Aktualności >>> Ogłoszenia parafialne >>>

 .: Ogłoszenia parafialne

PARAFIA ŚW. MACIEJA APOSTOŁA
SANKTUARIUM NAJDROŻSZEJ KRWI PANA JEZUSA

Msze święte

Niedziela: 9.00, 12.00 i 18.00
W dni powszednie: godz. 7.00 i 18.00

W wakacje
Niedziela: 9.00, 12.00 i 18.00
Dni powszednie: 18.00

Nabożeństwa majowe i Różaniec - 17.30

Kancelaria parafialna czynna jest:
- od poniedziałku do piątku
w godz. 16.00 -18.00.
W środy dodatkowo w godz. 10.00 - 12.00
tel. 89-718-80-15
Konto:
Parafia Rzymsko-Katolicka św. Macieja Apostoła i Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bisztynku, BS Reszel
94 8851 1034 2004 0000 1049 0001


.: NIEKTÓRE TAJEMNICE KOŚCIOŁA W BISZTYNKU :.

.: Zniszczone epitafium z 1711 roku z trupia czaszką >>>
.: Ołtarz główny >>>
.: Ołtarz św. Rodziny >>>
.: Ołtarz Krwi Chrystusa >>>
.: Witraże >>>
.: Rzadko oglądane obrazy i rzeźby (np. panorama Bisztynka z XVII wieku) >>>
.: Święci Walenty i Antoni >>>
.: Dwóch św. Walentych w jednym kościele >>>
.: Wieża, strych, nietypowe pamiątki po parafianach >>>
.: Kamienne tablice. Pamiątki po konsekracji >>>
.: Tablica upamiętniająca poległych w wojnie francusko-pruskiej 1870-71 >>>


26.08.2012 - PIELGRZYMOWALI DO STOCZKA KLASZTORNEGO

Tysiące pielgrzymów pieszych, rowerowych, motocyklowych oraz przybyłych autokarami wzięło dziś udział w uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Stoczku Klasztornym. Byli wśród nich pielgrzymi piesi z Bisztynka i Wozławek.

Pielgrzymi z Bisztynka mieli - w tym roku - wyjątkową okazję wysłuchania opowieści misjonarza z Tanzanii, który poprowadził pielgrzymkę pieszą. O. Tomasz opowiadał podczas marszu o życiu wśród Masajów i egzotycznych dla nas zwyczajach. Opowiadał np. o tym jak spał z dwiema kobietami (Chodzi tu o masajskie matki przypisywane każdemu wojownikowi. - Każdy Masaj ma matkę - mówił o. Tomasz - nawet jesli jego prawdziwa matka umarła, któraś z kobiet wstępuje w jej rolę.) oraz o tym jak za zegarek chciano mu podarować kobietę. Więcej >>>


24.08.2012 - PROBOSZCZ ODCHODZI DO WILKOWA

Zgodnie z dekretem ks. aba Wojciecha Ziemby, ks. dr Eugeniusz Bartusik został zwolniony z funkcji proboszcza naszej parafii i od dnia 26 sierpnia 2012 r. zostaje proboszczem parafii w Wilkowie.


24.08.2012 - PIELGRZYMKA DO STOCZKA KLASZTORNEGO

W najbliższą niedzielę - 26. sierpnia, o godz. 11.00 w Sakntuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym odbędą się uroczystości odpustowe. Jak co roku z Bisztynka, o godz. 6.30 wyruszy do Stoczka piesza pielgrzymka. Powrót pielgrzymów autokarem.


01.07.2012 - ODPUST NAJDROŻSZEJ KRWI PANA JEZUSA

Jak co roku, w pierwszą niedzielę lipca, w naszej parafii odbyły się uroczystości odpustowe Najdroższej Krwi Pana Jezusa. W tym roku miały wyjątkową oprawę i dodatkowe, uroczyste elementy. Złoty jubileusz kapłaństwa, właśnie w Bisztynku, obchodził ks. prałat Janusz Budyn - dziekan dekanatu Reszel, proboszcz z Korsz.

Uroczystości odpustowe poprzedziło 40-godzinne nabożeństwo sprawowane przez ks. Karola Gresika.

Na odpust przybyły liczne grupy pielgrzymów, a wśród nich także ze sztandarami i chorągwiami z Korsz oraz Gdyni i Gdańska. Uroczystą Mszę św. odpustową poprowadzili: jubilat - k.s. Janusz Budyn i ks. Karol Gresik w asyście kapłanów z wielu parafii dekanatu reszelskiego. Po nabożeństwie życzenie ks. dziekanowi złożyli parafianie z Bisztynka oraz ks. proboszcz Eugeniusz Bartusik. Nabożeństwo zakończyło się procesją z Cudownym Krzyżem.


