Główna >>> Archiwum wiadomości >>> Listopad 2011 >>>

 .: Archiwum Wiadomości - Listopad 2011

ARCHIWUM WIADOMOŚCI - LISTOPAD 2011

01.11.2011 r. - CZTERY AKCJE STRAŻAKÓW Z OSP >>>
Cztery razy, w ciagu ostatnich czterech dni, wyjeżdżali na akcje ratownicze strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bisztynku. W dwóch przypadkach były to zdarzenia na drodze krajowej nr 57. Gasili także pożar sprasowanej słomy w Prositach i oddymiali mieszkania przy ul. Kajki w Bisztynku. O wszystkich tych akcjach przeczytasz na stronie OSP Bisztynek >>>

01.11.2011 r. - CUKIEREK ALBO PSIKUS >>>
Wczoraj wieczorem nawiedziły nas zjawy. Najpierw było pukanie do drzwi, potem okrzyk "cukierek, albo piskus!" i widok zabawny, ale i wiejący horrorową grozą. To dzieciaki z Bisztynka, które wzięły udział w typowej halloweenowej przechadzce po domach i mieszkaniach. Dwie blade zjawy udało nam się sfoografować, co jest dowodem na to, że wampirami nie byli, bo wampira nie da się sfotografować. Przeiez nawet w lustrze nie widać jego odbicia. Zobacz >>>

01.11.2011 r. - WIECZÓR NA CMENTARZU W BISZTYNKU >>>
Wieczór w Święto Wszystkich Świętych jest już tradycyjnie czasem ponownych odwiedzin cmentarzy w całej Polsce. Także w Bisztynku, o tej porze, spotkaliśmy dużą liczbę mieszkańców i gości. Chyba wszystkich, na miejsca spoczynku bliskich i znajomych, przyciąga niepowtarzalna atmosfera. Atmosfera święta, zadumy i refleksji. Przeczytaj więcej i zobacz zdjęcia wieczornego cmentarza w Bisztynku >>>

02.11.2011 r. - ROSYJSKI REPORTAŻ Z BISZTYNKA >>>
Zelenogradska Telewizja kablowa udostępniła swój materiał nagrany w Bisztynku, a który zapowiadaliśmy wcześniej. Autorem zdjęć reportażu jest Jurij Czasownikov. Materiał dostępny jest tylko w rosyjskiej wersji językowej i w takiej go prezentujemy. Wkrótce zamieścimy także wersję z polskimi napisami, ale wymaga to czasu na jej przygotowanie. Zobacz jak Bisztynek widzą Rosjanie i przeczytaj więcej >>>

03.11.2011 r. - STRAŻACY Z 1956 R. >>>
Zdjęcie zostało zrobione w dniu 1 maja 1956 r. przed wymarszem na pochód 1-majowy. Na zdjęciu rozpoznaję: w środku Naczelnika-Komendanta OSP Wincentego Popielarskiego, zawodowo trudniący się nadzorowaniem budowy i remontów dróg i mostów w rejonie (...) - napisał Janusz Spiczko, który załączone zdjęcie przesłał.
Zobacz strażaków OSP Bisztynek z 1956 r. >>>

03.11.2011 r. - CMENTARZ PRZED II WOJNĄ >>>
Listopad to miesiąc wspominania zmarłych. Przy "tej okazji" chcemy Wam pokazać jak wyglądał fragment cmentarza w Bisztynku przed 1945 rokiem. To niepublikowane nigdzie zdjęcie ze zbiorów Elisabeth Schmidt. Opisane lakonicznie: "pogrzeb przed 1945 r.". Wydaje się, że jest to część cmentarza z wówczas nowymi grobami pomiędzy kościołem, a ogrodzeniem stadionu.

Zwróćcie uwagę, że ogrodzenie to było wówczas wykonane z desek. Dziś ta mogiła prawdopodobnie już nie istnieje. Możliwe także, że jest to zdjęcie z cmentarza ewangelickiego w Bisztynku. Cmentarz ten odwiediłem wczoraj i za kilka minut dostępne będą zdjęcia z tej "wycieczki".Zobacz stare zdjęcie >>>

03.11.2011 r. - BYLI TU PRZED NAMI, A MY O NICH ZAPOMNIELIŚMY >>>
Cmentarz ewangelicki w Bisztynku leży przy ul. Grodzkiej. O tym, że to jest (!) cmentarz przypominają tylko nieliczne fragmenty nagrobków. Bezimiennych nagrobków. Wiele wskazuje na to, że spoczywają tam osoby zasłużone dla Bisztynka i gminy ewangelickiej. O historii ewangelików w Bisztynku napisał Łukasz Felczak. A my dołożyliśmy do tekstu ilustracje i kilka zdań. Przeczytaj więcej >>>

04.11.2011 r. - DOFINANSOWANIE DLA PARAFII W UNIKOWIE
W ramach unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich marszałek województwa Jacek Protas podpisał wczoraj umowy na dofinansowanie inwestycji na wsiach. Wśród nich jest inwestycja w Unikowie warta ponad 580 tys. zł. Dofinansowanie w kwocie 436 tys. złotych otrzymała parafia św. Jana Chrzciciela w Unikowie. Dofinansowanie przeznaczone jest na remont muru obwodowego wraz z bramą cmentarza w tej miejscowości. Parafia w Unikowie jest jednym z 79. podmiotów jakie wystartowały i otrzymały dofinansowania w trzecim naborze z działania "Odnowa i rozwój wsi".

