Główna >>> Archiwum wiadomości >>> Czerwiec 2011 >>>

 .: Archiwum Wiadomości - Czerwiec 2011

ARCHIWUM WIADOMOŚCI - CZERWIEC 2011

11.06.2011 r. - STRAŻACY RATOWALI SARNĘ I USUWALI POWALONE DRZEWA >>>
Strażacy z OSP w Bisztynku, w ostatnim czasie, mieli wiele pracy. W Lądku uratowali młodą sarnę, która nie mogła wydostać się ze stawu, usuwali stutki kolizji dwóch samochodów w okolicach Grzędy, a 8 czerwca zmagali się z powalonymi drzewami w Bisztynku i okolicach.

Więcej na stronie OSP Bisztynek >>>

12.06.2011 r. - NOWY WÓZ BOJOWY W OSP SĄTOPY >>>
Nowy, średni samochód pożarniczy marki MAN otrzymali 8 czerwca strażacy ochotnicy z Sątop-Samulewa.
Zakupu samochodu dokonał Urząd Miejski w Bisztynku w ramach projektu "Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego przystosowanego do celów ratownictwa ekologicznego dla OSP Sątopy-Samulewo." Koszt zakupu pojazdu wyniósł około 700 tys. złotych przy 80 % dofinansowaniu ze środków unijnych.
Samochód wyposażony jest w autopompę, działko szybkiego natarcia, wyciągarkę, najaśnicę i aparat prądotwórczy, aparaty powietrzne i 5 radiostacji nasobnych oraz zbiornik wody o poj. 2,5 tys. litrów.
Fot. 1 >>> Fot. 2 >>> Fot. 3 >>> Fot. 4 >>>

12.06.2011 r. - NIEZBYT UDANY DZIEŃ DZIECKA >>>
Średnio 2 złote na butelce alkoholu zakupionego z pominięciem opłat celnych i polskiej akcyzy zarabiała 42 letnia mieszkanka gm. Bisztynek. Bożena D. kupowała wódkę od przypadkowych osób na targowisku, przywoziła do swojej wsi i sprzedawała. Podobnie robiła z papierosami wwiezionymi nielegalnie na teren Polski. Nielegalny interes przerwali 1 czerwca policjanci, którzy zabezpieczyli 23 butelki nielegalnego alkoholu oraz 85 paczek papierosów. Kobieta przyznała się do przestępstwa. Grozi jej kara do 2 lat pozbawienia wolności. Informacja prasowa KPP w Bartoszycach >>>
Zobacz >>>

12.06.2011 r. - WIĘCEJ FOTOGRAFII ARCHIWALNYCH >>>
Właśnie zmieniliśmy wygląd i funkcjonalność zakładki "fotografia archiwalna". Macie teraz do dyspozycji 99 archiwalnych zdjęć Bisztynka i jego mieszkańców. Wiele z tych zdjęć nie było nigdy publikowanych. Zapraszamy do oglądania. Wkrótce pojawią się tam też szczegółowe opisy zdjęć i ich większa liczba. Kliknij i zobacz >>>

12.06.2011 r. - TRZEBA TO NAPRAWIĆ !!! >>>
Chciałbym, żebyście opublikowali zdjęcia, które wysyłam w załącznikach. Może po waszej interwencji, zostanie to naprawione. Znajduje się to na ulicy Gustawa Morcnika w Bisztynku. Pozdrawiam. (Imię i nazwisko znane redakcji.)
Zgodnie z prośbą zdjęcia publikujemy i liczymy na szyką interwencję odpowiednich instytucji.
Fot. 1 >>> Fot. 2 >>>

13.06.2011 r. - ZDJĘCIA Z LAT PRL >>>
Kolejna odsłona, tym razem, najnowszej historii Bisztynka. Opublikowaliśmy właśnie 63 zdjęcia naszego miasteczka pochodzące z lat 80. Wszystkie są autorstwa Romana Chlebowicza obecnie mieszkającego w Kanadzie. Są to zdjęcia barwne i czarno-białe, w znakomitej większości nigdzie nie publikowane. Aby je zobaczyć należy przejść do zakładki "fotografia archiwalna" lub kliknąć tu >>> Dostępnych jest już także 27 zdjęć z okresu PRL, a w tym basen miejski, zdjęcia lotnicze itp. Kliknij i zobacz >>>

