Główna >>> Archiwum wiadomości >>> Kwiecień 2009 >>>

 .: Archiwum Wiadomości - Kwiecień 2009

ARCHIWUM WIADOMOŚCI - KWIECIEŃ 2009

01.04.2009 r. - ORLIK RUSZA W PONIEDZIAŁEK >>>
Radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego dofinansowali budowę 40. boisk "Orlik 2012". (Wśród tej liczby jest też boisko w Bisztynku.) Wczorajszą sesję sejmiku wojewódzkiego zdominowały pieniądze. Radni postanowili dofinansować: budowę 40 boisk "Orlik 2012". W sumie dzięki pieniądzom z Ministerstwa Sportu, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Urzędu Marszałkowskiego, każda gmina będzie mogła bez użycia środków własnych wybudować takie boisko - czytamy na stronie Polskiego Radia Olsztyn >>> Jak zdołaliśmy się dowiedzieć, w związku z przyznaniem pieniędzy, inwestycja w Bisztynku ruszy już w najbliższy poniedziałek. W związku z tym mecze ligowe będą musiały odbywać się w innych miejscowościach.

02.04.2009 r. - PRIMA APRILIS >>>
Radni sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego dofinansowali budowę 40. boisk "Orlik 2012". Tak pisaliśmy wczoraj. I wszystko się zgadza tylko... nie termin rozpoczęcia prac. Był wszak wczoraj Prima Aprilis :-)

02.04.2009 r. - BISZTYNEK Z LAT 80-TYCH - KOLOROWO >>>
Fotografia barwna, w latach 80-tych w Polsce, była niezwykle mało popularna. Zachowały się jednak kolorowe zdjęcia (slajdy) wykonane na ulicach Bisztynka przez Romana Chlebowicza. Jak pisze - ma ich około 70. Na początek prezentujemy 30 z nich, a po otrzymaniu reszty umieścimy je w galerii. Wygląda na to, że nie były to aż tak szare i czarno-białe czasy :-)

07.04.2009 r. - PIŁKA... STRAŻACKA >>>
Strażacy z OSP w naszej gminie postanowili zadbać nieco o swoją kondycję fizyczną, tak potrzebną podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Dlatego w ostatnią niedzielę zorganizowali turniej piłkarski drużyn OSP. Mecze rozegrano w Troszkowie. Był to turniej eliminacyjne. Finałowe mecze rozegrane zostaną w Sątopach w dniu 2 maja. Zagrają tam drużyny piłkarskie z Troszkowa, Bisztynka, Grzędy i PSP w Bartoszycach. Więcej o turnieju w Troszkowie >>>

07.04.2009 r. - KOMU PIOSENKĘ >>>
W dniach 3-5 kwietnia 2009 r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Bartoszycach trwał X Przegląd Zespołów Wokalnych "Komu Piosenkę". W śród laureatów przeglądu znalazły się zespoły i soliści z Bisztynka. W kategorii zespołów ze szkół podstawowych - klasy IV-VI - miejsce III zdobył zespół "Kontakt" działający przy OKiAL w Bisztynku. W kategorii solistów (ponadgimnazjalne) wyróżnienie zdobyły Kaja Wysocka oraz Michalina Świątkowska z Bisztynka, a w kategorii zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych - duet Siblings z Bisztynka. Więcej przeczytacie na portalu www.GazetaOlsztynska.pl >>>

09.04.2009 r. - MAMY WICEMISTRZA WOJEWÓDZTWA >>>
3 kwietnia 2009 r. w Lipinach koło Ruskiej Wsi w gminie Ełk odbyły się Mistrzostwa Województwa Warmińsko-Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w biegach przełajowych. Gmina Bisztynek miała tam swoją reprezentację, a biegi zakończyły się sukcesami naszych biegaczy. I tak - w kategorii szkół podstawowych (1998 i młodsi), na 800 metrów - 23 miejsce zajął Jakub Zagozdon reprezentujący SP w Grzędzie. W biegu uczestniczyło 114 zawodników. W tej samej kategorii, ale dziewcząt, w biegu na 600 metrów 17 miejsce zajęła Karolina Zagozdon z SP w Grzędzie. W biegu rywalizowały 84. dziewczęta.

