Aktualności >>> Odwiedź Grzędę !!! >>>

 .: Grzęda, gm. Bisztynek

Grzęda. Wieś ze śladami Ignacego Krasickiego.

Grzęda to wieś w gminie Bisztynek, która leży na uboczu popularnych szlaków turystycznych. Cicha i spokojna. Warto ją jednak odwiedzić. W miejscowym kościele, ciekawi historii Warmii, znajdą dowód na pobyt w niej biskupa Ignacego Krasickiego.

Grzęda leży 10 kilometrów od Bisztynka. Jest to wieś z XIV wieku. Założyli ją dwaj bracia Prusowie Piotr i Eckehard Lemani. Nosiła ona nazwę Boumgarbe. Akt lokacyjny otrzymali 19 czerwca 1339 roku. Później wieś nosiła niemiecką nazwę Sturmhübel.

Dosłownie znaczy to wzniesienie lub wzgórze. Kościół wybudowano we wsi wkrótce po jaj założeniu. Wymieniony jest w spisie parafii z końca XV wieku. W połowie XVI wieku spłonął, a na jego ruinach wybudowano nową świątynię, istniejącą do dziś. W 1779 kościół konsekrował biskup Ignacy Krasicki, co zostało upamiętnione kamienną tablicą umieszczoną w ścianie wewnątrz świątyni.

Kościół wyposażony jest w trzy barokowe ołtarze z reszelskiego warsztatu Schmidta. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Świętego Mikołaja odnowiony kilka lat temu. Wewnątrz znajdziemy drewnianą rzeźbę Matki Bożej, również odrestaurowaną niedawno.

Grzęda była (jest) wsią leżącą na północno-wschodniej, historycznej granicy Warmii. Po jej minięciu w kierunku Korsz (przez Janowiec, Swędrówkę i Łabławki oraz Kowalewo) znajdziemy się już na Mazurach

Adres parafii: Grzęda, 11-230 Bisztynek, tel. 89-718-60-41. Proboszczem jest ks. Wojciech Puszcz. Msze św. odprawiane są w niedziele o godz. 10.30. W dni powszednie o godz. 16.00.

O wydarzeniach w Grzędzie pisaliśmy także:
60 lat Szkoły Podstawowej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Grzędzie >>>
Grzęda obchodziła 670-lecie istnienia >>>
Szkoła Podstawowa w Grzędzie otrzymała imię Polskiego Towarzystwa Lesnego i sztandar >>>
Ślubowanie pierwszaków w Szkole Podstawowej w Grzędzie >>>
Pierwszy dzień wiosny w Grzędzie >>>
Wzięli udział w konkursie ekologicznym >>>

Mieszkańców Grzędy, turystów i wszystkich fotografów, fotoamatorów prosimy o nadsyłanie swoich zdjęć z Grzędy na adres admin@bisztynek24.pl >>>

O Grzędzie możesz przeczytać także na portalu Turystyka.wm.pl >>>Wyświetl większą mapę

Andrzej Grabowski - 25.06.2011 r.

Ilość wyświetleń: Copyright: www.bisztynek24.pl 2011