13.06.2011 r. - WYGRAŁ KONKURS "SERCA WARMII" >>>
Adrian Grabowski (prywatnie syn admina) zwyciężył w konkursie literacko-dziennikarskim zorganizowanym, kilka miesięcy temu, przez "Serce Warmii", czyli pismo alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej "Hosianum" w Olsztynie. Tematem konkursu był "Ideał Kapłana". Adrian wygrał i otrzymał nagrody w postaci twardego dysku o poj. 1 Terabajta, nagrody książkowe oraz druk pracy konkursowej w "Sercu Warmii". Zapraszam do zapoznania się z konkursowym i zwycięskim tekstem.

Kliknij i przeczytaj >>>

14.06.2011 r. - ZAGŁOSUJ NA SĄTOPY W KONKURSIE NIVEA >>>
Z okazji 100. urodzin NIVEA zorganizowany został konkurs pt. "100 Placów zabaw na 100 lat NIVEA". Celem projektu jest budowa 100 placów zabaw na terenach należących do samorządów lokalnych i spółdzielni mieszkaniowych. NIVEA zobowiązuje się do sfinansowania zakupu i montażu urządzeń na terenach przygotowanych pod budowę placów zabaw. Place zostaną zbudowane w miejscowościach, które otrzymają największą liczbę głosów. Miejscowość zgłoszona przez naszą gminę to Sątopy- Samulewo. Glosować można codziennie od 6 czerwca do 31 października 2011. Wejdź, zarejestruj się i oddaj głos >>>

14.06.2011 r. - BISZTYNEK CZYTAŁ DZIECIOM >>>
Biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej w Bisztynku włączyła się w obchody X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W tym roku tydzień ten rozpoczął się 29 maja i trwał do 5 czerwca. Dzieciom głośno czytali urzędnicy, nauczyciele, pracownicy administracyjni oraz oczywiście bibliotekarka, której relację z tego wydarzenia możecie przeczytać klikając tu >>>

14.06.2011 r. - MOŻESZ WYPOWIEDZIEĆ SIĘ NA TEMAT BIOGAZOWNI >>>
W dniu 3 czerwca 2011 r. burmistrz Bisztynka wydał obwieszczenie zawiadamiające wszystkich zainteresowanych o możliwości zapoznania się z dokumentami w sprawie planowanej budowy biogazowni w Bisztynku oraz raportem oddziaływania na środowisko, możliwości składania uwag i wniosków w formie pisemnej, elektronicznej i ustnej, w terminie od 7 czerwca do 28 czerwca br. Treść obwieszczenia możesz poznać klikając tu (plik *pdf) >>>Treść raportu oddziaływania na środowisko możesz poznać klikając tu >>> (plik *pdf. UWAGA !!! Raport zajmuje około 10 MB, składa się z ponad 110 stron) >>>

Informujemy, że treść raportu oddziaływania na środowisko jest korzystna dla inwestora, a podsumować ją można zdaniem, że biogazownia nie wpłynie praktycznie w żaden sposób na środowisko i nie będzie uciążliwa dla mieszkańców. Jeśli masz inne zdanie, masz czas do 28 czerwca, by je wyrazić !!!

15.06.2011 r. - "BANAN" ZWYCIĘŻYŁ NA POLACH GRUNWALDZKICH >>>
Dwa miejsca na podium zajęli biegacze z Gimnazjum Publicznego w Bisztynku podczas Międzynarodowych Przełajowych Biegów Grunwaldzkich, które odbyły się w okolicach Stębarka. W biegu na 1500 metrów miejsce II zajął Dawid Mrówka. W biegu na 2000 metrów bezkonkurencyjny był Szymon "Banan" Banaszek. Gratulujemy!
Fot. 1 >>> Fot. 2 >>> Fot. 3 >>>