30.06.2012 - ZMIANY PERSONALNE W PARAFII W BISZTYNKU

Zmienia się też proboszcz parafii w Bisztynku oraz wikariusz w naszej parafii.

"Ks. kan. dr Eugeniusz Bartusik z dniem 31 lipca 2012 r. zwolniony ze stanowiska proboszcza parafii św. Macieja Apostoła i Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bisztynku i z dniem 1 sierpnia 2012 r. mianowany proboszczem parafii św. Apostołow Piotra i Pawła w Kozłowie." - czytamy na stronach Archidiecezji Warmińskiej.

"Ks. Andrzej Chędoszko z dniem 31 lipca 2012 r. zwolniony ze stanowiska proboszcza parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Kozłowie i z dniem 01 sierpnia 2012 r. mianowany proboszczem parafii św. Macieja Apostoła i Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bisztynku."
- dowiadujemy się dalej. Tak więc proboszczowie z Bisztynka i Kozłowa "zamienią się miejscami".

"Ks. Wojciech Wajda z dniem 30 czerwca 2012 r. zwolniony ze stanowiska wikariusza parafii św. Macieja Apostoła i Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bisztynku i mianowany z dniem 01 lipca 2011 r. wikariuszem parafii Chrystusa Króla w Szczytnie". - czytamy o zmianach wikariusza w Bisztynku.

"Ks. Łukasz Sadko z dniem 30 czerwca 2012 r. zwolniony ze stanowiska wikariusza parafii św. Jerzego w Kętrzynie i mianowany z dniem 01 lipca 2012 r. wikariuszem parafii św. Macieja Apostoła i Najdroższej Krwi Pana Jezusa w Bisztynku". - czytamy o nowym wikarym.

Informacja ze strony Archidiecezji Warmińskiej >>>


10.06.2012 - MISJONARKA Z BISZTYNKA

Agata Stankiewicz z Bisztynka, już za dwa miesiące będzie w miejscowości Mansa w Zambii w Afryce. Pojedzie tam na misje święte Don Bosco, jako wolontariuszka przygotowana do tej służby w Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie. Dziś w kościele w Bisztynku odbyła się ceremonia posłania jej na misje. Agata otrzymała Krzyż Misyjny z rąk proboszcza ks. Eugeniusza Bartusika.

Mszę świętą, w trakcie której 23-letnia Agata Stankiewicz otrzymała posłanie miesyjne, celebrował salezjanin ks. Maciej Makuła, kóry zajmował się przygotowaniem grupy 14 młodych świeckich wolontariuszy, wyjeżdżających w tym roku na Misje św. do Zambii, Ugandy, Peru i Wenezueli. Ks. Makuła wgłosił też Słowo Boże. - Pokażcie mi jak wygląda "wola Boża". Nie widzimy jej. Nie możemy sobie wyobrazić jak wygląda Bóg, a co dopiero, co to jest Jego wola - mówił. Więcej >>>


27.05.2012 - I KOMUNIA 32. DZIECI

Do sakramentu I Komunii świętej przystąpiło dziś, w kościele św. Macieja Apostoła i Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa w Bisztynku, 32. dzieci.

Uroczystą Mszę św. odprawił ks. proboszcz Eugeniusz Bartusik. Słowo Boże wygłosił ks. Wojciech Wajda. Dzieci weszły do przystrojonego kościoła w uroczystej procesji, po udzieleniu im błogosławieństwa przez ks. proboszcza i rodziców. Podczas samego nabożeństwa przepięknie śpiewały, prowadzone przez scholkę. Po udzieleniu im Komunii złożyły podziękowania i wręczały kwiaty kapłanom, katechetce, nauczycielom i rodzicom. Podziękowania złożyli tez przedstawiciele rodziców. W oczach wielu zgromadzonych rodziców widzieliśmy łzy wzruszenia.Więcej >>>


12.05.2012 - BIERZMOWANIE MŁODZIEŻY

Ks. biskup Jacek Jezierski udzielił, w dniu 12 maja 2012 roku, sakramentu Bierzmowania około 60-osobowej grupie młodzieży z Gimnazjum Publicznego w Bisztynku. Uroczystość odbyła się w kościele w Bisztynku, w obecności kapłanów z parafii w Bisztynku, Sątopach, Grzędzie i Paluzach, Wozławkach i Sułowie oraz dziekana dekanatu Reszel ks. Janusza Budyna i ks. Sławomira Brewczyńskiego pracującego na Litwie, a także rodziców młodziezy i parafian.