04.11.2011 r. - ZNICZE OD DZIECI NIEZNANYM ŻOŁNIERZOM >>>
O grobie dwóch nieznanych żołnierzy i Stanisława Calaka, który zginął w hitlerowskiej niewoli pamiętały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bisztynku. Odwiedziły wczoraj cmentarz w Bisztynku podczas lekcji religii prowadzonej przez Krystynę Kijewicz. Dzieci przyniosły znicze na groby swoich bliskich oraz dla uczczenia pamięci tych, którzy nie wrócili do swych rodzin po II wonie światowej i spoczywają w Bisztynku.
Fot. 1 >>> Fot. 2 >>> Fot. 3 >>> Fot. 4 >>>

04.11.2011 r. - DACHOWANIE W OKOLICACH KRZEWINY - CIĄG DALSZY >>>
Skontaktowała się z nami mieszkanka Troszkowa, która w dniu 31.10.2011 r. kierowała oplem vectrą. Zdarzenie opisaliśmy tu >>>Pani Małgorzata wyraziła pretensje, że materiał zawiera sugestie o jej winie i zarzuca jej spowodowanie wypadku. Z tymi sugestiami się nie zgadzamy. Ponadto poinformowała nas, iż przyczyną zaistnienia tego zdarzenia drogowego było nagłe wtargnięcie na jezdnię psa o czym poinformowała policję. W związku z tym ma status osoby pokrzywdzonej.
Te informacje potwierdziliśmy w rozmowie z policjantami. Istotnie, Pani Małgorzata zeznała, że przed jej samochód nagle wybiegł pies. Ustaliliśmy również, że ponieważ nie ustalono (jak dotąd) innych świadków zajścia postępowanie w tej sprawie zostanie zakończone wydaniem postanowienia o odmowie wszczęcia dochodzenia. Postanowienie to podlega zatwierdzeniu przez prokuratora i dopiero jego decyzja będzie rozstrzygała o zakończeniu sprawy.

04.11.2011 r. - UWAGA OSZUŚCI (!?) >>>
Zakład Budżetowy Gospodarki kKumonalnej w Bisztynku otrzymał informację o tym, że ktoś podaje się za pracownika tego zakładu i usiłuje spisać lub spisuje wskazania wodomierzy w domach przy ul. Orzeszkowej i na Starym Osiedlu.

Kierowniczka zakładu poinformowała nas, że żaden z pracowników obecnie nie wykonuje takich zadań, tak więc osoby podające się za pracowników ZBGKiM mogą mieć np. zamiary przestępcze.

Wskazania wodomierzy odczytywać mogą tylko trzy osoby upoważnione przez kierowniczkę ZBGKiM, a są one powszechnie znane w Bisztynku. Radzimy zatem nie wpuszczać do żadnych pomieszczeń osób podających się za pracowników zakładu i powiadamianie policji o takich osobach.

Zakład powiadomi o terminie wykonywania odczytów wodomierzy na terenie Bisztynka oraz o tym, kto je będzie wykonywał.

05.11.2011 r. - WALENTY Z OKOLIC BISZTYNKA >>>
Obok widzicie miniaturkę zdjęcia. To marynarz. Niemiecki marynarz z I Wojny Światowej. Służył na jednym z okrętów podwodnych. Gdy miał 21 lat, kilka miesięcy przed końcem wojny, zginął na Morzu Śródziemnym. Wraz z nim 24. jego towarzyszy. Miał na imię Walenty, a ściślej: Valentin.

Przeczytaj krótką historię jego krótkiego życia >>>

06.11.2011 r. - NOWY TRENER SENIORÓW REDUTY >>>
Zarząd LKS Reduta Bisztynek, na posiedzeniu w dniu 4 listopada, powierzył obowiązki trenera drużyny seniorskiej Jackowi Kaliszukowi. W okrsie przygotowawczym do rundy wiosennej nowy trener będzie korzystał także z pomocy innych osób. Więcej na stronie klubu >>>

07.11.2011 r. - ŚW. HUBERT BYŁ ŁASKAWY DLA ZWIERZYNY >>>
Msza święta w kościele św. Michała w Bisztynku i polowanie z uroczystą oprawą były głównmi elementami tegorocznego Hubertusa, czyli dnia Patrona Myśliwych i Leśników, w kole łowieckim "Sójka" w Bisztynku. W tym roku święty Hubert okazał się łaskawy dla zwierzyny łownej mieszkającej w podbisztyneckich lasach. Sygnalista myśliwski nie mógł wczoraj odegrać sygnału "Król polowania".
Więcej >>>

07.11.2011 r. - A MORSY SIĘ KĄPIĄ... >>>
Morsy z klubu "Przerębel" im. Krzysztofa Matysiaka zaliczyły wczoraj trzecią kąpiel w dziewiątym już sezonie w historii tego klubu. Tym razem, do wody o temp. 7 stopni Celsjusza weszło sześciu śmiałków. Relacji z poprzednich kąpieli nie było, bo... zapominali o aparatach fotograficznych :-)

