PARAFIA ŚW. MACIEJA APOSTOŁA SANKTUARIUM NAJDROŻSZEJ KRWI PANA JEZUSA
Msze święte
Niedziela: 9.00, 12.00 i 18.00
W dni powszednie: godz. 7.00 i 18.00
W wakacje Niedziela: 9.00, 12.00 i 18.00 Dni powszednie: 18.00
Nabożeństwa majowe i Różaniec - 17.30
Kancelaria parafialna czynna jest: - od poniedziałku do soboty w godz. 16.00 - 17.30. tel. 89-718-80-15 Konto: Parafia Rzymsko-Katolicka św. Macieja Apostoła i Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bisztynku, BS Reszel 94 8851 1034 2004 0000 1049 0001
04.02.2018 - PORZĄDEK WIZYTY DUSZPASTERSKIEJ OD 5 DO 7 LUTEGO 2018 R.
- 5 lutego 2018 r. (poniedziałek) od godz. 15:30 - ul. Kościuszki, Grunwaldzka // ul. Konopnickiej;
- 6 lutego 2018 r. (wtorek) od godz. 15:30 - Al. Niepodległości (9 Maja) // ul. Grodzka, Mazurska, Kwiatowa;
- 7 lutego 2018 r. (środa) od godz. 15:30 - ul. Ogrodowa i Owcza // ul. Obwodowa i Miarki ;
25.12.2017 - PASTERKA 2017
Niezmienność obrzędów i tradycja przyciąga na mszę świętą rozpoczynającą okres Bożego Narodzenia w kościele rzymskokatolickim całe rzesze wiernych.Tak było także w kościele w Bisztynku.
Mszę świętą zwaną Pasterką koncelebrowali ks. kan. Janusz Rybczyński - proboszcz parafii w Bisztynku i ks. Marek Sowiński - wikariusz. Poprzedził ją występ dziewcząt z Ruchu Światło-Życie w Bisztynku, które zaśpiewały tradycyjne, popularne, ale i nowsze kolędy. Koncert zakończyły wzruszającą "Kolędą dla nieobecnych".
Więcej >>>
09.12.2017 - OŁTARZ GLÓWNY ODEBRANY PO KONSERWACJI
Trwające kilka miesięcy prace konserwatorskie przy ołtarzu głównym w kościele w Bisztynku zostały odebrane 31 października. Inspektorzy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków nie mieli żadnych uwag do ich wykonania i chwalili sposób ich przeprowadzenia. Konserwatorom udało się zachować około 90% oryginalnej XVIII-wiecznej polichromii. Dzięki temu ołtarz ten jest jednym z niewielu na Warmii z tak dobrze zachowaną, rokokową polichromią.
10 lipca 2017 roku ruszyły prace konserwatorskie ołtarza głównego w kościele św. Macieja Apostoła i Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bisztynku.
Przypomnijmy, że ołtarz główny wykonał w 1772 roku Chrystian Bernard Schmidt. Jest to autor wielu ołtarzy, w wielu kościołach warmińskich. Jego warsztat znajdował się w Reszlu.
Od lipca do końca października 2017 r. ołtarz zasłonięty był rusztowaniami rozstawionymi przez konserwatorów. Prace konserwatorskie wykonywała pracownia konserwacji zabytków i malarstwa Filipa Dulki z Torunia. Wykonanie prac było możliwe dzięki dofinansowaniu jakie parafia otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w kwocie 150 tys. złotych. Dofinansowanie przyznanoi w ramach programu "Ochrona zabytków". Dodatkowe 10 tys. złotych przyznał samorząd naszego województwa. Parafia dołożyła do tego wymagany wkład własny w kwocie około 22 tys. złotych.
Więcej >>>
12.10.2017 - RÓŻANIEC DO GRANIC
Parafianie z Bisztynka wzięli udział w akcji "Różaniec do granic". 24-osobowa grupa odmawiała modlitwę różańcową w okolicach Skandawy do której w tym samym celu przybyło około 600 pielgrzymów z województwa i kraju.
Takiego spotkania jak "Różaniec do granic" jeszcze nie było. Po raz pierwszy w sobotę (7 października) setki tysięcy a może i miliony Polaków udali się na granice kraju, żeby się modlić. To odpowiedź na prośbę o odmawianie różańca, którą Matka Boża miała wyrazić 140 lat temu w Gietrzwałdzie i 100 lat temu w Fatimie.
Więcej >>>
11.06.2017 - PRZYSTĄPILI DO SAKRAMENTU EUCHARYSTII
Do Sakramentu Eucharystii przystąpiło dziś (11 czerwca) 31. dzieci z parafii Bisztynek. Mszę świętą odprawił i ks. kan. Janusz Rybczyński, proboszcz parafii w Bisztynku.
Ks. kanonik Janusz Rybczyński w kazaniu przypomniał dzieciom jakie znaczenia ma Komunia święta. Zgodnie z tradycją dzieci czytały Pismo Święte, modlitwę wiernych, niosły dary ołtarza a na koniec nabożeństwa dziękowały rodzicom, kapłanom, katechetom. Podziękowania kapłanom złożyli także rodzice.
Więcej >>>
09.06.2017 - DUET LAUDANS Z KONCERTEM W KOŚCIELE
Alona i Andrzej, oboje z Białorusi, tworzą duet Laudans. Koncertowali w kościele w Bisztynku wykonując własne kompozycje do utworów Jana Pawła II i ks. Jana Twardowskiego oraz psalmy.
Muzycy wykonali własne kompozycjei do słów św. Jana Pawła II i ks. Jana Twardowskiego oraz psalmów w ciekawych aranżacjach. Śpiewali po polsku, po angielsku i po białorusku.
Więcej >>>
30.05.2017 - BIERZMOWANIE 2017
- Nie jest chrześcijaninem ten, kto przeżywa uniesienia w kościele a po wyjściu z niego żyje niezgodnie z zasadami wiary - mówił podczas Mszy św. w kościele w Bisztynku ks. abp Józef Górzyński do młodzieży, której udzielił sakramentu bierzmowania.
Uczniowie klasy trzeciej Gimnazjum Publicznego w Bisztynku przyjęli dziś sakrament bierzmowania. Udzielił go ks. arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński. Bierzmowanie zwane czasem sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej przyjęło 38. młodych osób mieszkających w parafiach w Bisztynku, Prositach, Wozławkach, Sułowie, Paluzach i Grzędzie.