Wicemistrzem Województwa w biegu na 2000 metrów chłopców ze szkół gimnazjalnych został Damian Banaszek z Gimnazjum w Bisztynku, a miejsce tuż za podium zajął Łukasz Chodorowski, któremu zabrakło kilkunastu centymetrów do medalu. Niestety na trasie, w jego kolce wbił się patyk i Łukasz nie mógł prawidłowo stąpać - mówił nam Marek Dominiak. W biegu rywalizowało 114 przełajowców. Zobacz zdjęcia z zawodów >>>

10.04.2009 r. - DZIŚ WIELKI PIĄTEK >>>
Stosunkowo często mówi się i pisze o chrześcijańskim przeżywaniu niedzieli jako dnia Pańskiego. Czy na podobną refleksję nie zasługuje również piątek - dzień upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa?

Piątek - nazywany tak jako piąty dzień tygodnia - w tradycji biblijnej i rachubie chrześcijańskiej jest dniem szóstym. Wymownie oddaje to grecka nazwa piątku; "paraskefi" oznacza bowiem "przygotowanie" i nawiązuje do święta Paschy, którą obchodzono następnego dnia, czyli w sobotę.

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, w którym Kościół katolicki nie sprawuje ofiary mszy. Wielki Piątek jest dniem najgłębszej żałoby; dniem skupienia, powagi, wzmożonej pobożności i gorliwych praktyk religijnych. Tego dnia obowiązuje post ścisły. W Wielki Piątek odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej.

Dla wiernych Kościoła prawosławnego i obrządków wschodnich jest to (obok Wigilii Bożego Narodzenia) najściślejszy dzień postny w kalendarzu liturgicznym - każdy komu pozwala na to zdrowie powinien powstrzymać się od przyjmowania pokarmów przez cały dzień, aż do pokłonienia się płaszczanicy na wieczornym nabożeństwie. Nierzadko ten ścisły post nie kończy się w piątkowy wieczór, a zachowywany jest przez Wielką Sobotę aż do Wielkanocnego śniadania po nocnej Liturgii. W Wielki Piątek wieczorem, lub w nocy z piątku na sobotę, odprawiana jest też jutrznia wielkosobotnia, w czasie której odbywa się uroczysta procesja z płaszczennicą. Symbolizuje ona złożenie Chrystusa w grobie.

Dla największego Kościoła protestanckiego w Polsce, Kościoła ewangelicko-augsburskiego (luterańskiego), Wielki Piątek jest najważniejszym świętem w pobożności ewangelickiej. Podczas liturgii wielkopiątkowej szczególne znaczenie ma spowiedź i liturgia komunijna, po kazaniu śpiewane są w dialogu z duchownym tzw. Improperia ("Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił"), milkną dzwony, a krzyż ołtarzowy zasłonięty jest kirem. Dla luteran Wielki Piątek jest kwintesencją tajemnicy życia i śmierci oraz kluczowej dla tego Kościoła teologii krzyża (theologia crucis), która rozważana jest zawsze w połączeniu z radosnym wydarzeniem Poranka Wielkanocnego.

10.04.2009 r. - PASJA 1931 W BISZTYNKU >>>
Przed Bożym Narodzeniem przypomniejliśmy dawną Szopkę wystawianą w kościele w Bisztynku. Okazało się, że jej elementy znajdują się dotychczas w parafii, aczkolwiek wymagają naprawy. Dziś pokazujemy dwa zdjęcia z przedstawień pasyjnych organizowanych przez grupy teatralne działające w Bisztynku. Ściślej - przedstawienie to zorganizowała Grupa Świętej Cecylii, działająca przy bisztyneckiej parafii. Przedstawienie polegało na tworzeniu żywych, statycznych obrazów Drogi Krzyżowej. Zdjęcie 1 >>> Zdjęcie 2 >>>

