Aktualności >>>  Usłyszeliśmy już alleluja! >>>

 .: Wigilia Paschalna 2017

Światło Chrystusa w kościele.
Wigilia Paschalna

Nabożeństwo Wigilii Paschalnej jest bardzo rozbudowanym i uroczystym nabożeństwem, najważniejszym w roku liturgicznym. Ta niepowtarzalność oraz zbliżające się święta przyciągają wyjątkowo dużą ilość wiernych. Tak było dziś (15 kwietnia) w kościele w Bisztynku.

Wigilia Paschalna, jest nabożeństwem należącym do Niedzieli Wielkanocnej a nie Wielkiej Soboty o czym warto pamiętać. W Wielką Sobotę nie jest udzielany sakrament Eucharystii (jedynie wyjątkowo w sytuacjach nagłych. np. osobom umierającym).

Nabożeństwo Wigilii Paschalnej jest bardzo rozbudowane. Sprawowane powinno być po zapadnięciu zmroku. Składa się aż z pięciu części: liturgii światła, liturgii słowa, liturgii chrzcielnej z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych, liturgii eucharystycznej oraz procesji rezurekcyjnej i błogosławieństwa.

W praktyce przyjętej przez wiele parafii ostatnia część liturgii odprawiana jest w niedzielny poranek.

W Bisztynku nabożeństwo Wigilii Paschalnej rozpoczęło się na dziedzińcu kościoła, gdzie strażacy OSP rozpalili ognisko od ognia którego zapalono paschał.

Z zapalonym paschałem ks. Marek Sowiński wszedł do ciemnego kościoła, w którym światła zapalono dopiero po trzecim zawołaniu "Światło Chrystusa". Od paschału, przyniesione z domów świece zapalili wierni.

Nabożeństwo odprawiali ks. proboszcz Janusz Rybczyński i ks. wikariusz Marek Sowiński.

Fragmenty Starego Testamentu przewidziane w liturgii czytali m.in. burmistrz Bisztynka Marek Dominiak, młodzież z ruchu Światło-Życie, mieszkańcy i dawni mieszkańcy Bisztynka oraz harcerki.

Podczas "Chwała na wysokości" ponownie zabrzmiały milczące od Wielkiego Czwartku organy, dzwony kościelne i wszystkie dzwonki oraz gongi.

Procesja rezurekcyjna w Bisztynku rozpocznie się o godz. 6 w niedzielę.

Andrzej Grabowski - 15.04.2017 r.

Materiał znajdziesz także na portalu:


Copyright: www.bisztynek24.pl 2017