15.06.2011 r. - ZNAMY WYNIKI EGZAMINÓW GIMNAZJALNYCH >>>
Okręgowa Kimisja Egzaminacyjna w Łomży ogłosiła wyniki egzaminu gimnazjalnego jaki odbył się w dniach 12-14 kwietnia 2011 r. Średni wynik w naszym województwie to: 23,8 pkt z części humanistycznej, 22,8 pkt z części matematyczno-przyrodniczej i 27,7 pkt z języka rosyjskiego. W każdym z testów można było uzyskać maksymalnie 50 pkt.
W Gimnazum Publicznym w Bisztynku wyniki te są niższe. Część humanistyczna - 20,9 pkt, część matematyczno-przyrodnicza - 21,0 pkt. W powiecie bartoszyckim "zajęliśmy" 3. miejsce w teście humanistycznym i 4. w teście matematyczno-przyrodniczym. Wyniki naszego gimazjum są też słabsze (szczególnie w teście humanistycznym) niż w ubiegłym roku.
Zobacz średnie wyniki z jednostek administracyjnych powiatu bartoszyckiego 2011 >>>
Zobacz średnie wyniki z jednostek administracyjnych powiatu bartoszyckiego 2010 >>>

Dokładną analizę wyników z egzaminu w 2011 r. znajdziesz na stronie www.oke.lomza.pl >>> (plik *pdf) >>>

15.06.2011 r. - GMINA BISZTYNEK NA SZARYM KOŃCU >>>
27 maja 2011 r. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży ogłosiła wyniki sprawdzianu przeprowadzonego w klasach szóstych szkół podstawowych. Postanowiliśmy zajrzeć do tych wyników, sprowokowani przez jednego z mieszkańców, który zatelefonował i wyraził oburzenie zajęciem przez 3 szkoły podstawowe (razem wzięte) z naszej gminy przedostatniego miejsca w województwie.
Okazało się, że jest jeszcze gorzej. Uczniowie kończący w tym roku naukę w podstawówkach z naszej gminy napisali sprawdzian tak, że nasza gmina zajęła ostatnie miejsce w woj. warmińsko-mazurskim. Skoro ostatnie w województwie, to oczywiście także ostatnie w powiecie. Średni wynik w naszej gminie to zaledwie 20,8 pkt (na 40 możliwych). Pomyłka rodzica wynikała pewnie z tego, że podstawówki z powiatu bartoszyckiego (łącznie i średnio) zajeły to przedostatnie miejsce. (23,9 pkt. Gorszy był tylko powiat piski - 22,9 pkt.) Nie będzie pocieszeniem fakt, że w województwie podlaskim znaleźliśmy 4 gminy z wynikiem gorszym od bisztyneckiego. (Np. gmina Orla, powiat bielski - 19,7 pkt.) Tegoroczne wyniki naszych podstawówek są gorsze niż ubiegłoroczne.
Zobacz wyniki z powiatu bartoszyckiego 2011 >>>
Zobacz wyniki z powiatu bartoszyckiego 2010 >>>
Zobacz białe plamy edukacyjne w woj. warmińsko-mazurskim. Jest tam gmina Bisztynek!!! >>>
Szczegółowa analiza wyników sprawdzianu na stronie www.oke.lomza.pl - kliknij i zapoznaj się (plik *pdf) >>>

16.06.2011 r. - DZIECI BAWIŁY SIĘ RAZEM W PRZEDSZKOLU >>>
Dzieci z Przedszkola Samorządowego w Bisztynku i dzieci z Bisztynka i okolic, które do przedszkola nie chodzą, bawiły się dziś razem podczas imprezy o nazwie "Zabawmy się razem" przygotowanej bez żadnej wyraźnej okazji. - Po prostu chcieliśmy wykorzystać dobrą pogodę i zintegrować "nasze dzieci" z tymi, kóre nie chodzą do naszej placówki - mówiła Marianna Saramak - dyrektorka przedszkola.
Zobacz (24 zdjęcia) więcej >>>

17.06.2011 r. - NOWA HALA SPORTOWA W SĄTOPACH >>>
Przy Szkole Podstawowej w Sątopach otwarto, 10 czerwca, nową halę sportową, która będzie też stanowić centrum rekreacji i sportu dla mieszkańców Sątop i okolicznych miejscowości. Uroczyste otwarcie nowego obiektu relacjonowała Telewizja Kablowa Bart-Sat z Bartoszyc. Zobacz materiał filmowy >>>

