych - powiedział nam burmistrz Jan Wójcik. - Ponad 80 tysięcy uzyskaliśmy od realizatorów projektu, czyli Fundacji Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia w Dąbrowie Górniczej. Ta kwota to po prostu sprzęt komputerowy i wyposażenie sali oraz koszt oprogramowania. Uważam, że jeśli trzeba dołożyć złotówkę do trzech złotych, które ktoś nam daje to trzeba to robić - mówił burmistrz.

Centrum Kształcenia prowadzi Damian Ziółkowski, który został zatrudniony przez Fundację na okres 6 miesięcy. Po upływie tego okresu koszt zatrudnienia pokrywać będzie gmina. - Centrum cieszy się dużą popularnością - mówił nam Damian. - Codziennie przybywa tu kilkunastu internautów, głównie dzieci. Zdarza się też, że przychodzą osoby starsze - dodał.

Dominika Walko i Piotr Hadała - przedstawiciele Fundacji, którzy przybyli na otwarcie Centrum powiedzieli nam, że jest to już 16 centrum w województwie warmińsko-mazurskim. - Projekt obejmuje budowę 256 takich centrów w całym kraju - mówiła Dominika Walko. - W województwie warmińsko-mazurskim zaplanowano budowę właśnie 16. centrów i plan ten już zrealizowano - dodała. W powiecie bartoszyckim istnieją dwa takie miejsca, poza Troszkowem także w Kamińsku, gm. Górowo Iławeckie.

Uroczystość otwarcia odbyła się z tradycyjnym przecięciem wstęgi, co nie przeszkodziło w noprmalnym funkcjonowaniu sali, gdyż i wczoraj byli chętni do korzystania z komputerów.

Więcej o założeniach projektu i nim samym można przecytać na stronie www.WioskaInternetowa.pl >>>

Andrzej Grabowski - 12.06.2008 r.

Copyright: www.bisztynek.strona.pl 2008