Więcej >>>

08.11.2011 r. - REKORDOWY DZIK >>>
Św. Hubert był łaskawy dla zwierzyny podczas ostatniego polowania myśliwych z KŁ "Sójka", natomiast podczas zbiorowego polowania w dniu 23 października łaskawszy był dla myśliwych. Myśliwy z tego koła, Jan Wójcik strzelił odyńca ważącego 158 kilogramów (po wypatroszeniu). Takiego okazu myśliwi z "Sójki" nie upolowali od 1982 roku, kiedy to padł dzik nieco cięższy. Odyniec zostanie teraz oceniony i wyceniony przez właściwe służby myśliwskie. Nie tylko myśliwy, ale i jego koledzy z koła mówili nam, że są dumni z rekordowego dzika. Fot. 1 >>> Fot. 2 >>>

08.11.2011 r. - ODRĘCZNY ŚLAD HISTORII >>>
Zwiedzający kościoły rzadko wchodzą na zaplecza, w zakamarki, za ołtarze... A tam też kryją się niezwykłe ślady historii. Ołtarz główny w kościele św. Michała w Bisztynku od tyłu nie wygląda imponująco. Jest po prostu wyłożony deskami. Także obraz w ołtarzu jest od tyłu zabezpieczony deskami. Na deskach "odkryliśmy" odręcznie wykonany napis. Wykonany jest "do góry nogami", a więc ktoś go wykonał jeszcze przed montażem obrazu w ołtarzu. Napis zawiera nazkisko Böenke. Nie wiemy, czy to autor obrazu, czy stolarz, który przymocował deski.
Fot. 1 >>> Fot. 2 >>>

09.11.2011 r. - ŚNIADANIE DAŁO MOC KLASIE IIB >>>
Płatki śniadaniowe z mlekiem to najbardziej popularne danie śniadaniowe wśród dzieci. Przynajmniej tych z klasy IIb Szkoły Podstawowej w Bisztynku. Taki wniosek można wysnuć z obserwacji uczniów tej klasy, ktore wzięły udział w akcji "Śniadanie daje moc". Akcja promuje zdrowe i zbilansowane odżywianie się dzieci ze szczególnym naciskiem na śniadanie jako najważniejszy posiłek w ciągu dnia.
Więcej >>>

10.11.2011 r. - SZCZENIACZKI CZEKAJĄ NA NOWY DOM >>>
Dwumiesięcne szczeniaczki (3 pieski i suczka) czekają na nowych właścicieli. - Oddam je w dobre ręce - mówi Agnieszka Rajs, ktora wychowuje je od dnia przyjścia na świat. Wystarczy zatelefonować pod: 89-718-94-03, umówić się i pojechać na Kolonię Bisztynek. Zobacz pieski do wzięcia :-)
Fot. 1 >>> Fot. 2 >>> Fot. 3 >>>

10.11.2011 r. - NOWE WŁADZE POWIATOWE STRAŻAKÓW OCHOTNIKÓW >>>
W salach Szkoły Podstawowej w Grzędzie odbył się dziś III Zjazd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Bartoszycach. Delegaci, przedstawiciele ze wszystkich gmin powiatu, wybrali nowe władze powiatowe. Na kolejną kadencję prezesem zarządu powiatowego został Jan Wójcik - burmistrz Bisztynka. Więcej >>>

11.11.2011 r. - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGłOŚCI W SZKOLE W BISZTYNKU >>>
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bisztynku uroczyście uczcili Narodowe Święto Niepodległości. W szkole odbyły się dwa uroczyste apele: dla uczniów klas I-III i klas IV-VI. Dzieci z klas starszych (tę uroczystość oglądaliśmy) opowiedziały o Święcie Niepodległości z pomocą reporterów telewizyjnych i ekspertów zaproszonych do studia tv. Taki był scenariusz przygotowanego, pod kierunkiem Danuty Garczyńskiej i Alicji Iwanyk, przedstawienia. Dzieci bezlitośnie wytknęły też nasze przywary... Więcej >>>

11.11.2011 r. - TO CHYBA KONIEC HANKI SAWICKIEJ >>>
Szkoła Podstawowa w Bisztynku może utracić swoją patronkę na rzecz innego/innej. Ewentualna zmiana patrona szkoły odbędzie się jednak w sposób demokratyczny.