Nabożeństwo koncelebrowali ks. bp Jacek Jezierski i ks. Sławomir Brewczyński. Słowo Boże wygłosił bp. Jezierski przypominając wiernym znaczenie i historię sakramentu Bierzmowania, czyli sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Młodzież odnowiła przyrzeczenia chrzcielne i złożyła wyznanie wiary po czym wszyscy zostali namaszczeni olejem Krzyżma Świętego. Więcej >>>


08.04.2012 - REZUREKCJA 2012 - CHRYSTUS ZMARTWYCHWSTAŁ!

Tradycyjna Msza św. rezurekcyjna odprawiona została 8 kwietnia 2011 r. o godzinie 6.00 w kościele w Bisztynku. Poprzedziła ją procesja wiernych, skrócona - ze względu na przejmujące zimno.

Świt Wielkanocny przywitał wiernych z Bisztynka, w tym roku, przejmującym zimnem, opadami śniegu i wiatrem. Nie przeszkodziło to jednak w bardzo licznym uczestnictwie w Mszy św. - Rezurekcji. Przybyli na nią zarówno parafianie jak i ich goście. Mszę św. celebrował ks. proboszcz Eugeniusz Bartusik - proboszcz parafii. Słowo Boże wygłosił ks. Wojciech Wajda - wikariusz parafii.

Poniżej kilkanaście zdjęć z procesji i Rezurekcji.


07.04.2012 - WIGILIA PASCHALNA W BISZTYNKU

Nabożeństwo Wigilii Paschalnej, w kościele parafialnym w Bisztynku, celebrował ks. Wojciech Wajda. Rozpoczęło się ono o zachodzie słońca.

Wigilia Paschalna składa się z pięciu części z których ostatnią jest procesja rezurekcyjna; w przypadku parafii w Bisztynku prowadzona w Niedzielę Wielkanocną o świcie.

Nabożeństwo Wigilii Paschalnej rozpoczeło się od Liturgii Światła, czyli poświęcenia ognia i paschału. Ognisko, na dziedzińcu kościoła rozpalili strażacy OSP w Bisztynku trzymający też uroczystą, honorową wartę przy Grobie Pańskim.
Przeczytaj i zobacz więcej >>>


06.04.2012 - WIELKI PIĄTEK W BISZTYNKU

Liturgię Męki Pańskiej, czyli nabożeństwo Wielkiego Piątku, celebrował w kościele w Bisztynku ks. proboszcz Eugeniusz Bartusik. Wielkopiątkowa liturgia jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa.

Nabożeństwo to nie jest Mszą świętą, w Wielki Piątek bowiem nie sprawuje się Eucharystii. Składało się z czterech części. Rozpoczęło się procesją do ołtarza, procesją bez niesienia krzyża i świec.

Po dojściu do ołtarza następuje Prostracja - czyli moment szczególnego uniżenia się wobec Boga i wyraz prywatnej pobożności, przeżywanej w kompletnej ciszy. Później następuje Liturgia Słowa. Pierwsze czytanie to Czwarta Pieśń Sługi Pańskiego, z Księgi Izajasza, drugie czytanie bierze się z Listu do Hebrajczyków, natomiast trzecie czytanie to opis Męki Pańskiej wg Św. Jana. Opis Męki Pańskiej z podziałem na role czytali ks. Bartusik, Adrian Grabowski i Artur Grabowski.

Liturgię Słowa kończy długa Modlitwa Powszechna składająca się z 10 wezwań: za Kościół, za Papieża, za stany Kościoła, za katechumenów, za jedność chrześcijan, za Żydów, za nie wierzących w Chrystusa, za nie wierzących w Boga, za rządzących państwami, za strapionych i za cierpiących. Każde wezwanie podsumowane jest krótką modlitwą. Modlitwę Powszechną śpiewał ks. Bartusik.

Być może - najważniejszą częścią Liturii jest Adoracja Krzyża. W Bisztynku, w Wielki Piątek, wierni adorują Cudowny Krzyż wiszący zwykle w ołtarzu Krwi Chrystusa. W Wielki Piątek jest on zdejmowany z ołtarza i wnoszony w procesji pod ołtarz główny kościoła. W czasie procesji odsłania się kolejno ramiona Krzyża, przykryte do tej pory fioletową tkaniną.

Po ucałowaniu Krzyża przez wszyskich wiernych zebranych w świątyni następuje Komunia Święta. Ołtarz ponownie przykrywa się obrusami, a komunikanty wyjmuje się z kaplicy adoracji - zwanej Ciemnicą - w której przechowywane były przez dobę, od momentu zakończenia Liturgii Wieczerzy Pańskiej.