18.06.2011 r. - AUDI PRZEDACHOWAŁO POMIĘDZY TROSZKOWEM A BISZTYNKIEM >>>
Dziś około godziny 12.30 na trasie Troszkowo - Bisztynek doszło do poważnie wyglądającego wypadku drogowego. Stało się to "na oczach" funkcjonariuszy, którzy kończyli czynności związane z wcześniejszą stłuczką na tym samym odcinku drogi.
Policjant i strażnik miejski z Bartoszyc właśnie kończyli czynności związane ze stłuczką dwóch samochodów osobowych na trasie Troszkowo - Bisztynek, gdy zauważyli nadjeżdżający od Troszkowa kolejny samochód osobowy.
Było to audi A3. Pojazd wpadł w poślizg na śliskim asfalcie i w jeden z zakrętów wszedł bokiem. Następnie wypadł z drogi i "przedachował" zatrzymując się na dachu w przydrożnym rowie. Podróżujący samochodem dwie kobiety (w tym kierująca) i mężczyzna (wszyscy mieszkańcy Bisztynka) zostali odwiezieni do szpitala w Bartoszycach w celu wykonania dokładnych badań lekarskich. U mężczyzny podejrzewano uraz odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Kobiety miały ogólne potłuczenia. Najbardziej prawdopodobną przyczyną wypadku była nadmierna prędkość na mokrej, asfaltowej nawierzchni przy wjeździe w dwa dość ciasne łuki drogi. Sprawę wyjasnia bartoszycka policja
Fot. 1 >>> Fot. 2 >>> Fot. 3 >>> Fot. 4 >>> Fot. 5 >>> Fot. 6 >>>

19.06.2011 r. - MŁODZIEŻ POŻEGNAŁA KS. SŁAWOMIRA >>>
Dziś, po mszy św. o godzinie 9.00, młodzież ze scholi parafialnej i służba liturgiczna oraz ks. proboszcz Eugeniusz Bartusik pożegnali odchodzącego z parafii w Bisztynku ks. Sławomira Brewczyńskiego. Ks. Sławomir kończy posługę w Bisztynku w dniu 30 czerwca, a od 1 sierpnia rozpocznie służbę na Litwie w diecezji wiłkowyskiej. Więcej o pożegnaniu i najbliższych uroczystościach parafialnych na stronie parafii >>>

20.06.2011 r. - ZAKOŃCZENIE SEZONU PIŁKARSKIEGO >>>
Reduta Bisztynek zakończyła wczoraj rozgrywki w sezonie piłkarskim 2010/2011. Z tej okazji, na stadionie miejskim w Bisztynku, odbyła się impreza plenerowa, której nie przeszkodziła nawet burza. Uroczystość rozpoczęła się od pożegniania jednego z piłkarzy Reduty, który wyjeżdża na stałe za granicę, wręczenie mu pamiątkowego grawertonu o odśpiewania "100 lat". A potem był grill, napoje i rozmowy o piłce, do późnych godzin nocnych. Więcej (18 zdjęć) >>>

21.06.2011 r. - KOLEJNE FILMY DOTYCZĄCE BIOGAZOWNI W POLSCE >>>
Wczoraj w Bisztynku odbyło się spotkanie osób będących przeciwnikami budowy biogazowni w naszym miasteczku. Przedyskutowano sposoby przeciwdziałania powstaniu tej inwestycji oraz wymieniono się uwagami na ten temat. Zebrane osoby nie chcą doprowadzić do sytuacji takiej jak w np. Kołobrzegu, gdzie mieszkańcy rozpoczęli swe protesty zbyt późno, gdy budowy nie można już było, bez konsekwencji zatrzymać. Zobacz film z Kołobrzegu >>> Zobacz też 17 sekund filmu o tym jak "szczelne" są niektóre biogazownie w Polsce >>>

21.06.2011 r. - BĘDZIE SPOTKANIE MIESZKAŃCÓW Z INWESTOREM BIOGAZOWNI >>>
Władysław Lewandowski z Urzędu Miejskiego w Bisztynku poinformował nas, że w sprawie planowanej budowy biogazowni w Bisztynku odbędzie się spotkanie z mieszkańcami, z udziałem przedstawicieli inwestora. Spotkanie odbędzie się przed wydaniem decyzji o ewentualnej budowie, ale po zebraniu pełnej dokumentacji w tej sprawie, na którą składają się m.in. uwagi i wnioski mieszkańców do "raportu oddziaływania na środowisko". Uwagi takie i ewentualne wnioski złożą także odpowiednie instytucje związane z ochroną środowiska. - Dopiero po zebraniu wszystkich tych uwag i wniosków zorganizowane zostanie spotkanie mieszkańców w sprawie biogazowni - zapewnił Władysław Lewandowski. - O terminie i miejscu spotkania mieszkańcy zostaną poinformowani również za pośrednictwem stron internetowych - dodał Lewandowski.