Uroczysty apel z okazji Święta Niepodleglości był też okazją do poinformowania uczniów, że szkoła rozpoczyna procedurę związaną z usykaniem nowego sztandaru szkolnego i ewentualną zmianą patrona szkoły. Sztandar nadano szkole w dniu 23 maja 1976 roku. Znacznie wcześniej, bo w roku szkolnym 1953/54 wybrano patronkę Hankę Sawicką. Postać odbierana dziś co najmniej kontrowersyjnie.Sam sztandar szkolny nie jest już "aktualny". Zawiera bowiem nazwę "Zbiorcza Szkoła Gminna w Bisztynku", Godło Państwowe bez korony na głowie Orła, a sam materiał jest już dość zniszczony, wyblakły (czerwień) i poszarzały (biel). - Przygotowaliśmy specjalną ankietę adresowaną do uczniów, nauczycieli i rodziców. Każdy z adresatów wypowie się czy jest za zmianą patrona, a jeśli jest za taką zmianą, powinien zaproponować innego patrona i to uzasadnić - wyjaśniała nam dyrektorka szkoły Teresa Wołkowicz-Maciorowska.
- Zmiana patrona nie jest więc przesądzona, ale sądzę, że powinna nastąpić. Uczniowie i absolwenci szkoły powinni identyfikować się ze swoim patronem. Dziś trudno jest o taką identyfikację z Hanką Sawicką. To jedna z przyczyn dla których chcemy rozpocząć całą procedurę - mówił nam dyrektorka. Ankiety trafią już w najbliższych dniach do wszystkich zainteresowanych. Dziś trudno określić kiedy te historyczne zmiany w SP w Bisztynku rzeczywiście nastąpią, ale naszym zdaniem nastąpią.

11.11.2011 r. - SĄTOPY: KOTYLIONY NA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI >>>
W Szkole Podstawowej w Sątopach uroczyście obchodziliśmy Święto Niepodległości. Wcześniej wszyscy uczniowie wzięli udział w akcji "Kotylion na 11 listopada".

Uroczysty apel oraz własnoręcznie wykonane, biało-czerwone kotyliony były głównymi elementami obchodów Święta Niepodległości 2011 w Szkole Podstawowej w Sątopach.
Uczniowie wykonywali kotyliony w barwach narodowych podczas zajęć, wspólnie z nauczycielami, a w dniu uroczystego apelu przypięli je na piersi na znak naszej obywatelskiej wspólnoty i radości z okazji Święta Niepodległości. Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów z kółka teatralnego wprowadził wszystkich zgromadzonych w nastrój zadumy. Przypomniał również nam wszystkim trudną drogę Polaków do wolności. Była to autentyczna lekcja patriotyzmu. Fot. 1 >>> Fot. 2 >>> Fot. 3 >>> Fot. 4 >>>
Elżbieta Rucińska

12.11.2011 r. - WZIĘLI UDZIAŁ W BARTOSZYCKIM BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI >>>
Biegaczki i biegacze ze Szkoły Podstawowej w Bisztynku wzięli udział we wczorajszym X Bartoszyckim Biegu Niepodległości. Wystartowali w 4 kategoriach. W trzech kategoriach zajęli wysokie, piąte miejsca.

Więcej >>>

12.11.2011 r. - "TAK" CZY "NIE" DLA HANKI SAWICKIEJ >>>
Od dziś, do 22. listopada możesz zagłosować w przygotowanej przez nas sondzie dotyczącej przyszłości patronki Szkoły Podstawowej w Bisztynku Hanki Sawickiej. Umożliwiamy też składanie propozycji nowego patrona i uzasadnianie tych propozycji, lub uzasadnianie decyzji o pozostawieniu Hanki Sawickiej jako patronki bisztyneckiej podstawówki. Kliknij i głosuj >>>

12.11.2011 r. - MOŻNA WSPÓLNIE COŚ ZROBIĆ DLA SIEBIE >>>
A jednak można razem, wspólnie, ramię w ramię i bez kłótni. Pokazali to mieszkańcy wielorodzinnego budynku przy al. Wojska Polskiego 7 w Bisztynku. Skrzyknęli się, wzięli grabie, miotły oraz inne narzędzia i posprzątali z opadłych liści i śmieci otoczenie wspólnego domu. Bez narzekań i złości oraz bez czekania, że ktoś to za nich zrobi. Zdjęcia pokazują większość uczestników sprzątania, ale wiemy, że było ich więcej.
Fot. 1 >> Fot. 2 >> Fot. 3 >> Fot. 4 >> Fot. 5 >> Fot. 6 >> Fot. 7 >>

14.11.2011 r. - 33 ZDJĘCIA Z BISZTYNKA Z LAT 80-TYCH >>>
Tym razem Ryszard Lengas otworzył przed nami jedną ze swoich szuflad z pamiątkami. Były w niej zdjęcia z lat 80-tych XX wieku wykonane na kliszy pozytywowej, barwnej, czyli tzw. slajdy. Ich autorem jest Ryszard Legas, który wówczas był dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bisztynku. To zarówno zdjęcia samego miasta jak i z jednego z festynów. Pomoż nam zidentyfikować niektóre zdjęcia :-) Zobacz i dodaj informację o zdjęciach >>>

14.11.2011 r. - WZIĘLI UDZIAŁ W BARTOSZYCKIM BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI >>>
Biegaczki i biegacze z Gimnazjum Publicznego w Bisztynku wzięli udział w X Bartoszyckim Biegu Niepodległości. Dwukrotnie zajmowali II miejsca, raz III, a na najwyższym stopniu podium stanęła Ilona Jarząbek po biegu na 900 metrów w kategorii klas I dziewcząt.

