Aktualności >>> Odwiedź Troszkowo !!! >>>

 .: Troszkowo, gm. Bisztynek

Troszkowo. Tu trzeba zwolnić. Z kilku powodów.

Troszkowo to wieś położona przy drodze krajowej nr 57, w odległości 5 km od Bisztynka, w kierunku Biskupca Reszelskiego. Wieś powstała w XIV wieku, ale nie znamy dokładnej daty nadania jej przywileju.

Troszkowo wyróżnia fakt, iż nie tworzyło własnej parafii, a od początku istnienia należało do parafii bisztyneckiej. Tak jest do dziś. Nie dysponujemy danymi o istnieniu tam kościoła, ani też dokładnymi danymi na temat daty powstania wsi. Należy przypuszczać, że powstało w tym samym okresie co Bisztynek.

O Troszkowie więcej wiadomo z okresu XIX i początków XX wieku. Wówczas (na przełomie wieków) rodzina Kahsnitz wybudowała tu dworek - istniejący do dziś w centrum wsi. Rodzina ta gospodarowała łącznie na 303 ha użytków rolnych. Następnie gospodarstwo zostało zmniejszone do 140 ha i sprzedane rodzinie Krauze, która zamieszkiwała w tym dworku do 1945 roku. Dworek ma bardzo ciekawą architekturę i w czasach jego powstania był świadectwem nowoczesnego stylu.

W Troszkowie, do 2002 roku istniała szkoła - obecnie prywatny dom mieszkalny. Dzieci z Troszkowa uczą się teraz w Bisztynku. Kilkanaście lat temu wybudowano tam kaplicę pw. Matki Bożej Królowej Polski, w której odprawiane jest jedno nabożeństwo w każdą niedzielę (godz. 14.00). Wieś wyróżnia się w gminie Bisztynek swą wielkością, dbałością mieszkańców o wygląd posesji oraz zorganizowaniem społeczności lokalnej. We wsi istnieje prężnie działająca Ochotnicza Straż Pożarna.

Zobaczyć tu można wiele domostw o charakterystycznej, warmińskiej architekturze. W centrum wsi znajdziemy nieco zaniedbaną kapliczkę, a po przeciwnej stronie drogi nr 57, zabytkowy krycyfiks, którego podstawę ktoś z pietyzmem odnowił. W centrum wsi tradycja miesza się z nowoczesnością. W świetlicy wiejskiej znajdziemy tu "centrum kształcenia" z pracownią komputerową, z dostępem do internetu. W wakacje centrum czynne jest od godziny 12.00, a korzystanie z sieci jest bezpłatne. Z pracowni mogą korzystać także turyści.

Wjeżdżających od strony Bisztynka wita dużych rozmiarów drewniany krzyż przydrożny. Warto tu zwolnić, bo... to już teren zabudowany, a po minięciu domu przesłaniającego jezdnię możemy być "trafieni" laserową wiązką z miernika prędkości w dłoniach policjanta ruchu drogowego. Patrole pojawiają się tu nader często, bo przekraczanie dozwolonych tu 50 km/h jest nagminne.

Zdenerwowani nałożonymi punktami karnymi i mandatem powinniśmy się zrelaksować. Niebezpieczne jest przecież kontynuowanie jazdy w stanie silnego wzburzenia :-) Lepiej zatem pochodzić po wsi, zatrzymać się na chwilę w sklepie, albo skorzystać z internetu, gdzie można będzie anonimowo wylać swój żal do policji :-)

O Troszkowie pisaliśmy wcześniej:
Troszkowo. Wioska internetowa >>>
Odpust i festyn w Troszkowie >>>

Mieszkańców Troszkowa, turystów i wszystkich fotografów, fotoamatorów prosimy o nadsyłanie swoich zdjęć z Troszkowa na adres admin@bisztynek24.pl >>>

O Troszkowie, już wkrótce, znajdziesz też materiał na portalu Turystyka.wm.pl >>>Wyświetl większą mapę

Andrzej Grabowski - 27.06.2011 r.

Ilość wyświetleń: Copyright: www.bisztynek24.pl 2011