21.06.2011 r. - NAUCZYCIELE SP W BISZTYNKU O WYNIKACH SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTÓW >>>
Jeżeli wokół wyników testu jest aż tak głośno, tylu znajduje się ciągle nowych ekspertów, może warto przyjrzeć się pewnym uwarunkowaniom, o których jakoś się nie mówi. Szkoda, bo od nich naprawdę dużo zależy. Otóż wyniki testu kompetencji dla szóstoklasistów wcale nie wpływają na promocję ucznia. Może on zdać nawet wtedy, gdy dostanie "0" punktów za sprawdzian! Przeczytaj więcej i skomentuj >>

21.06.2011 r. - PRZEDSZKOLE OPUŚCILI NA ZAWSZE >>>
>W Przedszkolu Samorządowym zakończył się dziś (21 czerwca) kolejny rok edukacji i zabawy najmłodszych. 43. przedszkolaków było dziś po raz ostatni w murach placówki. 1 września pójdą do szkoły. Był to też ostatni dzień pracy jednej z wychowawczyń. Żegnała się ze swoimi wychowankami i ich rodzicami ze łzami w oczach.

Przeczytaj i zobacz (21 zdjęć) więcej >>>

22.06.2011 r. - KONIEC ROKU SZKOLNEGO 2010/2011 W SZKOŁACH W BISZTYNKU >>>
Zakończył się rok szkolny 2010/2011. W Szkole Podstawoej i w Gimnazjum Publicznym w Bisztynku odbyły się, z tej okazji, uroczyste apele połączone z pożegnianiem uczniów najstarszych klas. Podstawówkę opuściło 27. szóstoklasistów. Naukę w Gimnazjum zakończyło 69. uczniów klas trzecich. W Szkole Podstawowej pożegnano uroczyście także nauczycielkę Bogumiłę Ryś, która zdecydowała o przejściu na emeryturę. Przeczytaj i zobacz (33 zdjęcia) więcej >>>

23.06.2011 r. - ULICAMI BISZTYNKA PRZESZŁA PROCESJA BOŻEGO CIAŁA >>>
Jak co roku, w święto Bożego Ciała, ulicami Bisztynka przeszła procesja parafian oraz licznie przybyłych do Bisztynka gości. Tradycyjne nazywane święto Bożego Ciała to w rzeczywistości Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się także Mękę Jezusa Chrystusa, uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny. Przeczytaj i zobacz (33 zdjęcia) więcej >>>

24.06.2011 r. - POLICJANCI ZAMKNĘLI DOMOWĄ ROZLEWNIE ALKOHOLU >>>
Mieszkanka Bisztynka dorabiała do rodzinnego budżetu prowadząc domową rozlewnie alkoholu. 55-letnia Danuta N. z litra spirytusu niewiadomego pochodzenia produkowała 4 butelki wódki i sprzedawała mieszkańcom.
Pieniądze trafiały do jej kieszeni. Takim sposobem kobieta wyprodukowała i sprzedała ponad 62 litry alkoholu. Po wizycie policjantów w jej mieszkaniu, butelki z nielegalnymi trunkami oraz akcesoria do rozlewania spirytusu trafiły do policyjnego depozytu. Danucie N. grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

55-letnia Danuta N. w domowej rozlewni spirytusu mogła wyprodukować i sprzedać ponad 62 litry gotowego do spożycia alkoholu. Policjanci odwiedzili jej mieszkanie kiedy przygotowywała kolejną partię do sprzedaży. Wódka miała trafić do lokalnych konsumentów. 55-latka nie ukrywała, że zrobiła sobie z tego źródło dochodów.
Zobacz zdjęcie >>>

O sprawie także na portalu Bisztynek.wm.pl >>>
Informacja prasowa KWP w Olsztynie >>>

25.06.2011 r. - WOZŁAWKI. 8 KAPLICZEK W JEDNEJ WSI >>>
Rozpoczynamy szersze prezentowanie miejscowości położonych wokół Bisztynka. Uprzedzając pytania - dlatego, że są warte odwiedzenia i zwiedzenia. Po zakończeniu zbierania materiałów, linki do stron miejscowości znajdziecie w zakładce "okolice Bisztynka". Na początek przedstawiamy Wozławki. Wozławki to XIV-wieczna wieś, leżąca przy północnej granicy historycznej Warmii. Tuż za nią Warmia się kończy i wjeżdżamy w granice Natangii. We wsi jest osiem warmińskich kapliczek. Więcej >>>