Więcej >>>

14.11.2011 r. - MĘCZENNIK WARMIŃSKI, KTÓRY ZGINĄŁ W BISZTYNKU >>>
Dnia 5 listopada 2011 r. w bazylice św. Jakuba w Olsztynie, pod przewodnictwem ks. abpa Wojciecha Ziemby, metropolity warmińskiego, nastąpiło uroczyste zamknięcie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego męczenników II wojny światowej, ofiar nazizmu niemieckiego i komunizmu. Wśród 46. męczenników jest pięciu księży, którzy pracowali i/lub zmarły na terenie naszej gminy. Dziś przedstawiamy Sługę Bożego ks. Artura Schulza, zastrzelonego w Bisztynku. Sylwetki kolejnych przypominać będziemy w kolejnych dniach. Przeczytaj więcej >>>

15.11.2011 r. - MARIUSZ BOJAROWICZ PREZESEM POLSKIEGO RADIA OLSZTYN >>>
Znany mieszkańcom Bisztynka z realizacji różnych przedsięwzięć radiowych, charytatywnych i komercyjnych - Mariusz Bojarowicz - został dziś nowym prezesem Polskiego Radia Olsztyn. Zdecydowała o tym Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Bojarowicz został jednogłośnie kandydatem Rady Nadzorczej na Prezesa Zarządu Radia Olsztyn S.A. w dniu 4 listopada 2011 r. Przez ostatnie tygodnie pełnił obowiązki redaktora naczelnego rozgłośni. Mariusz Bojarowicz jest związany z Radiem Olsztyn od 19 lat. Zobacz M. Bojarowicza podczas jednego z nagrań w Bisztynku >>>

16.11.2011 r. - SAMOCHÓD OSP I SCENA LETNIA W SĄTOPACH >>>
Uroczystość przekazania nowego samochodu bojowego dla strażaków z OSP w Sątopach oraz otwarcia nowego placu rekreacyjnego ze sceną letnią, dla wszystkich mieszkańców Sątop, odbyła się 15 listopada 2011 r. Wartość obu tych inwestycji przekroczyła łącznie kwotę 1 miliona złotych, ale ponad 770 tys. złotych z tej sumy gmina uzyskała ze środków zewnętrznych. Przeczytaj i zobacz więcej (42 zdjęcia) >>>

16.11.2011 r. - UCZNIOWIE Z GRZĘDY W OLSZTYŃSKICH MUZEACH >>>
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskiego Towarzystwa Leśnego w Grzędzie zwiedzili muzeum w Olsztynie. Odwiedzili olsztyński zamek i Dom Gazety Olsztyńskiej. Bawili się gliną, poznawali Mikołaja Kopernika, jego dokonania i pamiątki po nim oraz miejsca, które odwiedzał... piechotą. Poznali też warmińskie stroje, zwyczaje oraz faunę i florę naszego regionu.
Więcej >>>

16.11.2011 r. - MĘCZENNIK WARMIŃSKI, PROBOSZCZ W PROSITACH - ADALBERT PROTHMANN >>>
Adalbert Prothmann przyszedł na świat 15 czerwca 1876 r. w Gayl (Gajle), powiat Braniewo. 21 czerwca tegoż roku został ochrzczony w kościele parafialnym w Tolkowcu. 18 stycznia 1919 r. został ustanowiony proboszczem w Prositach. Z wielkim poświęceniem przepracował w tej parafii 26 lat, tzn. aż do swojej męczeńskiej śmierci. 29 stycznia 1945 r. odprawił ostatnią Mszę św. w kościele parafialnym w Prositach. 4 lutego 1945 r. został zastrzelony przez żołnierza radzieckiego. Przeczytaj więcej >>>

16.11.2011 r. - 12 ZASTĘPÓW STRAŻY POŻARNEJ RATOWAŁO ZAKŁADY W BARTOSZYCACH >>>
Jednostka OSP w Bisztynku 9 listopada brała udział w poważnej akcji ratowniczo-gaśniczej na terenie zakładów "Chemirol" w Bartoszycach. Płonęły magazyny tego zakładu. W akcji brało udział 12 zastępów straży pożarnej, pogotowie energetyczne, policja i pogotowie ratunkowe. Przeczytaj więcej, zobacz zdjęcia i film z tej akcji >>>

17.11.2011 r. - FILM Z BARTOSZYCKIEGO BIEGU NIEPODLEGŁOŚCI >>>
Telewizja Kablowa Bart-Sat z Bartoszyc udostępniła materiał wideo m.in. z X Bartoszyckiego Biegu Niepodległości. Możesz obejrzeć go u nas. Przy okazji uzupełniliśmy informacje o startujących w biegu zawodnikach z naszej gminy. Byli tam bowiem także biegacze z Grzędy oraz absolwentki naszych szkół. Więcej >>>

18.11.2011 r. - "OKRĘGÓWKA" NA STADIONIE W BISZTYNKU >>>
Już jutro - 19 listopada, o godz. 13.00 na stadionie miejskim w Bisztynku zostanie rozegrany mecz klasy okręgowej MKS Jeziorany - Łyna Sępopol. Mecz rozegrany zostanie w Bisztynku z powodu trwającego remontu boiska w Jezioranach. To będzie ostatni już mecz przedłużonej rundy jesiennej obejmującej także mecze rewanżowe (kilka kolejek z rundy wiosennej). Zapraszamy kibiców. 19.11.2011r. - MKS Jeziorany pokonał Łynę Sępopol 3:1 (0:1)