Po Komunii św. następuje przeniesienie w procesji Monstrancji z Najświętszym Sakramentem do przygotowanego wcześniej, symbolicznego Grobu Pańskiego.

Przy Grobie, tuż po przeniesieniu tam Najświętszego Sakramentu uroczystą wartę zaciągnęli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bisztynku. W czasie całego nabożeństwa symbolikę pszczególnych jego części wyjaśniał zebranym Damian Giczewski, a pieśni śpiewała schola.
Przeczytaj i zobacz więcej >>>


05.04.2012 - WIELKI CZWARTEK W BISZTYNKU

Rozpoczęło się Triduum Paschalne. W kościele w Bisztynku odprawiono Mszę św. - jedyne nabożeństwo Wielkiego Czwartku - Mszę wieczerzy Pańskiej. To wspomnienie ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. Poniżej prezentujemy zdjęcia z dzisiejszego nabożeństwa koncelebrowanego przez ks. Eugeniusza Bartusika i ks. Wojciecha Wajdę.

Msza Wieczerzy Pańskiej w kościele w Bisztynku rozpoczęła się od złożenia naszym kapłanom życzeń i podziękowań. Ks. Bartusik i ks. Wajda otrzymali upominki, kwiaty, kartki z zyczeniami od dzieci ze szkoły podstawowej, młodzieży reprezentującej scholę, OAZĘ, służbę liturgiczną, od dorosłych parafian ze wspólnot parafialnych oraz od pracowników i mieszkanek Domu Pomocy Społecznej w Bisztynku.

Po odśpiewaniu kapłanom pieśni z życzeniami przez zebranych w świątyni, odbyła się podniosła uroczystość przyjęcia w szeregi ministrantów Marcela Jończyka i Piotra Gieglisa. Obaj ministranci otrzymali szaty służby liturgicznej i zostani w nie ubrani przez swych starszych kolegów oraz zostali pobłogosławieni przez kapłanów.

Zgodnie z tradycją organy kościelne zagrały, a wszystkie dzwony, dzwonki i gongi brzmiały podczas "Gloria" (Chwała na wysokości)by zamilknąć aż do nabożeństwa Wigilii Paschalnej, które jest - co przypominamy - nabożeństwem należącym do Niedzieli Wielkanocnej. W Wielki Piątek i w Wielką Sobotę kościół katolicki nie celebruje Eucharystii. Nabożeństwo Wigilii Paschalnej jest w istocie Rezurekcją, bo odprawiane jest - zgodnie z żydowskim sposobem mierzenia czasu - po zachodzie słońca, czyli po rozpoczęciu się nowej doby. Przeczytaj i zobacz więcej >>>


02.04.2012 - NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ (PALMOWA)

Wielki Tydzień w Bisztynku rozpoczął się, w tym roku, od wieczornego nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Mieszkańcy miasteczka - parafianie przeszli uliczkami biorąc udział we wspomnieniu Męki Pańskiej.

Drogę Krzyżową ulicami Bisztynka przygotował i prowadził ks. wikariusz Wojciech Wajda, przy aktywnym udziale młodzieży przystępującej w tym roku do sakramentu bierzmowanie, czyli uczniów klas III gimnazjum. Młodzież - oczekując z krzyżami i zapalonymi zniczami na procesję - wyznaczała na ulicach poszczególne stacje Drogi Krzyżowej.

W nabożeństwie wzięła udział liczna grupa wiernych. Droga na symboliczną Golgotę prowadziła przy ul. Kościelną, pl. Chopina, ul. Reymonta, ul. Żeromskiego i ponownie ul. Kościelną. Po zakończeniu nabożeństwa, za jego przygotowanie podziękował ks. proboszcz Eugeniusz Bartusik. Zobacz więcej >>>


22.02.2012 - DZIŚ ROZPOCZĄŁ SIĘ WIELKI POST

Dziś rozpoczynamy w Kościele Wielki Post. Już sam początek jest bardzo mocny, gdy kapłan posypuje nam głowy popiołem.

"Czas się wypełnił i bliskie jest Królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!" (Mk 1, 15). Te słowa Pana Jezusa nazywa się najkrótszym orędziem w historii, które zmieniło losy świata. Tym orędziem Kościół rozpoczyna Wielki Post z nadzieją na skuteczne uporządkowanie naszego życia, aby jak najlepiej przygotować się do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego - czytamy w liście pasterskim abpa Wojciecha Ziemby Metropolity Warmińskiego.

