Liturgia Wigilii Paschalnej jest najważniejszą celebracją w Roku Liturgicznym. Jest to nabożeństwo należące już do Niedzieli Zmartwychwstania a nie do Wielkiej Soboty. Związane jest to z tym, że Żydzi, w czasach Chrystusa mierzyli nowy dzień od zachodu słońca. Stąd liturgia Wigilii Paschalnej winna być celebrowana po zmroku. Wcześniej w Wielką Sobotę w kościele święciliśmy pokarmy.
Przy Grobie Pańskim od wczesnych godzin porannych wartę honorową trzymali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bisztynku. Do południa w kościele święcono pokarmy. Rzędy koszyczków wypełnionych jajkami, wędlinami, chlebem, solą, czasem serem, chrzanem pojawiały się przed ołtarzem. Kościół co godzinę wypełniał się przynoszącymi święconkę.
Krótko po godzinie 18 rozpoczęła się Liturgia Wigilii Paschalnej. Od płomienia ogniska przygotowanego przez strażaków zapłonął Paschał. (Były z tym kłopoty spowodowane przez wiatr.)
Zapalony paschał został wniesiony do ciemnego kościoła i usłyszeliśmy trzykrotne zawołanie "Światło Chrytusa!".
Liturgia Wigilii Paschalnej składa się z pięciu części, z których ostatnią jest procesja rezurekcyjna; w przypadku parafii w Bisztynku prowadzona w Niedzielę Wielkanocną o świcie.
Wyjątkową oprawę muzyczną przygotowała w tym roku młodzież z Ruchu Światło-Życie, ze szkoły muzycznej w Olsztynie oraz perkusista grupy... Messa. Fragmenty ich koncertu można zobaczyć na filmie poniżej.