25.06.2011 r. - GRZĘDA. WIEŚ ZE ŚLADAMI IGNACEGO KRASICKIEGO >>>
Grzęda leży 10 kilometrów od Bisztynka. Jest to wieś z XIV wieku. Założyli ją dwaj bracia Prusowie Piotr i Eckehard Lemani. Nosiła ona nazwę Boumgarbe. Akt lokacyjny otrzymali 19 czerwca 1339 roku. Później wieś nosiła niemiecką nazwę Sturmhübel. W miejscowym kościele, ciekawi historii Warmii, znajdą dowód na pobyt w niej biskupa Ignacego Krasickiego.
Więcej >>>

26.06.2011 r. - UNIKOWO. WIEŚ NAD JEZIOREM, KTÓREGO... NIE MA >>>
Unikowo (niem. Glockstein) założono w 1340 roku. Mieści się tam najmniejsza parafia w Polsce, a przynajmniej tak twierdził jeden z poprzednich proboszczów. Wieś leżała nad jeziorem Knogstin, które osuszono prawdopodobnie w XIX wieku. Najbardziej okazałym budynkiem w Unikowie jest, podobnie jak w innych miejscowościach, kościół pw. Świętego Jana Chrzciciela wybudowany w XIV wieku.
Więcej >>>

26.06.2011 r. - W WOZŁAWKACH LĄDOWAŁ EUROCOPTER >>>
Dziś, około godziny 9.10, mieszkańcy Bisztynka usłyszeli syrenę alarmową OSP w Bisztynku. Tym razem strażacy asystowali przy lądowaniu śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Śmigłowiec lądował w Wozławkach. Eurocopter zabierał stamtąd chorą, starszą kobietę. Strażacy wskazali miejsce lądowania i zabezpieczali teren. Więcej na stronie OSP Bisztynek >>>

27.06.2011 r. - WAKACJE NA REKOLEKCJACH? DLACZEGO NIE? >>>
Ruch Światło-Życie Archidiecezji Warmińskiej zaprasza dzieci i młodzież na wakacyjne rekolekcje w Nowym Kawkowie k. Jonkowa. Jeśli nie masz pomysłu na spędzenie chociaż części wakacji, być może dobrym pomysłem jest wyjazd na rekolekcje. Masz do dyspozycji jeszcze 3 "turnusy". Koszty wyjazdów są dość wysokie, ale istnieje możliwość uzyskania dofinansowania. Terminy rekolekcji znajdziesz na stronie naszej parafii >>>

27.06.2011 r. - KOLIZJA PRZY UL. OGRODOWEJ >>>
Dziś, krótko po godzinie 9.00, na skrzyżowaniu ulic Ogrodowej, Grodzkiej i 9 Maja w Bisztynku doszło do kolizji busa, należącego jednego z bartoszyckich przedsębiorstw przewozowych, z osobowym vw passatem.
Vw passat jechał od Wozławek. Kierujący busem, wyjeżdżając z okolic Bramy Lidzbarskiej, nie upewnił się dostatecznie, czy ma wolną drogę i wjechał na skrzyżowanie, wymuszając pierwszeństwo przejazdu na kierującym volkswagenem. Ten nie zdążył już wyhamować i uderzył w przednie, prawe koło busa.
W aucie osobowym podróżowało trzech mężczyzn. Jeden z nich doznał niegroźnego rozcięcia wargi. Ich auto zostało uszkodzone i wyciekły z niego płyny eksploatacyjne, kóre usunęli strażacy z OSP w Bisztynku. W busie podróżowało około 10 pasażerów. Kierujący pojazdami uczestniczącymi w zdarzeniu byli trzeźwi. Kierowca busa został ukarany mandatem w wys. 300 złotych i otrzymał 6 punktów karnych.
Fot. 1 >>> Fot. 2 >>> Fot. 3 >>> Fot. 4 >>> Fot. 5 >>> Fot. 6 >>> Fot. 7 >>> Fot. 8 >>>

