Aktualności >>> Przy okazji demontażu rzeźb odkryliśmy nieznane inskrypcje na ołtarzu >>>

 .: Kolejne rzeźby poojechały do konserwacji

Wiara i Sprawiedliwość opuściły kościół w Bisztynku

Kolejne barokowe rzeźby z ołtarza głównego kościoła w Bisztynku trafiły dziś do pracowni konserwacji zabytków. Tym razem to alegorie Wiary i Sprawiedliwości. Ich demontaż był okazją do odkrycia nieznanych inskrypcji na tyłach ołtarza.

Dwie rzeźby z ołtarza głównego kościoła św. Macieja Apostoła w Bisztynku trafiły dziś do pracowni konserwacji zabytków Filipa Dulki w Toruniu.

Tym razem zdemontowano alegoryczne rzeźby Wiary i Sprawiedliwości, ozdabiające ołtarz, posadowione na wysokości ok. 6-7 metrów. Aby je zdemontować konieczne było rozstawienie rusztowań i pomoc mieszkańców. Proces demontażu trwał ok. 2 godzin.

Była to okazja do wdrapania się na górną część ołtarza i dokładniejsze przyjrzenie się tabliczce z napisami o jakiej wcześniej pisaliśmy. >>> Okazało się, że deska z napisami to pamiątka po dawnych konserwatorach ołtarza, w tym po stolarzach o nazwisku Kostka.

Dodatkowo odkryliśmy dwa, kolejne napisy wykonane od tyłu nastawy ołtarza, od strony rzeźby przedstawiającej Sprawiedliwość. Jeden z nich to po prostu nazwisko "Kostka". Drugi, znacznie wyżej, to podpis jednego z malarzy - J. Königmann'a.

Zdemontowane dziś rzeźby Wiary i Sprawiedliwości wrócą po konserwacji w październiku.

- Nie jestem w stanie określić dokładnej daty wykonania wszystkich niezbędnych prac konserwatorskich - mówił Filip Dulka.

- Obie rzeźby zostaną najpierw wykąpane w odpowiednich preparatach. To potrwa do kilkunastu dni. Zanim będziemy mogli przystąpić do prac, po wyjęciu z kąpieli trzeba będzie poczekać na odparowanie tych preparatów. Potem przystąpimy do dość żmudnych badań i właściwych prac - wyjaśniał Dulka.

Obie rzeźby są w złym stanie. Okazało się, że w przeszłości już dorabiano im to palce u rąk i stóp, to dźwignię szalkowej wagi Sprawiedliwości, czy jedną z szalek.

Konserwator nie chciał przesądzać jaki wygląd będą miały rzeźby po wykonaniu prac. - Na podstawie wcześniejszych prac, przy konserwacji aniołów z ołtarza >>> mogę przypuszczać, że ich szaty będą w całości złote, ale nie mogę tego dziś przesądzić - wyjaśnił.

Andrzej Grabowski - 30.06.2016 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:
Copyright: www.bisztynek24.pl 2016