Więcej >>>
29.05.2017 - WIECZÓR UWIELBIENIA
Ks. Adrian Bienasz z parafii w Lidzbarku Warmińskim wraz z młodzieżą z Ruchu Światło-Życie poprowadzili Wieczór Uwielbienia w kościele w Bisztynku. W tym roku odbył się on pod hasłem: "Wierzę w Jego Zmartwychwastanie i Ducha Zesłanie"
Wieczór Uwielbienia to nic innego jak oddanie czci i uwielbienia Jezusowi Chrystysowi. Uczestnicy adorują Najświętszy Sakrament, choć w niezwykły sposób. Ks. Adrian zaprosił wszystkich uczestniczących do ołtarza. Znaleźli się tam młodzi ludzie, którzy przygotowują się do Sakramentu Bierzmowania ale też ci, którzy do tego sakramentu przystąpili już dawno temu. Więcej >>>
16.04.2017 - MSZA ŚWIĘTA REZUREKCYJNA 2017
- Miłość do Boga podobna jest do miłości między ludźmi. Nie wystarczy wiedzieć o niej i rozumieć, że istnieje. Trzeba ją jeszcze przeżyć i poczuć - mówił ks. Janusz Rybczyński podczas rezurekcji w kościele w Bisztynku. Tegoroczna msza rezurekcyjna odbyła się w zimowych warunkach.
Kościół wypełniony był po brzegi wiernymi. Podczas procesji kapłanowi asystowali strażacy OSP w Bisztynku. Nieśli też krzyż ze stułą, barokową rzeźbę Jezusa Zmartwychwstałego i paschał. W procesji uczestniczyły dzieci, koła różańcowe oraz niosący chorągwie procesyjne wierni. Więcej >>>
15.04.2017 - WIGILIA PASCHALNA 2017
Nabożeństwo Wigilii Paschalnej jest bardzo rozbudowanym i uroczystym nabożeństwem, najważniejszym w roku liturgicznym. Ta niepowtarzalność oraz zbliżające się święta przyciągają wyjątkowo dużą ilość wiernych. Tak było dziś (15 kwietnia) w kościele w Bisztynku.
W Bisztynku nabożeństwo Wigilii Paschalnej rozpoczęło się na dziedzińcu kościoła, gdzie strażacy OSP rozpalili ognisko od ognia którego zapalono paschał.
Z zapalonym paschałem ks. Marek Sowiński wszedł do ciemnego kościoła, w którym światła zapalono dopiero po trzecim zawołaniu "Światło Chrystusa". Od paschału, przyniesione z domów świece zapalili wierni. Więcej >>>
15.04.2017 - POŚWIĘCILI POKARMY PRZY NOWYM KRZYŻU W KRZEWINIE
W niewielkiej Krzewinie koło Bisztynka ks. Marek Sowiński poświęcił nowy, przydrożny krzyż. Tuż potem poświęcił wielkanocne pokarmy.
Dla mieszkańców niewielkiej Krzewiny tegoroczna Wieka Sobota była specjalną uroczystością. Tradycyjnego poświęcenia wielkanocnych pokarmów dokonano tam przy nowym krzyżu poświęconym dziś przez ks. wikariusza z parafii w Bisztynku Marka Sowińskiego.
Więcej >>>
14.04.2017 - WIELKI PIĄTEK 2017
Liturgię Męki Pańskiej, czyli nabożeństwo Wielkiego Piątku, celebrował w kościele w Bisztynku ks. Marek Sowiński. To pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa.
Nabożeństwo to nie jest mszą świętą, w Wielki Piątek bowiem nie sprawuje się Eucharystii. Składało się z czterech części. Rozpoczęło się procesją do ołtarza. Procesją bez niesienia krzyża i świec.
Przed ołtarzem nastąpiła Prostracja, czyli moment szczególnego uniżenia się wobec Boga i wyraz prywatnej pobożności, przeżywanej w kompletnej ciszy. Ks. Marek Sowiński położył się więc na ziemi i tak trwał w modlitwie.
Więcej >>>
13.04.2017 - WIELKI CZWARTEK 2017
Rozpoczęło się Triduum Paschalne. W kościele w Bisztynku odprawiono Mszę Wieczerzy Pańskiej. To wspomnienie ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa. Mszę koncelebrowali ks. Janusz Rybczyński i ks. Marek Sowiński.
Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła się od złożenia życzeń księżom pracującym w parafii w Bisztynku. Życzenia złożyli przedstawiciele kół różańcowych i Wspólnoty Krwi Chrystusa, Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku, służby liturgicznej i Ruchu Światło-Życie oraz dzieci i młodzież.
Tradycyjnie, w czasie śpiewania "Gloria" zabrzmiały wszystkie dzwonki i dzwony w kościele, po czym umilkły. Od tego momentu w kościołach nie gra się na organach i innych instrumentach i używa jedynie drewnianych kołatek.
Więcej >>>
12.04.2017 - PORZĄDEK NABOŻEŃSTW TRIDUUM PASCHALNEGO I WIELKANOCNYCH
Wielki Czwartek
- godz. 18:00 - Msza św. Wieczerzy Pańskiej - po Liturgii czuwanie przy ciemnicy do godz. 21:00
Wielki Piątek
- od godz. 10:00 - odwiedziny chorych; - godz. 18:00 - Liturgia Męki Pańskiej; - po Liturgii czuwanie przy Grobie Pańskim do godz. 21:00
Wielka Sobota
- święcenie pokarmów w kościele w Bisztynku o godz. 9:00, 10:00, 11:00, 12:00 oraz w Łędławkach - godz. 9:30, w Warmianach - godz. 10:30, w Dąbrowie - godz. 11:30, Troszkowie - godz. 12:00 i w Krzewinie o godz. 12:30. W Krzewinie zostanie poświęcone nowy krzyż przydrozny.
- godz. 18:00 - rozpoczęcie Wigilii Paschalnej. Przed kościołem nastąpi poświęcenie ognia i Paschału.
Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
- godz. 6:00 - Msza św. - Rezurekcja; - Msze św. także o godz. 10:30 (DPS i Troszkowo), godz. 12:00 i 18:00;
Poniedziałek Wielkanocny
Msze święte o godz. 9:00, 10:30 (DPS i Troszkowo), 12:00 i 16:00 (ślub). Mszy św. wieczornej nie będzie!
08.04.2017 - DROGA KRZYŻOWA ULICAMI MIASTA
Wierni z parafii w Bisztynku uczestniczyli wczoraj w wieczornym nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami miasta. Dla wiernych z parafii św. Jana Ewangelisty w Bartoszycach kościół w Bisztynku był z kolei stacją 14 ich rowerowej Drogi Krzyżowej.
Wierni z parafii w Bisztynku uczestniczyli wczoraj (7 kwietnia) w nabożeństwie Drogi Krzyżowej ulicami miasteczka. Nabożeństwo prowadził ks. wikariusz Marek Sowiński. Refleksje na kolejnych stacjach czytali przedstawiciele młodzieży, kół różańcowych, siostra zakonna, burmistrz Bisztynka. Więcej >>>
01.03.2017 - ROZPOCZĄŁ SIĘ WIELKI POST
Dziś, czyli w środę popielcową, w kościele rzymskokatolickim rozpoczął się okres Wielkiego Postu. W kościele w Bisztynku, jak i we wszystkich kościołach w Polsce, odbyły się dziś Msze święte z obrzędem posypania głów wiernych popiołem.