11.04.2009 r. - DZIŚ WIELKA SOBOTA I WIGILIA PASCHALNA >>>
W dniu - Wielkiej Soboty - tradycyjnego wyciszenia, nie sprawuje się mszy świętych. Główny ołtarz pozostaje obnażony. Przez cały dzień trwa adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Zgodnie ze starym polskim obyczajem przy symbolicznej mogile Zbawiciela czuwa warta - ministranci, harcerze, także strażacy w galowym umundurowaniu. Wierni przychodzą do świątyń, w których kapłani błogosławią pokarmy przeznaczone na świąteczny stół, czyli tzw. święcone (święconkę) - kończy się przecież czas postu. Modlitewna zaduma panuje do późnych godzin popołudniowych.

Wieczorem rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej - w myśl przepisów liturgicznych jej ceremonie należą już jednak do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Kończy się adoracja przy Grobie Pańskim. Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do tabernakulum, umieszczaną w niektórych grobach figurę Chrystusa zdjętego z krzyża należy przykryć białym płótnem; tuż obok pojawia się posąg Zmartwychwstałego. Gasną światła - wigilia jest przecież oczekiwaniem. Łacińskiemu słowu vigilare odpowiada polskie czuwać.

Bogata liturgia Wigilii Paschalnej składa się z trzech zasadniczych części. Liturgii Światła (poświęcenie płomieni, zapalenie paschału), liturgii Słowa (nawet 9 czytań z Pisma Świętego) i liturgii chrzcielnej (odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych). W Bisztynku - nabożeństwo Wigilii Paschalnej - rozpoczyna się o godzinie 19.00.

11.04.2009 r. - FOTOGRAF DOTRZE NA FINAŁ >>>
"Po okaleczonym krajobrazie byłych pegeerów, przychodzi pora na upadającą markę PKP i jej dworce wraz z otoczeniem. Oczywiście, cudu pisaniem nie wywołam, ale staram się bardzo nie milczeć" - pisze Elżbieta Mierzyńska - po wizycie na wystawie fotografa Tomasza Tomaszewskiego zorganizowanej w Olsztynie pod tytułem "Rzut beretem". "Oto kolejny krajobraz z ginącego świata - także na rzut beretem. Pewnie wielu z nas zna taki świat, też bliski i milczący, zostawiony sobie, umierający na oczach ludzi bezradnych. Chyba dlatego, nie wolno milczeć." Przeczytaj i zobacz więcej >>>

12.04.2009 r. - CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ - PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ >>>
"Chrystus zmartwychwstał - prawdziwie zmartwychwstał" - tak witają się od wczorajszego wieczora chrześcijanie obchodzący dziś Wielką Noc. Bowiem już podczas wieczornego nabożeństwa Wigilii Paschalnej ogłoszono zmarwychwstanie Pana Jezusa. W Bisztynku rozpoczęło się ono o godzinie 19.00 i tradycyjnie składało się z trzech zasadniczych cześci, które pokazujemy dziś na filmie i przedstawiamy na zdjęciach. Zobacz więcej >>>

13.04.2009 r. - WIELKANOC W SUŁOWIE >>>
Zdjęcia z nabożeństw Triduum Paschalnego w Sułowie przysłała nam Bożena Dąbrowska. Zobacz jak tam wyglądał Grób Chrystusa i jak przebiegały liturgie.