18.11.2011 r. - TRAGEDIA NA TARGU POWOJENNEGO BISZTYNKA >>>
Jeden z internautów wskazał nam niezwykle ciekawą książkę autorostwa Albina Siwaka "Historie niewiarygodnie prawdziwe. Z zakątka Warmii". Jej akcja, a raczej zbiór opwieści, toczy się w powojennej Warmii w okolicach Lutr, Bisztynka, Reszla, Biskupca, Księżna, Prosit, Sątop i okolicznych miejscowości. Albin Siwak mieszkał po II wojnie światowej, jako kilkunastolatek w Lutrach, a później prowadził gospodarstwo rolne w Księżnie. Dziś chcemy Wam przytoczyć jedną z opowieści dotyczących Bisztynka i poprosić Was o pomoc w rozwikłaniu kilku wątpliwości. Więcej >>>

21.11.2011 r. - POMÓŻ BIBIOTECE W KOBUŁTACH >>>
4 listopada doszczętnie spłonęła biblioteka w Kobułtach (gmina Biskupiec). Zniszczeniu uległo około 7000 książek, komputery, meble... Ocalało jedynie 300 voluminów, które były wypożyczone czytelnikom. W imieniu bibliotekarki z Kobułt, pani Sylwii Korzenieckiej, zwracamy się z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli, o pomoc w stworzeniu nowego księgozbioru.
Książki można dostarczać do:
- Miejskiej Biblioteki Publicznej w Biskupcu, Aleja Niepodległości 3, tel. 89 715 21 11, 89 715 25 72
- filii bibliotecznych w Czerwonce i Bredynkach
- Biblioteki Szkolnej SP Bisztynek

21.11.2011 r. - UCZNIOWIE, SPORTOWCY, NAUCZYCIELE I STRAŻAK Z DAWNYCH LAT >>>
Bogate zbiory fotografii z dawnych lat posiada Edward Adamus. Kilka z nich udało mi się skopiować. Obiecuję, że będzie ich więcej. Tak jak już bywało proszę o wpisywanie kto na tych fotografiach jest. Znamy co prawda kilka osób, ale nie wszystkie. Zobaczycie też okolicznościowy stempel z 1985 roku itd.
Więcej >>>

23.11.2011 r. - BISZTYNEK Z LOTU PTAKA >>>
- W załączeniu przesyłam kilka fotek Bisztynka z lotu ptaka na stronkę. Jakość nienajlepsza, bo i ręka drżała z wrażenia i słońce mocno raziło, ale pooglądać zawsze można, pozdrawiam :) - napisała do nas Justyna Łuczyc. "W załączeniu" było 11 zdjęć wykonanych z pokaładu jakiegoś statku latającego - jak się okazało - awionetki. Uważamy je za rewelacyjne i dziękujemy :-) Zobacz Bisztynek z lotu ptaka >>>

23.11.2011 r. - MUR ZAWALIŁ SIĘ NA RYNEK W 1948 ROKU >>>
Kilka dni temu pisaliśmy o tragedii jaka wydarzyła się w latach powojennych w Bisztynku, na ówczesnym targowisku. Tekst możesz sobie przypomnieć klikając tu >>> Po dość intensywnych poszukiwaniach i dzięki internautom oraz osobom pamiętającym to zdarzenie, udało nam się ustalić wszystkie, albo prawie wszystkie, okoliczności tej tragedii. Z całą pewnością ustaliliśmy dane osób zabitych. Przeczytaj więcej >>>

23.11.2011 r. - FILM Z UROCZYSTOŚCI W SĄTOPACH >>>
Właśnie udostępniliśmy film z relacją Telewizji kablowej Bart-Sat w Bartoszycach z uroczystości przekazania samochodu ratowniczo-gasniczego dla OSP w Sątopach-Samulewie oraz otwarcia sceny letniej w Sątopach-Samulewie. Film możesz zobaczyć klikając tu >>>

24.11.2011 r. - LEKCJA... KWASZENIA KAPUSTY >>>
Nietypowa lekcja odbyła się w klasie III Szkoły Podstawowej w Sątopach. Uczniowie nauczyli się... kwaszenia kapusty. Ten jesienny zwyczaj, znany z wielu domów, dziś powoli zanika, a własnoręcznie przygotowana i przyprawiona kwaszona kapusta ma smak jakiego w kapuście kupionej w sklepie nie znajdziecie. O tym jak dzieciaki uczyły się kwaszenia kapusty napisała Irena Zawistowska >>>

