Aktualności >>> Odwiedź Wozławki !!! >>>

 .: Wozławki, gm. Bisztynek

Wozławki. 8 kapliczek w jednej wsi

Wozławki to XIV-wieczna wieś w gm. Bisztynek, leżąca przy północnej granicy historycznej Warmii. Tuż za nią Warmia się kończy i wjeżdżamy w granice Natangii. We wsi jest osiem warmińskich kapliczek.

Nad wsią góruje gotycki kościół. W XIV wieku powstała tu parafia pw. Świętego Antoniego Opata, istniejąca do dziś. Parafia należy do dekanatu bartoszyckiego, co ma swe historyczne uzasadnienie. Przed 1945 rokiem Wozławki należały do powiatu bartoszyckiego (Kreis Bartenstein), a jeszcze wcześniej do powiatu lidzbarskiego (Kreis Heilsberg) w przeciwieństwie do pozostałych miejscowości gminy Bisztynek (oprócz Sułowa >>>), leżących w dawnym powiecie reszelskim.

Wieś położona jest w odległości 5 km od Bisztynka w kierunku Bartoszyc. Już od XIV wieku istniała w Wozławkach szkoła parafialna. Szkoła podstawowa działała we wsi jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Została zlikwidowana, a dzieci obecnie uczą się w Bisztynku. Nad wsią góruje gotycki kościół, wybudowany w latach 1370-1380 z wieżą z II połowy XV wieku, położony na wzgórzu, otoczony murem z kilkoma bramami wejściowymi z kutego żelaza. Tuż przy kościele znajduje się cmentarz parafialny z licznymi nagrobkami dawnych mieszkańców Wuslack (niem.)

Kościół nie był nigdy przebudowywany. W XVIII wieku dobudowano jedynie barokową kaplicę w kształcie rotundy. Kościół posiada barokowy wystrój wnętrza. Ołtarz główny w kościele jest z 1726 r. - warsztat Krzysztofa Peuckera z Reszla. Ołtarze boczne, ambona i zagroda chrzcielna są barokowe.

Przed kilku laty staraniem proboszcza i parafian wyremontowano dach świątyni i zamontowano kuranty. Teraz co godzinę słychać z kościoła muzykę odgrywaną na dzwonkach. Tak naprawdę jest odtwarzana z nośników elektronicznych. W Wozławkach znaleźć można też inne zabytki architektury. Malowniczy, choć zaniedbany, mostek nad Pisą C przepływającą przez wieś, zabytkowe, warmińskie domostwa oraz dworki.

We wsi jest aż osiem warmińskich kapliczek przydrożnych. Dwie z nich są datowane na lata 1867 i 1887. Są dobrze utrzymane przez mieszkańców. W dniu naszej wizyty grupa mieszkańców zajmowała się akurat renowacją i odnawianiem jednej z nich.

- Zostanie nam do odnowienia jeszcze tylko jedna. Pozostałe już wyglądają ładnie - mówili, dobierając barwy farb, żeby "wszystko pasowało". - Ile kapliczek naliczyliście w naszych Wozławkach? - pytali. Gdy padła odpowiedź, że siedem, wskazali nam kolejną, położoną na prywatnej posesji, na tzw. kolonii. To właśnie ta z 1867 roku.

- Zapraszamy turystów do nas i do zatrzymania się w naszej miejscowości. Przenocować można w pobliskim dworku w Sułowie, a do nas przyjechać choćby rowerem. Jest co u nas zobaczyć - zapewniali.

Adres parafii: Wozławki 49, 11-230 Bisztynek, tel. 89-541-31-14, kom. 507-025-764. Proboszczem jest ks. Aleksander Sieńkowski. Msze św. odprawiane są w niedziele, w godz. 10.00 i 18.00 - latem oraz 10.00 i 17.00 - zimą. W dni powszednie o godz. 8.00. Do parafii należą wsie: Wozławki, Trutnowo, Sułowo >>> i Winiec.

Zegary słoneczne na ścianach kościoła

Dwa stare zegary słoneczne na budynku kościoła w Wozławkach wskazała mi Agnieszka Sielska. Pojęcia nie mialiśmy, że takowe tam się znajdują. To niezwykła rzadkość w naszym województwie.

Poniżej przedstawiamy cztery zdjęcia tych zegarów. Dziękujemy za ich udostępnienie.

Wozławki w starych i nowych fotografiach

Mieszkańców Wozławek, turystów i wszystkich fotografów, fotoamatorów prosimy o nadsyłanie swoich zdjęć z Wozławek na adres admin@bisztynek24.pl >>>

O Wozławkach możesz przeczytać także na portalu Turystyka.wm.pl >>>



Wyświetl większą mapę

Andrzej Grabowski - 25.06.2011 r.

Ilość wyświetleń: Copyright: www.bisztynek24.pl 2011