Zdjęcie 1 >>> Zdjęcie 2 >>> Zdjęcie 3 >>> Zdjęcie 4 >>> Zdjęcie 5 >>>

13.04.2009 r. - LANY PONIEDZIAŁEK >>>
Słoneczna pogoda i wysoka temperatura sprzyjała dzis podtrzymywaniu tradycji Lanego Poniedziałku. W Bisztynku spotkaliśmy kilka zorganizowanych ekip polewających się wodą. W obiektywie złapaliśmy też nieco starszych, indywidualnych "polewaczy". Niestety doszło też do jednego nieprzyjemnego zdarzenia. Zobacz więcej >>>

14.04.2009 r. - WANDALIZM >>>
Nie wszyscy, w czasie przedswiątecznym, zajmowali się przygotowaniami do uroczystości rodzinnych. Niektórych rozpierała energia. Efektem tego "rozpierania" było kilka aktów wandalizmu. Ktoś poprzewracał ławki i zadaszenia na miejskim placu zabaw. Ktoś porozwalał kosze na śmieci w mieście, a dodatkowo oderwał i zabrał słuchawkę od automatu telefonicznego zawieszonego na budynku poczty. Pewnie ma taką ilość szarych komórek, że potrzebował jeszcze jednej... komórki. A wszystko to w nocy z piątku na sobotę. Ręce opadają :-(

20.04.2009 r. - CAŁKIEM NOWY SKWER >>>
Od tygodnia trwają prace przy urządzaniu skweru przy placu Wolności w Bisztynku. Powoli kończą się nasadzenia roślin ozdobnych. Wszystkie są wieloletnie. Wkrótce zostaną wykonane tu także inne prace porządkowe. Zobacz jak dziś wygląda skwer przy pomniku H. Sienkiewicza >>>

23.04.2009 r. - Z GRZĘDY DO MIKOŁAJEK >>>
17 kwietnia około 50-cio osobowa grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Grzędzie wzięła udział w wycieczce do Mikołajek - na niezwykle atrakcyjkny basen w jednym z hoteli. Dzieci spędziły w wodzie 90 minut, ale już pytają kiedy ponownie pojadą do Mikołajek. Zobacz jak się bawiły >>>

23.04.2009 r. - PRZEDSZKOLAKI SPRZĄTAŁY ŚWIAT >>>
Przypadający wczoraj Dzień Ziemi stał się dla przedszkolaków z Bisztynka okazją do posprzątania kawałka naszego świata. Dziecci ruszyły z zapałem do sprzątania zaplecza Przedszkola Samorządowego w Bisztynku. Wyposażone w worki i rękawice zebrały kilkanaście worków śmieci pozostawionych przez nieco starszą część społeczeństwa Zobacz i przeczytaj >>>

23.04.2009 r. - ZDAJĄ "MAŁĄ MATURĘ" >>>
Uczniowie klas trzecich Gimnazjum Publicznego w Bisztynku rozpoczęli wczoraj zmagania z ich pierwszym poważnym egzaminem, kończącym naukę na poziomie gimnazjalnym. Wczoraj, na specjalne arkusze testowe przelewali swą wiedzę humanistyczną. Dziś połamią długopisy podczas testu matematyczno-przyrodniczego, a jutro pokażą swe umiejętności z wybranego języka obcego nowożytnego. Ów egzamin językowy przeprowadzany jest po raz pierwszy. Przeczytaj i zobacz więcej >>>

25.04.2009 r. - UROCZYSTY DZIEŃ ZIEMI W SĄTOPACH >>>
24 kwietnia 2009 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Sątopach odbyły się uroczyste obchody Dnia Ziemi. Był to również dzień, w którym zapoczątkowano tworzenie szkolnego ogrodu. Drzewka i krzewy na terenie przyszkolnym sadzili zaproszeni goście oraz uczniowie. Odbyły się także konkursy o tematyce ekologicznej oraz występy artystyczne. Pisze o tym Agnieszka Koziatek. Przeczytaj i zobacz >>>

29.04.2009 r. - RUSZYŁA STRONA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SĄTOPACH >>>
Właśnie ruszyła strona internetowa Szkoły Podstawowej w Sątopach. W imieniu całej społeczności tej szkoły serdecznie zapraszamy do korzystania z niej. Znajdziecie ją pod adresem www.spsatopy.egupage.pl >>>

© Copyright by www.bisztynek.strona.pl 2003-2009