Aktualności >>> Odwiedź Unikowo !!! >>>

 .: Unikowo, gm. Bisztynek

Unikowo. Najmniejsza parafia w Polsce?

Unikowo to wieś w gminie Bisztynek, do której z Bisztynka można dojechać przez Sątopy (ok. 12 km) lub drogami gruntowymi, przez las miejski (7 km). Unikowo jest podobno najmniejszą parafią w Polsce. Tak twierdził jeden z poprzednich proboszczów.

Unikowo to wieś założona w 1340 r. na prawie chełmińskim. Jej zasadźcą był Prus imieniem Thaysot. Wieś nosiła początkowo pruską nazwę Knogstin (od jeziora nad którym była położona, a którego juz nie ma, choć tuż za budynkiem plebanii można zobaczyć jego dawna linie brzegową.). Pierwszy dokument lokacyjny wsi zaginął. Prawo chełmińskie tej wsi zostało potwierdzone dokumentem z 11 listopada 1357 roku. W wykazie parafii z końca XV wieku występuje kościół w Unikowie, do którego należał jako filialny kościół w Rynie Reszelskim (dziś gmina Kolno). Na początku XIX wieku do parafii należały: Dąbrowa, Ryn Reszelski i Wysoka Dąbrowa.

Podobnie jak w innych miejscowościach we wsi istniała szkoła. Powstała w tym samym czasie co parafia. W 1935 roku w szkole tej uczyło dwóch nauczycieli, a uczyło się 87 uczniów. Po II wojnie światowej szkoła podstawowa w Unikowie została uruchomiona 16 listopada 1945 roku.

Wieś ta w roku 1939 liczyła 501 mieszkańców. Niemiecka nazwa wsi to Glockstein. Jest to nazwa odosobowa.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela, zachował się od początku XV wieku w prawie niezmienionej formie. To budowla późnogotycka (zabytek II grupy), wybudowana w latach 1370-1380, odnawiana w 1850 - z tego okresu pochodzą neogotyckie szczyty wieży. Wystrój wnętrza barokowy, ołtarz główny z roku 1712 z obrazami św. Jana Chrzciciela, Michała Archanioła oraz rzeźbami świętych. Obraz wotywny z 1639 r. przedstawia scenę Ukrzyżowania oraz z postacią miejscowego proboszcza Mikołaja Cronensisa (Duńczyk). W posadzce umiejscowione trzy płyty nagrobne, wśród których także proboszcza Mikołaja Cronensisa z datą 1650.

We wsi można zobaczyć kapliczki warmińskie, krzyże przydrożne, warmińskie zabudowania, nabyć napoje i posiłki w dwóch miejscowych sklepach. Jedną z tajemnic Unikowa są kajdany (?) wmurowane tuż przy wejściu bocznym do kościoła. Kto i po co je tam wmurował? Czyżby dla niepoprawnych parafian?

Adres parafii: Parafia Świętego Jana Chrzciciela, Unikowo 11, 11-230 Bisztynek, tel. 89-718-72-66. Proboszczem jest ks. Marek Kaźmierczak. Msze św. odprawiane są w niedziele o godz. 9.30. W dni powszednie o godz. 16.30.

O Unikowie pisaliśmy wcześniej:
Impreza integracyjna w Unikowie >>>

Mieszkańców Unikowa, turystów i wszystkich fotografów, fotoamatorów prosimy o nadsyłanie swoich zdjęć z Grzędy na adres admin@bisztynek24.pl >>>

O Unikowie znajdziesz też materiał na portalu Turystyka.wm.pl >>>Wyświetl większą mapę

Andrzej Grabowski - 26.06.2011 r.

Copyright: www.bisztynek24.pl 2011