24.11.2011 r. - UREGULOWALI KAWAŁEK NASZEJ RZECZKI >>>
Prace przy uregulowaniu fragmentu rzeczki przepływającej przez Bisztynek wykonywała wczoraj firma z Braniewa. Pracownicy umacniali faszyną i siatką oraz kamieniami odcinki tuż przy kanale do którego rzeczka wpływa. Koparka oczyszczała jej brzegi na odcinku kilkudziesięciu metrów. - Regulujemy i oczyszczamy brzegi tylko na takim odcinku, bo takie mamy zlecenie z powiatu bartoszyckiego - powiedział nam właściciel firmy.
Przy okazji zauważyliśmy wspólnie, że rzeczka przepływa przez obniżony i kiedyś zalany stawem teren. W rozmowie doszliśmy do wspólnego pomysłu, aby na terenie tym urządzić ponownie niewielki staw miejski, ktory mógłby być dobrym terenem rekreacyjnym. Właściciel firmy powiedział nam, że ma to nawet uzasadnienie czysto techniczne. Fot. 1 >>> Fot. 2 >>> Fot. 3 >>> Fot. 4 >>> Fot. 5 >>>

24.11.2011 r. - MĘCZENNIK WARMIŃSKI, PROBOSZCZ W PALUZACH - JOHANNES MARQUARDT >>>
Jan Marquardt urodził się 28 lipca 1888 r. w Kłajpedzie. Jego ojciec był urzędnikiem pocztowym. Studia filozoficzno-teologiczne ukończył w Wyższym Seminarium Duchownym "Hosianum" w Braniewie. Tonsurę i cztery święcenia niższe otrzymał 10 marca 1912 r., subdiakonat 4 sierpnia tego samego roku, a diakonat 22 grudnia z rąk biskupa pomocniczego diecezji warmińskiej Edwarda Herrmanna. Święcenia kapłańskie przyjął 26 stycznia 1913 r. we Fromborku. Zginął zastrzelony na plebanii w Paluzach Przeczytaj więcej >>>

24.11.2011 r. - DZIEŃ RZUCANIA PALENIA W GIMNAZJUM W BISZTYNKU >>>
W Polsce, Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku (czyli już 20 lat) w trzeci czwartek listopada. Akcja ta ma na celu uświadomienie palaczom prawdy o skutkach zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych używania tytoniu. Do akcji przyłączyło się Gimnazjum Publiczne w Bisztynku. Przeczytaj i zobacz więcej, a w tym film klasy IIIa (efekty specjalne) >>>

25.11.2011 r. - GMINNA SPÓŁDZIELNIA AD 1949 >>>
Zdjęcie pracowników Gminnej Spółdzielni "SCh", zrobione w lecie 1949 r. z jej ówczesnym prezesem Józefem Milanowskim, na tle biura, przesłał nam Janusz Spiczko. Biuro GS-u mieściło się wtedy w istniejącym do dziś budynku, u zbiegu ulic Reymonta i Krótkiej. Później była tam rozlewnia piwa i wód gazowanych. Dane osób rozpoznanych są w opisie zdjęcia, ale nie wszystkie osoby zostały zapamiętane przez właściciela fotografii. Zobacz pracowników GS z 1949 roku >>>

25.11.2011 r. - POPATRZ NA GMINĘ BISZTYNEK Z LOTU PTAKA >>>
Zdjęcia Bisztynka z lotu ptaka, autorstwa Justyny Łuczyc, opublikowaliśmy w dniu 23 listopada 2011 r. >>> Trochę żartując, poprosiliśmy wówczas o nadsyłanie innych zdjęć lotniczych Bisztynka i okolic "gdyby ktoś latał nad Bisztynkiem". Okazało się, że ktoś latał nad naszą gminą w lipcu 2011 r. Zdjęcia lotnicze są w posiadaniu Urzędu Miejskiego w Bisztynku i to w ilości kilkuset. Zamówiono je w lipcu 2011 roku w celach promocyjnych. Dziś publikujemy 36 z nich. Zobacz >>>

26.11.2011 r. - DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA I ANDRZEJKI W SĄTOPACH >>>
25 listopada 2011 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Sątopach obchodzili Dzień Pluszowego Misia. Dodatkową atrakcją tego dnia była zabawa andrzejkowa i wróżby andrzejkowe. Dzieci przyniosły do szkoły swe ulubione pluszowe misie i dowiedziały się kiedy i jak ta popularna przytulanka powstała. Potem przyszedł czas na magię wróżb andrzejkowych. Więcej w materiale Kariny Zasady >>>

26.11.2011 r. - GOŚĆ Z LITWY >>>
Na swoim blogu >>> nie napisał, że przyjedzie do Bisztynka, a przyjechał. - Decyzja o wyjeździe na Warmię zapadła spontanicznie - powiedział nam ks. Sławek Brewczyński, który nieoczekiwanie pojawił się w Bisztynku 25 listopada, prawie dokładnie o godzinie 15.00, swym samochodem zaopatrzonym w litewską flagę, aby zabrać kilkoro przedstawicieli bisztyneckiej młodzieży na rekolekcje andrzejkowe do Nowego Kawkowa. Fot. 1 >>> Fot. 2 >>> Fot. 3 >>> Fot. 4 >>>