Zgodnie z wielowiekową tradycją, także w kościele w Bisztynku głowy wiernych zostały dziś posypane popiołem.


29.01.2012 - ZNIEWOLENIA - NAUKA DLA DZIECI

Dzieci, uczestniczące we Mszy św. o godz. 12.00 w dniu dzisiejszym, w kościele w Bisztynku, wysłuchały nietypowej nauki o zniewoleniach. "Wysłuchały" to niezbyt precyzyjne słowo. One wzięły udział w tej nauce dla najmłodszych.

Dzisiejsza ewangelia mowiła o wyrzuceniu Złego z ciała i umysłu człowieka, przez Chrystusa. Pan Jezus uwolnił go od zniewolenia. O innych zniewoleniach, a nawet nałogach mówiła nauka, poprowadzona dziś w kościele w Bisztynku przez ks. Wojciecha Wajdę. Dzieci w niej uczestniczące uświadomiły sobie, że "opętane taśmą" i "przyklejone" do komputera, piłki, telefonu komórkowego czy lustra, nie są w stanie robić nic więcej poza zajmowaniem się własnym zniewoleniem. Przy okazji dowiedzieliśmy się od dzieci, że innymi zniewoleniami i nałogami mogą być: czytanie książek (!?), albo ustawiczne robienie zdjęć (!) Poniżej przedstawiamy efekty tego "nałogu fotografowania"


25.12.2011 - PASTERKA W BISZTYNKU

Mszę świętą, nazywaną tradycyjnie "Pasterką", odprawił ks. Wojciech Wajda. Kazanie-katechezę wygłosił ks. proboszcz Eugeniusz Bartusik. Jak co roku "Pasterka" była bardzo uroczystym nabożeństwem.

Kościół Świętego Macieja Apostoła wypełnił się - jak rzadko kiedy - parafianami i gośćmi, którzy przyjechali na święta do swych rodzin w Bisztynku. Więcej >>> Zobacz zdjęcia i 2 filmy >>>


07.08.2011 - POWITANIE KS. WOJCIECHA WAJDY

Ks. proboszcz Eugeniusz Bartusik powitał oficjalnie nowego księdza wikariusza naszej parafii ks. Wojciecha Wajdę.

Podczas niedzielnych Mszy świętych ks. proboszcz E. Bartusik odczytywał dekret biskupca odwołujący ks. Wojciecha Wajdę z poprzednich obowiązków pełnionych w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Górowie Iławeckim i powołujący go na funkcję wikariusza w naszej parafii. Ks. Wojciech Wajda prowadził wczoraj, po Mszy św. o godz. 9.00 adorację Najświętszego Sakramentu.
Zobacz fot. 1 >>> Zobacz fot. 2 >>>


31.07.2011 - POŚWIĘCENIE SAMOCHODÓW

W związku z niedawnym dniem św. Krzysztofa - patrona kierowców, dziś - 31.07.2011 r. - ks. proboszcz Eugeniusz Bartusik poświęciił wszystkie auta stojące w pobliżu kościoła w Bisztynku. Oto kilka zdjęć.


30.06.2011 - POŻEGNANIE KS. SŁAWOMIRA BREWCZYŃSKIEGO

Młodzież ze scholi parafialnej oraz służba liturgiczna pożegnały ks. wikariusza Sławomira Brewczyńskiego. Ks. Sławomir odchodzi z naszej parafii z dniem 30 czerwca 2011 r. Swą służbę Bogu i ludziom kontynuował będzie na Litwie, w diecezji wiłkowyskiej, od 1 sierpnia 2011 r.

18 czerwca 2011 r. po Mszy św. o godzinie 9.00 młodzież ze scholi parafialnej i służba liturgiczna pożegnały ks. Sławomira Brewczyńskiego, kóry opuści naszą parafię. Przedstwiaciele młodzieży wręczyli ks. Sławomirowi kwiaty i upominki oraz złożyli podziękowania za 3 lata pracy w parafii w Bisztynku. Schola odśpiewała specjalnie dedykowaną wikariuszowi pieśń. Ks. proboszcz Eugeniusz Bartusik odczytał dekret ks. arcybiskupa Wojciecha Ziemby wyrażający zgodę na to, by ks. Sławomir podjął służbę na Litwie. Złożył też życzenia wszystkiego najlepszego w nowym miejscu służby i podzękowania za pracę w Bisztynku.

Wyraźnie wzruszony ks. Sławomir poprosił o modlitwę w jego intencji, która wspomoże go w sąsiednim, ale obcym kraju.


© Copyright: www.bisztynek24.pl 2008-2015