Przedstawiamy wam kilka zdjęć z Mszy św. w kościele w Bisztynku.
Co działo się w parafii w Bisztynku w roku 2016? Ilu jest wiernych, ilu zmarło, ilu się urodziło? Te dane i informacje o zrealizowanych remontach, renowacajach i innych działaniach znajdziesz w sprawozdaniu nadesłanym przez ks. proboszcza Janusza Rybczyńskiego.
W naszej parafii jest obecnie zameldowanych 3164 osób (mniej o 40 niż w 2015 r.) według Urzędu Skarbowego, który od tej liczby pobiera podatek ryczałtowy.
Po kolędzie ilość przyjmujących osób i obecnych w parafii wyniosła 2111 wiernych. W Niedzielę Chrystusa Króla, gdy dokonuje się liczenia wiernych uczestniczących we Mszy św. w kościele było obecnych 683 parafian w tym 49% przystąpiło do Komunii św.Więcej >>>
24.11.2016 - WIARA, SPRAWIEDLIWOŚĆ I ANIOŁY WRÓCIŁY NA OŁTARZ
Po kilku miesiącach prac konserwatorskich do kościoła w Bisztynku wróciły barokowe rzeźby Wiary i Sprawiedliwości oraz para aniołków zdobiące ołtarz główny. Rzeźby mają teraz inne barwy niż przed ich konserwacją.
Alegoryczne rzeźby Wiary i Sprawiedliwości z ołtarza głównego w kościele św. Macieja Apostoła zostały zdemontowane 30 czerwca 2016 r. >>>Pojechały wówczas do pracowni konserwacji zabytków Filipa Dulki w Toruniu. Do konserwacji trafiły też wówczas dwie rzeźby aniołków usawione w dolnej części ołtarza. Prace trwały kilka miesięcy.Więcej >>>
04.07.2016 - ODPUST NAJDROŻSZEJ KRWI CHRYSTUSA
Jak co roku do kościoła w Bisztynku przybyli pielgrzymi, aby wziąć udział w uroczystości Najdroższej Krwi Chrystusa i tradycyjnym odpuście. Tradycja odpustów Krwi Chrystusa w Bisztynku sięga XIV wieku.
Każdego roku w niedzielę przypadającą najbliżej 1 lipca w Bisztynku obchodzona jest uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa. Kościół w Bisztynku jest sanktuarium Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa a ma to swoje historyczne uzasadnienie. Więcej >>>
02.07.2016 - ZDJĘCIA Z I KOMUNII ŚWIĘTEJ
Dostępne są już zdjęcia wykonane przez fotografów podczas sakramentu I Komunii Świętej w 2016 r.
30.06.2016 - WIARA I SPRAWIEDLIWOŚĆ POSZŁY DO KONSERWACJI
Kolejne barokowe rzeźby z ołtarza głównego kościoła w Bisztynku trafiły dziś do pracowni konserwacji zabytków. Tym razem to alegorie Wiary i Sprawiedliwości. Ich demontaż był okazją do odkrycia nieznanych inskrypcji na tyłach ołtarza.
Dwie rzeźby z ołtarza głównego kościoła św. Macieja Apostoła w Bisztynku trafiły dziś do pracowni konserwacji zabytków Filipa Dulki w Toruniu.
Tym razem zdemontowano alegoryczne rzeźby Wiary i Sprawiedliwości, ozdabiające ołtarz, posadowione na wysokości ok. 6-7 metrów. Aby je zdemontować konieczne było rozstawienie rusztowań i pomoc mieszkańców. Proces demontażu trwał ok. 2 godzin. Więcej >>>
03.04.2016 - NA ORGANACH GRAĆ BĘDZIE SIOSTRA MONIKA
W kwietniu 2016 roku na organach w kościele w Bisztynku grać będzie siostra Monika pełniąca swą zakonną posługę w Świętej Lipce.
Siostra Monika zastąpi przez miesiąc organistę, który bierze udział w szkoleniu... strażackim. Powiedziała nam, że grała będzie w naszym kościele za sprawą proboszcza, przełożonej zakonnej i ks. Stanisława Majewskiego. Zrobiliśmy jej kilka zdjęć. Po powrocie do domu okazało się, że mamy jej zdjęcie. Została uwieczniona w kalendarzu sióstr Katarzynek na 2016 r. Tak się złożyło, że jej zdjęcie ilustruje akurat kwiecień. Fot. 1 >>>Fot. 2 >>>Fot. 3 >>>Fot. 4 >>>
26.03.2016 - WIGILIA PASCHALNA 2016
Nabożeństwo Wigilii Paschalnej jest jedynym tak rozbudowanym i uroczystym nabożeństwem w roku liturgicznym. Ta niepowtarzalność oraz zbliżające się święta przyciągają wyjątkowo dużą ilość wiernych. Tak było choćby w kościele w Bisztynku.
Nabożeństwo Wigilii Paschalnej jest bardzo rozbudowane. Sprawowane powinno być po zapadnięciu zmroku. Składa się aż z pięciu części: liturgii światła, liturgii słowa (w kościele w Bisztynku przeczytano osiem czytań), liturgii chrzcielnej z odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych, liturgii eucharystycznej oraz procesji rezurekcyjnej i błogosławieństwa. Więcej >>>
26.03.2016 - LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ
Liturgia sprawowana w kościołach w Wielki Piątek jest czasem zadumy nad męką i śmiercią Jezusa Chrystusa. Najświętszy Sakrament trafia do kaplicy Grobu Pańskiego.
Na początku liturgii, ks. Janusz Rybczyński - proboszcz parafii w Bisztynku, leżał przez chwilę krzyżem. Liturgia rozpoczęła się bez pieśni na wejście, bez dzwonków, w kompletnej ciszy.
Wielki Piątek w kościele rzymskokatolickim jest wspomnieniem Męki Pańskiej, ukrzyżowania i śmierci Jezusa Chrystusa. Więcej >>>
25.03.2016 - LITURGIA WIECZERZY PAŃSKIEJ
Ks. Janusz Rybczyński, główny celebrans Mszy Wieczerzy Pańskiej odprawianej w kościele w Bisztynku obmył nogi 12 młodzieńcom. Zgodnie z tradycją, po nabożeństwie tabernakulum zostało otwarte i puste a z ołtarzy zdjęto obrusy.