27.06.2011 r. - TROSZKOWO. TU TRZEBA ZWOLNIĆ Z KILKU POWODÓW >>>
Troszkowo (niem. Klackendorf) założono w XIV wieku. Nie mamy danych na temat dokładnej daty powstania tej wsi. Jest to jedna z największych miejscowości gm. Bisztynek, wyróżniająca się dbałością mieszkańców o jej wygląd i aktywnością mieszkańców. A dlaczego warto tu zwolnić, lub nawet się zatrzymać?
Przeczytajcie tu >>>

27.06.2011 r. - DĄBROWA. WIEŚ CICHA I SPOKOJNA >>>
Dąbrowa (niem. Damerau) powstała w puszczy, którą wykarczowano. Po krótkim istnieniu zrównano ją z ziemią i ponownie wyrósł tam las. Ziemie przynależne wcześniej Dąbrowie otrzymał w 1385 roku Bisztynek. Dopiero w XV wieku Dąbrowa odrodziła się i istnieje do dziś. Wieś na uboczu, wyjątkowo cicha i spokojna. Warto ją odwiedzić choćby przejazdem.
Więcej >>>

27.06.2011 r. - "CHCĘ ŻYC" - REPORTAŻ MARIUSZA BOJAROWICZA >>>
To jest krótka historia poważnej choroby i walki rodziców o dziecko. Mieszkająca w Sułowie 14-letnia Justyna zachorowała na nowotwór mózgu. W walce z chorobą wspomagaą ją rodzice, siostra, która wystąpiła dla Justynki w popularnym programie telewizyjnym, oraz znajomi, przyjaciele, a także obce osoby, które zorganizowały w Bisztynku bal charytatywny >>>. Posłuchaj wzruszającego reportażu Mariusza Bojarowicza z Polskiego Radia Olsztyn.
Kliknij tu >>>

29.06.2011 r. - SUŁOWO. WIEŚ NAD RZEKĄ PISĄ C >>>
Sułowo (niem. Schulen) to malownicza wieś nad rzeką Pisą C, płynącą w głębokim wąwozie. Nad wsią góruje gotycki kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Otacza go stary cmentarz. Świątynia otoczona jest ceglanym murem z kaliczkami. We wsi zobaczysz zabytkowe, ale też współczesne kapliczki. Najlepiej pojechać tam rowerem, albo pójść pieszo. To tylko 5 km. od Bisztynka.
Więcej >>>

29.06.2011 r. - DOSTAŁEM OCHRZAN Z SUŁOWA :-) >>>
Po publikacji materiału o Sułowie rozdzwoniły się do mnie telefony i dostałem parę maili. Dowiedziałem się, że leniwy jestem, bo nie ma zdjęć kilku jeszcze kapliczek w Sułowie, że nabożeństwa odprawiane są w innych godzinach itd. Biję się w piersi i poprawę obiecuję. Na razie - w nagrodę dla mieszkańców tej najaktywniejszej wsi - opublikowałem dodatkowych 6 zdjęć z Sułowa, ale za to... przedwojennego.
Zobacz >>> PS. Unikowo i Grzęda też dostały takie prezenty, a Wozławki? Też :-)

30.06.2011 r. - NOWA WIEŚ RESZELSKA - TU TEŻ MIESZKAJĄ LUDZIE >>>
Nowa Wieś Reszelska leży na niebieskim szlaku turystycznym, tzw. napoleońskim. Z Bisztynka nalepiej pojechać tam lub pójść po nasypie pokolejowym, albo przez Łędławki i dalej drogą szutrową. To nieprawda, że to "zabita dechami wieś". Wystarczy zobaczyć, co mieszkańcy potrafili tam stworzyć własną pracą. Przeczytaj i zobacz co możesz zrobić z wolnym czasem w Nowej Wsi Reszelskiej >>>

30.06.2011 r. - MAMY W GMINIE DWA ZEGARY SŁONECZNE >>>
Dzięki Agnieszce Sielskiej dowiedzieliśmy się dziś, że mamy w gminie, co najmniej, dwa zegary słoneczne. Obydwa są wbudowane w mury kościoła w Wozławkach. Na pewno wymagają konserwacji i odtworzenia ich "cyferblatów", ale i tak jest to rzadkość na Warmii i Mazurach. Za informację dziekujemy.
Zobacz więcej >>>

© Copyright by www.bisztynek24.pl 2003-2011