26.11.2011 r. - POŻAR STODOŁY W TROSZKOWIE >>>
Jak dowiedzieliśmy się od dyżurnego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach, strażacy z OSP w Bisztynku i okolicznych jednostek, a w tym także PSP, prowadzą akcję gaśniczą płonącej stodoły na tzw. kolonii w Troszkowie, usytuowanej w kierunku Lądka. Więcej informacji postaramy się przekazać Wam w późniejszym terminie. Dramatyczne zdjęcia z pożaru, wykonane telefonem komórkowym, przysłała nam internautka Ania.
Internautka poinformowała nas też, że w wyniku pożaru doszczętnie spłonęła stodoła gospodarstwa rolnego oraz część obory. Fot. 1 >>> Fot. 2 >>> Fot. 3 >>>

28.11.2011 r. - ANDRZEJKI W GRZĘDZIE >>>
Listopad to miesiąc niezwykły. Wchodzimy w niego tanecznym, halloweenowym krokiem, żeby potem pod koniec listopada świętować ANDRZEJKI! A jeśli Andrzejki, to zabawa, wróżby i swawole! Przez lata zwyczaje się zmieniły, teraz bawimy się wspólnie, wróżąc sobie nawzajem, łącząc te wróżby z konkursami i wesołą zabawą. Tak było kilka dni temu w Grzędzie. Napisała o tym Katarzyna Chomicz >>>

28.11.2011 r. - ZGIĘŁO LAMPĘ NA "ORLIKU" >>>
Nocna wichura, która przeszła nad Bisztynkiem, poza spowodowaniem awarii elektryczności w połowie miasta, spowodowała też inne straty. Na boiskach "Orlik", wiatr naruszył konstrukcję jednego z masztów z lampami oświetleniowymi. Masz ten w każdej chwili może runąć na ziemię. W związku z grążącym niebezpieczeństwem, "Orlik" nie będzie czynny.
Fot. 1 >>> Fot. 2 >>> Fot. 3 >>>

28.11.2011 r. - W SUŁOWIE ANDRZEJKI MIAŁY ZAPACH PIERNIKA >>>
Wróżby andrzejkowe, ale przede wszystkim własnoręczne wypieki pierników zajęły wczorajszy (27 listopada) wieczór dzieciom z Sułowa. Imprezę rozrywkowo-edukacyjną w świetlicy wiejskiej zorganizowała dla najmłodszych Rada Sołecka z sołtys Bożeną Dąbrowską na czele. Przeczytaj i zobacz więcej >>>

29.11.2011 r. - ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM >>>
Andrzejki i obrzędy związane z tym dniem stały się już tradycją w Przedszkolu Samorządowym w Bisztynku. Także w tym roku nie mogło zabraknąć zabaw andrzejkowych dla przedszkolaków i z udziałem przedszkolaków. W tym roku Andrzejki w Przedszkolu Samorządowym odbyły się w dniu 25 listopada. Najpierw przedszkolaki z grupy IV (5-6 latki) zaprosiły wszystkie dzieci i nauczycielki do obejrzenia przedstawienia pt. "Mała, dobra czarownica", a potem były wróżby, słodycze i zabawa.
Napisała o tym Halina Meszko >>>

29.11.2011 r. - ŚMIECH, BÓL I ŁZY >>>
Ból przepony, łzawienie oczu, niepohamowany śmiech i podobne, momentami bolesne objawy wystąpiły u kilkunastu mieszkanek i mieszkańcow Bisztynka oraz Sątop, którzy wzięli udział w występie Kabaretu Moralnego Niepokoju. Kabaret wystąpił 28 listopada w Biskupcu, w Miejskiej Hali Sportowej. Hala ta była wypełniona po brzegi.

Zobacz naszą fotorelację z występu >>>

29.11.2011 r. - ZAGRA W FILMIE WAJDY O WAŁĘSIE >>>
Tomasz Miroński. Tu występuje w "stylizacji na wczesne lata siedemdziesiąte". Znany jest głównie z prasowych, lokalnych publikacji w "Gazecie Olsztyńskiej" i "Gońcu Bartoszyckim", którym także... kieruje. To jego naczelny. Kilka dni temu wziął udział (z sukcesem) w castingu na... stoczniowca. Zagra w filmie "Wałęsa" reżyserowanym przez Andrzeja Wajdę. Po co?
Tomek Miroński wyjaśnia to w wypowiedzi dla TVN24 >>>

30.11.2011 r. - NIEBEZPIECZNE ZDJĘCIA :-) >>>
Kilka dni temu opublikowaliśmy kilkadziesiąt zdjęć Bisztynka z lotu ptaka. Jak pisaliśmy - jest ich znacznie więcej. Po przejrzeniu wszystkich stwierdziliśmy, że na jednym z nich jest ktoś, kto tego wcale nie chciał. I to już o godzinie 7.23, czyli o godzinie, kiedy to konkretne zdjęcie wykonano. Radzimy teraz najpierw popatrzeć w niebo :-)
Fot. 1 >>> Fot. 2 >>>

30.11.2011 r. - PRACOWITE DNI STRAŻAKÓW >>>
Pożar drewnianego pustostanu w Bisztynku, duży pożar stodoły w Troszkowie oraz usuwanie skutków silnego wiatru, to tylko niektóre z wyjazdów i akcji strażaków z OSP w Bisztynku, w ostatnich dniach. Więcej przeczytasz na stronie OSP Bisztynek >>>

© Copyright by www.bisztynek24.pl 2003-2011