W Wielki Czwartek w kościołach parafialnych odprawiana jest tylko jedna msza święta. Jest to pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Msza Wieczerzy Pańskiej w kościele w Bisztynku odprawiona została przez ks. proboszcza Janusza Rybczyńskiego i ks. wikariusza Marka Sowińkiego. Więcej >>>
12.03.2016 - NAPISY Z TYŁU OŁTARZA
W czasie oględzin ołtarza głównego w kościele św, Macieja Apostoła w Bisztynku konserwator zabytków zauważył deseczkę z odręcznymi, tajemniczymi napisami. Wykonał jej fotografię. Może nasi Czytelnicy są w stanie ją rozszyfrować?
Kilka dni temu inne tajemnicze napisy odkrył Filip Dulka, konserwator zabytków z Torunia, który wykonywał oględziny ołtarza.
Tym razem do jego pracowni trafią alegoryczne rzeźby Wiary i Sprawiedliwości, często błędnie brane za anioły. Te dwie rzeźby umieszczone są na wysokości około 5 metrów nad podłogą kościoła. Konserwator musiał się więc do nich dostać po drabinie.
W czasie oględzin, jeszcze wyżej z tyłu tzw. nastawki ołtarza zauważył deseczkę, w połowie pomalowaną błękitną farbą z tajemniczymi, odręcznymi napisami. Więcej >>>
25.12.2015 - PASTERKA 2015
O północy w kościele parafialnym w Bisztynku rozpoczęła się Pasterka - uroczysta msza święta odprawiana jako pierwsze nabożeństwo w Boże Narodzenie.
Uroczystą mszę świętą, zwaną w tradycji Pasterką, odprawiano w całej Polsce, najczęściej o północy. Tak było też w kościele św. Macieja Apostoła w Bisztynku. Nabożeństwo koncelebrowane przez ks. proboszcza Janusza Rybczyńskiego i wikariusza ks. Marka Sowińskiego, rozpoczęło się procesją z figurą Dzieciątka Jezus. Ks. Rybczyński złożył figurę w żłóbku symbolicznej stajenki zbudowanej przed ołtarzem głównym przy chóralnym śpiewie kolędy "Bóg się rodzi".
Więcej >>>
01.10.2015 - TABERNAKULUM WRÓCIŁO DO KOŚCIOŁA
Dziś do kościoła w Bisztynku, po dokonaniu zabiegów konserwatorskich, wróciło XVIII-wieczne tabernakulum. Wygląda inaczej niż przed konserwacją za sprawą ciemniejszych barw i większej ilości złoceń.
Prace konserwacyjne zaplanowano początkowo na około 2 miesiące, ale trwały znacznie dłużej. Konserwatorzy mówili nam dziś, że wynikało to m.in. z konieczności benedyktyńskich wręcz prac rekonstrukcyjnych pokryć malarskich, udających marmur i złoceń z przodu obiektu. - Jedynie na bokach tabernakulum zachowały się oryginalne farby, dzięki którym mogliśmy odtworzyć oryginalny wygląd obiektu - mówił Filip Dulka.
Więcej >>>
05.04.2015 - WIELKA SOBOTA 2015
Liturgia Wigilii Paschalnej jest najważniejszą celebracją w Roku Liturgicznym. Jest to nabożeństwo należące już do Niedzieli Zmartwychwstania a nie do Wielkiej Soboty. Związane jest to z tym, że Żydzi, w czasach Chrystusa mierzyli nowy dzień od zachodu słońca. Stąd liturgia Wigilii Paschalnej winna być celebrowana po zmroku. Wcześniej w Wielką Sobotę w kościele święciliśmy pokarmy.
Przy Grobie Pańskim od wczesnych godzin porannych wartę honorową trzymali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bisztynku. Do południa w kościele święcono pokarmy. Rzędy koszyczków wypełnionych jajkami, wędlinami, chlebem, solą, czasem serem, chrzanem pojawiały się przed ołtarzem. Kościół co godzinę wypełniał się przynoszącymi święconkę.
Więcej >>>
04.04.2015 - WIELKI PIĄTEK 2015
Najświętszy Sakrament przeniesiony do Grobu Pańskiego. Tabernakulum jest puste i otwarte. Na ołtarzu nadal nie ma obrusów. Przy Grobie Pańskim stoją na warcie strażacy. Tak kończy się Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek w Bisztynku. Czy wiem co to wszystko oznacza?
Co roku w okresie Triduum Paschalnego mogę właściwie pisać to samo. Bo przecież identycznie jak w ubiegłym roku i latach poprzednich przed ołtarzem nastąpiła Prostracja, czyli moment szczególnego uniżenia się wobec Boga i wyraz prywatnej pobożności, przeżywanej w kompletnej ciszy. Ks. Łukasz Sadko położył się więc na ziemi i tak trwał w modlitwie.
Więcej >>>
25.12.2014 - PASTERKA 2014
Niezmienność obrzędow i tradycja przyciąga na mszę świętą rozpoczynającą okres Bożego Narodzenia w kościele rzymskokatolickim całe rzesze wiernych. Podczas tegorocznej Pasterki kościół w Bisztynku wypełniony był po brzegi.
Niezmiennie i od lat, o północy 24 grudnia, w kościele w Bisztynku rozpoczęła się uroczysta msza święta zwana Pasterką. Niezmiennie, od lat wiernych wita ciemność panująca w świątyni i symboliczne złożenie Dzieciątka Jezus w żłóbku. W tym roku tego rytuału dopełnił proboszcz ks. Janusz Rybczyński w asyście ks. Łukasza Sadko i służby liturgicznej.
Niezmiennie, jak od lat, Pasterkę rozpoczęła jedna z najpiękniejszych kolęd polskich "Wśród nocnej ciszy" a w trakcie jej śpiewania kościół został rozświetlony.
Więcej >>>
04.12.2014 - ANIOŁY WRÓCIŁY NA OŁTARZ
Od połowy lipca trwała konserwacja dwóch naturalnej wielkości rzeźb aniołów z ołtarza głównego kościoła św. Macieja Apostoła w Bisztynku. Wczoraj anioły wróciły na swoje miejsca. Mają inny wygląd niż poprzednio. Ich szaty są w całości pozłocone. Nie ma elementów srebrnych. Okazało się, że pierwotnie mogły być w całości szare, udające kamień..
O zniknięciu dwóch aniołów z ołtarza głównego kościoła św. Macieja Apostoła w Bisztynku pisaliśmy 14 lipca. Tego dnia zostały zabrane do pracowni konserwatorskiej Filipa Dulki w Toruniu. Już wówczas było wiadomo, że nieco zmienią one swój wygląd i nie tylko dlatego, że zostaną odnowione i zabezpieczone przed dalszym niszczeniem. Wczoraj (3 grudnia 2014 r.) anioły wróciły na swe miejsca po bokach ołtarza głównego w kościele w Bisztynku.
