Sułowo (niem. Schulen) leży 5 kilometrów od Bisztynka, w kierunku Lidzbarka Warmińskiego. Wieś została założona w XIV wieku. Przed 1400 rokiem zakończono tu budowę kościoła istniejącego do dziś.
Wieś lokowana w 1335 r. przez biskupa Hermana z Pragi. Gotycki kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wybudowano w latach 1380-1400, drewnianą wieżę dopiero w 1700 r. Budynek kościoła był odnawiany w XIX w., wystrój wnętrza pochodzi z XVIII w.
W XVIII w. we wsi wykazywany był młyn. I tyle wiemy z dostępnych nam źródeł.
Pięknie położona miejscowość nad rzeką Pisą C, płynącą w głębokim wąwozie. Niestety, zbyt zarośniętym drzewami i krzewami, aby dostrzec niewątpliwy urok rzeki i wąwozu. W Sułowie, nad Pisą C przerzucono dwa mosty, będące zabytkami architektury technicznej.
Próżno tu szukać widocznych śladów wspominanego wyżej młyna. Musiał być położony nad rzeką, ale do odnalezienia jego pozostałości potrzeba chyba archeologów.
Najcenniejszym zabytkiem Sułowa, ale i jednym z najcenniejszych w gminie Bisztnek jest gotycki kościół, posadowiony na najwyższym wzgórzu we wsi. Widoczny jest z daleka, a o swoim istnieniu przypomina wybijając mijające godziny. Jego mury wykonano z kamienia polnego i cegły. Ciekawostką jest to, że w 1772 roku do kościoła w Sułowie trafiło wyposażenie kaplicy z modrzewiowego dworku z Sątop-Samulewa (Bischdorf), który postawił tam biskup Wacław Leszczyński. Być może te elementy wyposażenia znajdują się tam do dziś. Kościół otacza ogrodzenie z cegły, a wewnątrz zobaczyć można nieliczne już nagrobki dawnych mieszkańców wsi. W pobliżu kościoła zbudowano dwie kapliczki.
Przez Sułowo biegnie droga wykonana z kamieni polnych, zapewne jeszcze przed II wojną światową. Staraniem sołtys - Bożeny Dąbrowskiej, kilka lat temu oczyszczona z naniesonego błota. Wjeżdżających od strony Bisztynku, szutrową drogą, powita skromna murowana kapliczka otoczona krzewami bzu. Dalej, przy jednej z prywatnych posesji zobaczymy kapliczkę współczesną, wyoknaną w 2001 roku przez Karola Słowikowskiego. Jeszcze dalej stoi zabytkowa, ogrodzona płotkiem, kolejna kapliczka. Wszystkie są zadbane i pomalowane oraz udekorowane kwiatami.
Naszym zdaniem, turyści powinni odwiedzać Sułowo pieszo lub rowerami, jadąc z Bisztynka szutrową drogą przez osadę Sękity. Co majętniejsi mogą zatrzymać się i przenocować w dworku-pensjonacie w Sułowie. We wsi można zrobić zakupy w miejscowym sklepie i dalej pojechać do Kiwit i Stoczka Klasztornego, albo wrócić do Bisztynka nasypem pokolejowym. Którędy? Mieszkańcy pokażą :-)
Dodano 30.06.2011 r. Po napisaniu powyższego tekstu osoby mieszkające w Sułowie zwróciły się do mnie o dokonanie kilku poprawek. Wpisałem poprzednio złe godziny odprawiania nabożeństw w kościele. To już poprawiłem. Okazało się też, że nie potrzeba wcale archeologów do odnalezienia pozostałości dawnego młyna w Sułowie. Jedo resztki sfotografowała sołtys Bożena Dąbrowska. Koła młyńskie znajdują się na posesji prywatnej i kościelnej. Stanowią teraz elementy schodów. Widoczne to jest na zdjęciach 31-34. Okazało się też, że we wsi jest znacznie więcej kapliczek warmińskich. Pani Bożena twierdzi, że więcej niż w Wozławkach (tam jest 8). Już wkrótce zamieścimy także ich zdjęcia. Serdecznie dziękuję za niezwykłą aktywność mieszkańcow Sułowa :-) Andrzej Grabowski
Adres i kontakt do parafii: Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, Sułowo 11-230 Bisztynek, tel. 89-541-31-14. Msze św. odprawiane są w niedziele o godz.11.30 (okres zimowy) oraz o godz. 8.30 (od maja do września).
Kontakt z p. sołtys solectwosulowo@wp.pl >>>
O wydarzeniach w Sułowie pisaliśmy wcześniej: Obiecali naprawić drogę >>> Bal karnawałowy w Sułowie >>> Festyn z okazji Dnia Dziecka >>> Sułowo zajęło I miejsce. Otrzymało nagrodę podczas Dożynek Gminnych 2010 >>>
Wyświetl większą mapę
Mieszkańców Sułowa, turystów i wszystkich fotografów, fotoamatorów prosimy o nadsyłanie swoich zdjęć z Sułowa na adres admin@bisztynek24.pl >>>
O Sułowie możesz przeczytać także na portalu Turystyka.wm.pl >>>
Andrzej Grabowski - 29.06.2011 r.
|