Aktualności >>>  Wystawa fotografii studentów UWM >>>

 .: Sztynort na fotografiach zagościł w Bisztynku

Wernisaż poplenerowej wystawy fotograficznej
"Sztynort. Ginące piękno"

Zabytkowy pałac w Sztynorcie i przyległe obiekty były obiektami pleneru fotograficznego studentów UWM. Efekty pleneru pokazali dziś w Galerii Miejskiej w Bisztynku. To zarówno fotografie pokazujące stan zabytków jak i fotografie malarskie.

We wnętrzu nieczynnego kościoła poewangelickiego, czyli w bisztyneckiej Galerii Miejskiej odbył się dziś (30 marca) wernisaż poplenerowej wystawy fotograficznej "Sztynort. Ginące piękno".

Autorami prac fotograficznych składających się na wystawę są studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego. Kuratorem wystawy jest prof. Janusz Połom.

Publiczność przybyła na wernisaż i autorów zdjęć witała Wioletta Jaskólska, dyrektor ośrodka kultury w Bisztynku.

Zdjęcia wykonane zostały we wrześniu 2016 r. na terenie pałacu i przyległych zabudowań w Sztynorcie.

- Założeniem pleneru było zarówno wykonanie beznamiętnych zdjęć dokumentujących stan obiektów, zdjęć inwentaryzacyjnych jak i fotografii poszczególnych detal oraz zdjęć malarskich - mówił prof. Połom podczas wernisażu.

Widzowie, a wśród nich goście z Lidzbarka Warmińskiego, Górowa Iławeckiego i Olsztyna, mogli zobaczyć kilkadziesiąt barwnych fotografii przedstawiających popadające w ruinę obiekty w Sztynorcie.

Część fotografii miała rzeczywiście malarski charakter. Co prawda przedstawiały fragmenty elementów infrastruktury i detale architektoniczne lecz często nie było oczywiste jakie. Fotografia przedstawiająca fragment wielokrotnie malowanych drewnianych drzwi wydawała się abstrakcyjnym dziełem malarza a nie zdjęciem.

Dopiero autorka opisanej fotografii Marta Sztygier wyjaśniła jaki obiekt miała przed obiektywem aparatu.

- Plener trwał trzy dni. Było bardzo niewiele czasu na wykonanie fotografii, bo trafiliśmy na złą pogodę. Musieliśmy się spieszyć, aby skorzystać z nielicznych przejaśnień i dobrego światła - mówiła nam Marta Sztygier.

Wystawę fotografii można oglądać w Galerii Miejskiej w Bisztynku do 5 kwietnia 2017 r.

Andrzej Grabowski - 30.03.2017 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2017