Więcej >>>
28.11.2014 - PARAFIALNY DOKUMENT - POCZET PROBOSZCZÓW NASZEJ PARAFII
- Rzadko trafiają do mnie dokumenty stwierdzające zawarcie sakramentów a dotyczące osób, których chrzest święty zapisany jest w księgach parafii w Bisztynku przed II wojną światową - mówi bisztynecki proboszcz ks. Janusz Rybczyński. Taki dokument trafił do parafialnej kancelarii kilka dni temu. 91-letnia Erna zawarła bowiem sakrament małżeństwa. Była ochrzczona w Bisztynku.
Do parafii w Bisztynku trafiły, kilka dni temu, dokumenty dotyczące zawarcie sakramentu małżeństwa w Dusseldorfie w Niemczech. Pani młoda wyszła za mąż w wieku... 91 lat. Dokumenty trafiły do Bisztynka, bo pani Erna urodziła się w Bisztynku 15 lipca 1923 roku i tu w maju 1933 roku przyjęła I komunię świętą. Bierzmowana była w wieku 14 lat w parafii w Grzędzie.
Więcej >>>
23.06.2014 - I KOMUNIA ŚWIĘTA 2014
Dzieci z parafii w Bisztynku przystąpiły do I Komunii Świętej 15 czerwca 2014 r. Oto obszerna relacja filmowa z tego ważnego dla nich wydarzenia.
27.04.2014 - OBRAZ ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II
W kościele w Bisztynku zawisł wczoraj (26 kwietnia 2014 r.) obraz Świętego - Jana Pawła II - w ramie wykonanej przez konserwatora zabytków, na wzór XVIII-wiecznych ram innych obrazów w świątyni. Dziś, po mszy św. o godz. 9:00 obraz został poświęcony.
Obraz, portret papieża Jana Pawła II kościołowi w Bisztynku podarował ksiądz Jan Paszulewicz. Wykonanie ramy sfinansowały datki członków kół różańcowych przy parafii św. Macieja Apostoła w Bisztynku. Ramę wykonał konserwator zabytków z Torunia - Filip Dulka.
- Rama wykonana jest na wzór XVIII wiecznych ram dużych obrazów wiszących w kościele w Bisztynku. Liczę, że w przyszłości wszystkie ramy będą miały wygląd taki jak ta, którą wykonałem - mówił Filip Dulka.
Więcej >>>
20.04.2014 - WIGILIA PASCHALNA 2014
Liturgia Wigilii Paschalnej jest najważniejszą celebracją w Roku Liturgicznym. Jest to nabożeństwo należące już do Niedzieli Zmartwychwstania a nie do Wielkiej Soboty. Związane jest to z tym, że Żydzi, w czasch Chrystusa mierzyli nowy dzień od zachodu słońca. Stąd liturgia Wigilii Paschalnej winna być celebrowana po zmroku.
Wigilia Paschalna rozpoczęła się w Bisztynku o godz. 18:00. Składa się ona z pięciu części, z których ostatnią jest procesja rezurekcyjna; w przypadku parafii w Bisztynku prowadzona w Niedzielę Wielkanocną o świcie.
Nabożeństwo Wigilii Paschalnej rozpoczeło się od Liturgii Światła, czyli poświęcenia ognia i paschału. Ognisko, na dziedzińcu kościoła rozpalili strażacy OSP w Bisztynku. Ogniem z tego ogniska ks. Janusz Rybczyński zapalił Paschał. Zapalony paschał został wniesiony do ciemnego kościoła i usłyszeliśmy trzykrotne zawołanie "Światło Chrytusa!".
Więcej >>>
19.04.2014 - WIELKI PIĄTEK 2014
Liturgię Męki Pańskiej, czyli nabożeństwo Wielkiego Piątku, celebrował w kościele w Bisztynku ks. Łukasz Sadko. Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa.
Nabożeństwo to nie jest mszą świętą, w Wielki Piątek bowiem nie sprawuje się Eucharystii. Składało się z czterech części. Rozpoczęło się procesją do ołtarza. Procesją bez niesienia krzyża i świec.
Przed ołtarzem nastąpiła Prostracja, czyli moment szczególnego uniżenia się wobec Boga i wyraz prywatnej pobożności, przeżywanej w kompletnej ciszy. Ks. Łukasz Sadko położył się więc na ziemi i tak trwał w modlitwie.
Więcej >>>
18.04.2014 - WIELKI CZWARTEK 2014
Rozpoczęło się Triduum Paschalne. W kościele w Bisztynku odprawiono Mszę świętą - jedyne nabożeństwo Wielkiego Czwartku - Mszę Wieczerzy Pańskiej. To wspomnienie ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Mszę koncelebrowali ks. Janusz Rybczyński, ks. Łukasz Sadko i gość parafii ks. Jan Rosłan.
Msza Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła sie od złożenia życzeń kapłanom dla których Wielki czwartek jest świętem, dniem ustanowienia sakramentu kapłaństwa. Życzenia złożyli przedstawiciele kół różańcowych, Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku, służby liturgicznej i Ruchu Światło-Życie, dzieci ze scholki oraz Wspólnota Krwi Chrystusa.Więcej >>>
13.04.2013 - NIEDZIELA PALMOWA
Niedziela Palmowa to pamiątka przybycia Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Był wtedy witamy przez ludzi gałązkami palmowymi.
Wierni z Bisztynka, podtrzymując tradycję, przybyli do kościoła z palmami, które zostały poświęcone przez ks. Janusza Rybczyńskiego przed świątynią. Po obrzędzie wszyscy wkroczyli na kościoła. Niedziela Palmowa w kościele katolickim rozpoczyna Wielki Tydzień.
11.04.2013 - DROGA KRZYŻOWA ULICAMI MIASTA
- Pamiętaj, że jesteś tym kim jesteś a nie tym kim byłeś. Zawsze masz szansę się zminić - można było usłyszeć podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej odprawionego na ulicach Bisztynka wczoraj wieczorem.
- W zasadzie staram się być chrześcijaninem, ale inni tak głośno krzyczą, mówią, że to takie staromodne więc umywam ręce - to fragment rozważań czytanych w czasie nabożeństwa Drogi Krzyżowej odprawionej na ulicach Bisztynka wczoraj (11 kwietnia) wieczorem.
W Drodze Krzyżowej, upamiętniającej mękę Jezusa Chrystusa, wzięło udział kilkuset wiernych parafii św. Macieja Apostoła w Bisztynku. Procesja wiernych przeszła pod przewodnctwem proboszcza ks. Janusza Rybczyńskiego i wikariusza ks. Łukasza Sadko. Więcej >>>
05.03.2013 - ROZPOCZĄŁ SIĘ WIELKI POST
Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem w Środę Popielcową rozpoczęły okres Wielkiego Postu. To okres oczekiwania na Zmartwychwstanie. Okres postu odmawiania sobie wielu przyjemności), ale i modlitwy.
Dzień przed Popielcem uczestniczyłem w pewnym spotkaniu. Nie związanym z żadną religią, czy wyznaniem. Podczas spotkania przeczytano fragment książki. Dotyczył pokory.
- A dlaczego nie na kolanach? - pytał rozmówców i samego siebie bohater opowiadania. - Dlaczego nie modlisz sie na kolanach?! Czy wstydzisz się, że ktoś zobaczy, że to takie nienowoczesne? Mówisz, że wierzysz we Wszechmogącego Boga, który jest Największy, Najwspanialszy. To dlaczego nawet nie stać cię na zgięcie kolan przezd Nim, gdy prosisz Go o coś lub dziękujesz?! Nawet w kościele udajesz, że klękasz. Zamiast upaść na kolana tylko trochę je zginasz a znak Krzyża "załatwiasz" bliżej nieokreślonym gestem. Jak najszybciej, w pośpiechu i ze wstydem...
A przecież mówisz, że Go kochasz i szanujesz! Czy na pewno? A może sam siebie traktujesz jak Boga?!
Pamiętaj! To nie ty jesteś Bogiem! To nie ty jesteś wszechmocny i wiedzący wszystko najlepiej... więc uklęknij wreszcie i dopiero wtedy wypowiedz to, co chcesz Bogu powiedzieć. A. Grabowski
01.01.2014 - O FINANSACH PARAFII 2013
Ks. proboszcz Janusz Rybczyński przedstawiał sprawozdanie z działań parafii za rok 2013. Sprawozdanie przedstawione podczas nabożeństw zawierało też sprawozdanie finansowe i kwoty jakie uzyskała parafia lub je wydała. Do ogólnej wiadomości przedstawiamy Wam dokument nie zawierający tych kwot. Przyczyną ich niepodawania są jedynie względy bezpieczeństwa. Sprawozdanie finansowe dostępne jest w kancelarii parafii. Kliknij i przeczytaj >>>
25.12.2013 - PASTERKA 2013
Okres Bożego Narodzenia w kościele katolickim rozpoczyna się uroczystą Mszą świętą nazywaną popularnie Pasterką. Nie inaczej było w parafii w Bisztynku. Mszę św. koncelebrowali ks. proboszcz Janusz Rybczyński i gość parafii ks. Jan Rosłon.
Wiernych wchodzących do świątyni na Pasterkę wita ciemność. To wielowiekowa tradycja polska. Kościół rozświetlany jest dopiero po złożeniu przez kapłana, w przygotowanym wcześniej żłóbku, figurki Nowonarodzonego Dzieciątka Jezus. Ks. Janusz Rybczyński po złożeniu Dzieciątka w złobie, zaintonował kolędę "Wśród nocnej ciszy" i wówczas kościół pojaśniał rozświetlony wszystkimi lampami. Więcej >>>
20.10.2013 - "MOCNI W WIERZE" KONCERTOWALI W NASZYM KOŚCIELE
Koncertujący 19 października w kościele w Bisztyku zespół "Mocni w wierze" udowodnił, że muzyka chrześcijańska nie musi być smutna. W repertuarze zespołu nie zabrakło utworów refleksyjnych, ale dominującymi były te przekazujące radość. Radość z wiary i rodziny. Koncert odbył się pod hasłem "Wierzę w rodzinę".
Każdego, kto chciał posłuchać muzyki "Mocnych w wierze" witało wyjątkowo oświetlone wnętrze kościoła św. Macieja w Bisztynku. Każdy ołtarz, każdy filar został podświetlony a w nawach zawisły ekrany na których później oglądano prezentacje i sam koncert. Już ten wystrój świątyni zapowiadał piękne widowisko i nie zawiedli się ci, którzy na nie przybyli. A przybyli nie tylko z Bisztynka, ale też okolicznych miejscowości oraz z Olsztyna, Ostródy, Bartoszyc czy Kętrzyna. Więcej >>>
01.10.2013 - ODNOWIONY KRZYŻ
Po konserwacji wrócił do naszej parafii zabytkowy Krzyż z plebanii, który był i będzie używany do adoracji w Wielki Piątek. Poniżej przedstawiamy zdjęcia Krzyża po renowacji i konserwacji.
07.07.2013 - ODPUST KRWI CHRYSTUSA W BISZTYNKU
Odpust Krwi Chrystusa odbył się wczoraj (7. lipca) w Bisztynku. Kult Krwi Chrystusa ma w Bisztynku welowiekową tradycję. To pamiątka Cudu Eucharystycznego z 1400 roku.
Uroczystości związane z odpustem Krwi Chrystusa rozpoczęły się już w sobotę. Wieczorem do Bisztynka przybyli pątnicy z Sątop. Do godz. 24:00 trwało też czuwanie w kościele parafialnym.
Główna uroczystość to Msza św. koncelebrowana przez ks. Janusza Rybczyńskiego, ks. Łukasza Sadko i o. Bogdana, w południe 7 lipca, z procesją dokoła świątyni. W procesji niesiono Cudowny Krzyż wiszący na codzień w ołtarzu bocznym w kościele w Bisztynku. Więcej >>>
30.06.2013 - ODPUST ŚW. ŚW. PIOTRA I PAWŁA W ŁĘDŁAWKACH
Co roku, w dniu świętych apostołów Piotra i Pawła, w kaplicy w Łędławkach odbywa się uroczysta msza odpustowa. Tak stało się też w tym roku. Mszę odprawił ks. Łukasz Sadko a uroczystość zgromadziła wielu mieszkańców Łędławek oraz gości z Bisztynka.
Kapliczka w Łędławkach jest malowniczym obiektem położonym między dwiema olbrzymimi lipami. Jest kapliczką wyjątkową, bo na tyle obszerną, że mieści wewnątrz kilka ławek dla wiernych. Zachowało się w niej dość bogate wyposażenie z obrazami Drogi Krzyżowej. Ołtarz kapliczki składa się z dwóch obrazów. Na jednym z nich przedstawiony jest św. Jan Nepomucen. To ten święty, który trzyma w dłoni własny język (wielu myśli zwykle, że to hostia). Św. Jan Nepomucen z własnym, odciętym językiem, trzymanym w dłoni przedstawiony jest m.in. w katedrze Oliwskiej w Gdańsku.Więcej >>>
26.05.2013 - I KOMUNIA ŚWIĘTA W BISZTYNKU
Ten dzień, 36. dziewcząt i chłopców z klas drugich szkoły w Bisztynku, zapamięta na zawsze. Dziś (26. maja 2013 r.) po raz pierwszy przyjęli do swych serc Pana Jezusa. Po raz pierwszy w pełni uczestniczyli w Eucharystii.
Uroczystą Mszę świętą w kościele w Bisztynku, podczas której dzieci przystąpiły do I Komunii świętej, koncelebrowali ks. proboszcz Janusz Rybczyński i ks. wikariusz Łukasz Sadko. Przed naobożeństwem dzieci przystępujące do sakramentu zostały pobłogosławione przez rodziców. W uroczystej procesji weszły do kościoła, aby po raz pierwszy w życiu uczestniczyć w pełni w Eucharystii. Więcej >>>
14.05.2013 - BIERZMOWANIE MŁODZIEŻY
Święty Maciej Apostoł - patron świątyni w Bisztynku - przyglądał się zapewne młodzieży przystępującej wczoraj do sakramentu bierzmowania. W dniu wspomnienia św. Macieja Apostoła - 14 maja - ks. bp Jacek Jezierski namaścił młodzież Krzyżmem świętym, czyli "naznaczył pieczęcią daru Ducha Świętego". Od tej pory wszyscy bierzmowani stali się - przynajmniej symbolicznie - dojrzałymi chrześcijanami.
Bierzmowanie młodzieży klas trzecich gimnazjum odbyło się, w tym roku, w dzień wspomnienia św. Macieja Apostoła - patrona kościoła w Bisztynku. Ks. biskup Jacek Jezierski nawiązał do tej postaci w swej homilii, przypominając, że został on apostołem po śmierci Judasza. Był świadkiem życia i nauczania oraz śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
Poprzez sakrament bierzmowania także młodzi gimnazjaliści stali się
świadomymi apostołami Chrystusa i głosicielami Ewangelii a przynajmniej tak być powinno. Więcej >>>
05.05.2013 - KONCERT "SOLI DEO GLORIA" - ZESPOŁU Z SEMINARIUM DUCHOWNEGO W OLSZTYNIE
"Soli Deo Gloria" to klerycki zespół z Warmińskiego Seminarium Duchownego w Olsztynie. Koncertował już w Bisztynku w 2009 roku w zupełnie innym składzie. Klerycy z ówczesnego składu są już księżmi a ich miejsce w zespole zajmują wciąż nowi alumni. Zespół dał swój mini koncert po Mszy św. w kościele w Bisztynku.
Klerycy przy akompaniamencie swego gitarzysty - również kleryka - uświetnili śpiewem Mszę świętą odprawioną o godz. 9:00. Śpiewali wspólnie ze scholą parafialną. Po Mszy dali mini koncert pieśni religijnych a żegnani byli gromkimi brawami tych, którzy chcieli pozostać na ich koncercie.
31.03.2013 - NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA 2013
Tradycją chrześcijańską, ale kultywowaną już w niewielkim stopniu jest, aby po mszy rezurekcyjnej witać się wzajemnie słowami: "Chrystus zmartwychwstał!". Odpowiedż witanego brzmi wówczas: "Prawdziwie zmartwychwstał!". Dzisiejszą mszę rezurekcyjną odprawił ks. Łukasz Sadko. Poprzedziła ją procesja.
Z racji zimowej aury procesja rezurekcyjna w tym roku odbyła się wewnątrz kościoła w Bisztynku. Uczestniczyli w niej strażacy OSP niosący figurę Zmartwychwstałego, paschał i asystujący kapłanowi niosącemu monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Szli w niej wierni z kół różańcowych i wspólnot parafialnych oraz zebrani w świątyni goście i mieszkańcy parafii.
Więcej >>>
30.03.2013 - WIELKA SOBOTA - WIGILIA PASCHALNA 2013
W sobotę poprzedzającą Niedzielę Zmartwychwstania, ale tylko według dzisiejszego sposobu liczenia dni, odprawia się liturgię Wigilii Paschalnej. Należy ona jednak do Niedzieli Paschalnej, bo według żydowskiej tradycji, kolejny dzień zaczyna się po zachodzie słońca. Wcześniej, do południa, w kościołach święcimy pokarmy na stół wielkanocny, a przy Grobie Pańskim stoi warta honorowa.
W kościele w Bisztynku wartę honorową przy Grobie Pańskim sprawowali strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bisztynku. Od wieczora Wielkiego Piątku, do rozpoczęcia się Wigilii Paschalnej.
O pełnych godzinach od 9:00 do 12:00 w kościele święcono pokarmy. Prezbiterium zapełniało się wtedy setkami koszyczków wypełnionych jajami, pisankami, chlebem, solą, wędliną i tym wszystkim, czym zamierzali dzielić się mieszkańcy i goście Bisztynka podczas śniadania wielkanocnego.
Więcej >>>
29.03.2013 - WIELKI PIĄTEK 2013
Liturgię Męki Pańskiej, czyli nabożeństwo Wielkiego Piątku, celebrował w kościele w Bisztynku ks. Łukasz Sadko. Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa.
Nabożeństwo to nie jest Mszą świętą, w Wielki Piątek bowiem nie sprawuje się Eucharystii. Składało się z czterech części. Rozpoczęło się procesją do ołtarza, procesją bez niesienia krzyża i świec.
Przed ołtarzem następuje Prostracja - czyli moment szczególnego uniżenia się wobec Boga i wyraz prywatnej pobożności, przeżywanej w kompletnej ciszy. Ks. Łukasz Sadko położył się więc na ziemi i tak trwał w modlitwie kilka minut.
Więcej >>>
28.03.2013 - WIELKI CZWARTEK 2013
Rozpoczęło się Triduum Paschalne. W kościele w Bisztynku odprawiono Mszę św. - jedyne nabożeństwo Wielkiego Czwartku - Mszę Wieczerzy Pańskiej. To wspomnienie ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Poniżej prezentujemy zdjęcia i film z nabożeństwa koncelebrowanego przez ks. Janusza Rybczyńskiego, ks. Łukasza Sadko i ks. Jana Rosłana - kapelana i sekretarza ks. bpa Jacka Jezierskiego.
Od lat, w kościele w Bisztynku, nie praktykowano zwyczaju umycia nóg dwunastu mężczyznom, na pamiątkę umywania nóg apostołom przez Jezusa Chrystusa, przed ostatnią wieczerzą. Zwyczaj ten został przywrócony wczoraj przez ks. proboszcza Janusza Rybczyńskiego.
Przed ołtarzem usiadło dwunastu młodzieńców, którym ksiądz Rybczyński, symbolicznie umył nogi. W czasie Mszy św. kazanie wygłosił ks. Jan Rosłan, który skupił się na odczytanym wcześniej, przez ks. Łukasza, fragmencie Ewangelii dotyczącym właśnie tego wydarzenia.
Więcej >>>
13.01.2013 - KONCERT KOLĘD W KOŚCIELE
Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kętrzynie wystąpiła 13 stycznia w kościele w Bisztynku z koncertem pieśni bożonarodzeniowych.
Chór, soliści, muzycy i dyrygentka, czyli młodzi ludzie uczący się w Kętrzynie w tamtejszym ZSO przyjęli zaproszenie ks. Janusza Rybczyńskiego i wystąpili z koncertem nowoczesnych kolęd i piesni związanych z Bożym Narodzeniem.
Kto nie był, niech żałuję. Młodzi wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami publiczności zgromadzonej w kościele i nie była to tylko publiczność pozostała po zakończonej kilka minut wcześniej mszy.
Więcej >>>
25.12.2012 - NARODZENIE PAŃSKIE
- Nie zapomnijmy zaprosić Jezusa do naszego domu - mówił w homilii wygłoszonej podczas Mszy św. zwanej Pasterką ks. Łukasz Sadko. Jak co roku, nabożeństwo to zgromadziło9 prawdziwą rzeszę wiernych i gości. Mszę świętą odprawił ks. proboszcz Janusz Rybczyński.
Kościół udekorowany ozdobionymi choinkami to znak, że śkończył się adwent, skończył się czas oczekiwania i przeżywać możemy uroczystość Narodzenia Pańskiego.
Kościół w Bisztynku, jak co roku, zgromadził tłumy wiernych i gości przybyłych do Bisztynka. Pasterka rozpoczęła się tradycyjnie procesją i złożeniem Dzieciątka do złóbka. Głośno brzmiała kolęda "Wśród nocnej ciszy".
Więcej >>>
01.11.2012 - UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
Mija właśnie Dzień Wszystkich Świętych. W Bisztynku, jak co roku, pojawiło się bardzo wielu odwiedzających groby swych bliskich, spoczywających na cmentarzach w miasteczku. Tłumy brały udział w procesji na cmentarzu prowadzonej przez kapłanów z parafii w Bisztynku. Wielu mieszkańców pojawiło się też na cmentarzu wieczorem, aby wspominać Zmarłych w niepowtarzalnej atmosferze tego wyjątkowego dnia.
Rzadko spotykana, ogromna liczba osób przybyła dziś na cemntarz w Bisztynku tuż przed godziną 10.30. O tej porze rozpoczęła się procesja wśród mogił prowadzona przez ks. proboszcza Janusza Rybczyńskiego i ks. wikariusza Łukasza Sadko. Wierni modlili się w intencji Bliskich Zmarłych i wszystkich Świętych.
Wielu mieszkańców i gości odwiedziło też groby bliskich i cmentarz wieczorem. Właśnie wieczorem w dniu Wszystkich Świętych i Dniu Wszystkich Zmarłych Wiernych, czyli Dniu Zadusznym, płomienie tysięcy zniczy przypominają nam o tysiącach Tych, którzy już odeszli. To płomienie naszej pamięci o nich. Więcej >>>
14.10.2012 - KONCERT "WIARA CZYNI CUDA"
W parafiach, diecezjach i w całej Polsce rozpoczął się Rok Wiary. To nie tylko wspomnienie 50 rocznicy Soboru Watykańskiego II, ale czas refleksji nad naszą wiarą, powrót do fundamentów chrześcijaństwa. W Bisztynku, Rok Wiary zainaugurował koncert ewangelizacyjny "Wiara czyni cuda" przygotowany przez młodzież z Ruchu Swiatło-Życie.
Bisztynecka młodzież z Ruchu Światło-Życie wspólnie z przyjaciółmi z innych miast wykonała pieśni religijne przy akompaniamencie dwóch gitarzystów. Świadectwa wiary złożyli Adrian z Bisztynka i Marta ze Szczytna - świecka misjonarka, która niedawno wróciła z misji w Chinach. Opowiadała o chrześcijanach w tym kraju, trudnościach i niebezpieczeństwach związanych z byciem chrześcijaninem w Państwie Środka. Warto wspomnieć jedynie, że do niedawna za przyznanie się do wiary w Jezusa Chrystusa groziła tam śmierć, a nadal chrześcijaństwo nie jest tolerowane przez władze. Więcej >>>
23.09.2012 - ZOSTAŃ MINISTRANTEM
Chcesz zostać ministrantem? Zapraszamy na spotkania w soboty o godzinie 11.00 w salce katechetycznej parafii św. Macieja Apostoła i Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bisztynku. Zaprasza ks. Łukasz. Więcej >>>
02.09.2012 - WPROWADZENIE NA URZĄD PROBOSZCZA PARAFII
W kościele św. Macieja Apostoła w Bisztynku odbyła sie wczoraj (2 września) uroczystość wprowadzenia na urząd proboszcza, księdza Janusza Rybczyńskiego.
Ksiądz Janusz Rybczyński został proboszczem parafii św. Macieja Apostoła i Najdroższej Krwi Pana Jezusa na podstawie dekretu arcybiskupa metropolity warmińskiego Wojciecha Ziemby z dnia 14 sierpnia 2012 r. Dekret ten odczytał, podczas uroczystej Mszy świętej, ks. dziekan dekanatu Reszel Janusz Budyn.
Nowego proboszcza naszej parafii witały dzieci, przedstawiciele rady duszpasterskiej i kół różańcowych. Wręczono mu kwiaty i złożono najlepsze życzenia. Więcej >>>
26.08.2012 - NOWY PROBOSZCZ OBJĄŁ PARAFIĘ
Zgodnie z dekretem ks. aba Wojciecha Ziemby, w dniu 26 sierpnia 2012 roku, posługę w naszej parafii rozpoczął ks. mgr lic. Janusz Rybczyński.
UWAGA! - ZMIANA GODZIN I ILOŚCI NIEDZIELNYCH MSZY ŚW. - od 1 niedzieli września, Msze św. w
naszym kościele będą odprawiane o godz. 9.00, 12.00 i 18.00, a w Troszkowie i DPS o godz. 10.30.
26.08.2012 - PIELGRZYMOWALI DO STOCZKA KLASZTORNEGO
Tysiące pielgrzymów pieszych, rowerowych, motocyklowych oraz przybyłych autokarami wzięło dziś udział w uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Stoczku Klasztornym. Byli wśród nich pielgrzymi piesi z Bisztynka i Wozławek.
Pielgrzymi z Bisztynka mieli - w tym roku - wyjątkową okazję wysłuchania opowieści misjonarza z Tanzanii, który poprowadził pielgrzymkę pieszą. O. Tomasz opowiadał podczas marszu o życiu wśród Masajów i egzotycznych dla nas zwyczajach. Opowiadał np. o tym jak spał z dwiema kobietami (Chodzi tu o masajskie matki przypisywane każdemu wojownikowi. - Każdy Masaj ma matkę - mówił o. Tomasz - nawet jesli jego prawdziwa matka umarła, któraś z kobiet wstępuje w jej rolę.) oraz o tym jak za zegarek chciano mu podarować kobietę. Więcej >>>
24.08.2012 - PROBOSZCZ ODCHODZI DO WILKOWA
Zgodnie z dekretem ks. aba Wojciecha Ziemby, ks. dr Eugeniusz Bartusik został zwolniony z funkcji proboszcza naszej parafii i od dnia 26 sierpnia 2012 r. zostaje proboszczem parafii w Wilkowie.